У Харкові архітектор власним коштом реставрує пошкоджені памʼятки

Віктор Дворніков

Архітектурні елементи історичних будівель, які постраждали внаслідок обстрілів, власним коштом відновлює харківський архітектор-реставратор Віктор Дворніков разом з групою колег.

Наразі Віктор Дворніков разом з командою реставрує памʼяткою за адресою Полтавський Шлях, 22 – прибутковий будинок, якому понад 100 років, передає СтройОбзор із посиланням на Суспільне. 

Через російський обстріл у липні 2022 року в будівлі було пошкоджено вікна, дах і перекриття. Після ремонтів мешканці квартир винесли до підʼїзду пошкоджені міжкімнатні двері та віконні рами – архітектор разом з командою забирає їх, щоб відреставрувати власним коштом. Втрата таких вікон означатиме, що згодом замість них встановлять металопластикові і до будинку ставитимуться, як до звичайної «панельки», вважає реставратор. Сама будівля має ексклюзивні художні і декоративні рішення: будинок розташований у шестикутному сквері і вписаний у нього так, що межує з будинками не під прямим кутом, як зазвичай, а під «складним кутами».

Як розповідає Віктор Дворніков, велика кількість фрагментів автентичних конструкцій потрапляє на смітник.

«Втрата одного обʼєкта не сильно впливає на суспільство, проте, якщо це відбувається систематично, ми втрачаємо наше місто, історію та історичне середовище», - Віктор Дворніков.

За словами архітектора, для міської влади такі будівлі не є цінністю – вона бачить у цьому старий об’єкт з безліччю проблем, який краще перебудувати на щось інше. Він додав, що якось під час розмови про порятунок однієї з історичних будівель з представником міськарди йому відповіли «Та вона (будівля – ред.) ж не наша», маючи на увазі, що саме цей департамент не є її балансоутримувачем.

Всьго за час повномасштабного вторгнення росіяни пошкодили близько 200 памʼяток архітектури в Харкові. Заступник директора облдепартаменту культури Олександр Костін розповів, що до кінця лютого для комунальників розроблять алгоритм щодо роботи на місцях влучань по історичних будівлях. Він додав, що пʼята частина памʼяток постраждала саме за останні півтора місяця.

Віктор Дворніков каже, що продовжуватиме реставрацію елементів історичних будівель у місті, поки буде вистачати грошей, а далі шукатиме донорів.