ДІАМ: результати перевірки будівництво біля Солом’янського парку

Солом’янський парк

Під час перевірки дотримання Департаментом містобудування та архітектури КМДА вимог законодавства була виявлена низка порушень при видачі МУО для проєктування об’єкта будівництва біля Солом’янського ландшафтного парку в Києві.

Встановлено, шо містобудівні умови та обмеження надано всупереч наявних підстав для відмови, оскільки вказані МУО містять невідповідність намірів забудови функціональному призначенню земельних ділянок, передає СтройОбзор із посиланням на ЛІГАБізнес.

Земельна ділянка з кадастровим номером 0006, згідно з Генпланом, потрапляє в межі функціональних зон: до території комунально-складської та частково до території зелених насаджень загального користування, тобто парку. Відповідно до ДПТ, вона знаходиться в межах території громадських будівель та споруд і частково в межаї території зелених насаджень загального користування. Крім того, ця ділянка, за законодавством, має низку обмежень у використанні, які мали відображатися в МУО.

Ділянка 0005 потрапляє в межі функціональної зони: до території комунально-складської, відповідно до ДПТ – до території громадських будівель та споруд. Ділянка 0067 потрапляє в межі функціональної зони: до території комунально-складської, відповідно до ДПТ – до території вулиць та доріг. Ділянка 0046 потрапляє до території комунально-складської, відповідно до ДПТ — до території вулиць та доріг.

В Державній інспекції архітектури та містобудування України (ДІАМ) зазначають, що лише дві із чотирьох ділянок були передані в користування під будівництво та обслуговування комплексу багатоцільового призначення.

Крім того, ще у жовтні 2023 року під час риття котловану будівельники підрізали зсувонебезпечний схил на ділянці 0006, яка за Генпланом потрапляє в межі комунально-складської території та частково території парку. Будівельники працювали, порушуючи вимоги протизсувного режиму. Це призвело до зсуву ділянки площею 1000 квадратних метрів. У зону зсуву частково потрапила територія парку. Зсувонебезбечність підтверджує комунальне підприємство "Спеціалізоване управління протизсувних підземних робіт". У листі, адресованому ТОВ "Міськбудальянс", йдеться, що компанія "має невідкладно виконати необхідні тимчасові протизсувні заходи", оскільки зсувний процес незупинений та є загроза поширення на прогулянкову дорогу.

У ГО стверджують, що проєктом не передбачено будівництво підпірної стінки. А схил укріпили лише насипом ґрунту.

"Будівельники частково засипали котлован, фактично одразу, коли стався зсув у жовтні минулого року. І сказали, що все відновлять. Поклали доріжку. Вона декілька місяців тому знову просіла. Вони зверху просто додають масу. І це може закінчитися новим зсувом, оскільки вони безвідповідально до цього ставляться. Навіть після того, як отримали серйозні наслідки", – розповів юрист Олексій Король.

Коли трапився зсув, громада знову подала заяву в ДІАМ щодо проведення перевірки в порядку контролю. Держінспекція запросила дозвіл Мінрегіонбуду, куди ГО звернулася також.

Вже лютому 2024 року через територію парку почали перекладати лінію електропередачі (ЛЕП). Наразі ЛЕП розташована над землею, а її кабелі проходять саме над місцем будівництва. Зокрема біля зсувонебезпечної ділянки. Тому забудовник вирішив перенести комунікації під землю лише там, де це заважає будівництву.

Під ділянкою будівництва протікає річка Мокра. За словами мешканки сусіднього житлового комплексу Тетяни, у ямах, які виривають для прокладання електромережі, стоїть вода.

"Вони чекають, щоб вода трошки відійшла – і потім прокладають знову. Спочатку вони це робили, не загороджуючись взагалі. І люди це все бачили. Зараз вони ставлять паркани дерев’яні", – розповідає Тетяна.

Паралельно з перекладанням ЛЕП розпочалася вирубка дерев у парку. На початку 2024 року комунальники вирубали до сотні дерев у кількох ділянках парку. У комунальному "Київзеленбуді" пояснюють, що дерева були заражені шкідником і їх неможливо було врятувати. Очікується вирубка ще десятка дерев, але комунальники поки не спішать, побоюючись осуду громади та прив’язки до забудовника.

Крім того, забудовник вирубав зелені насадження на території будівництва, які укріплювали ґрунт. Там якраз і стався зсув. Громада, котра щодня слідкує за будівництвом, впевнена, що така ситуація може повторитися.

СтройОбзор нагадує, що ДІАМ звернулася до суду через порушення на обʼєкті за адресою вул. Шаповала, 1-3, де поруч із Солом’янським ландшафтним парком зводять житловий комплекс.