Що збудують на Рейтарській, 37: коментар забудовника

Рейтарська, 37

27 липня в Києві пройшло засідання щодо реконструкції будівлі на вулиці Рейтарській, 37, де будівельна компанія «НЕСТ» почала проводити роботи з реконструкції та реставрацію фасаду однієї зі споруд комплексу.

Тут планують створити бізнес-центр Reitar Hall. До його проєктування долучилися архітектурна майстерня А. Пашенька та шведська компанія Semren & Mansson, передає СтройОбзор із посиланням на Хмарочос. 

Забудовник під час обгворення наголошував на бережному ставленні до спадщини: фасад залишить свій історичний вигляд, у будівництві будуть використовувати нетиньковану київську цеглу. СЕО компанії, Еміль Соловйов, зазначає, що проєкт купили в австрійської компанії Uniqa, тому він «відповідає всім нормам». Його погодили 2012 року. Також, через зміну статусу складності будівлі та нові державні норми будівництва, він отримав оновлені дозволи на реконструкцію у 2022 році. Соловйов розповів, що через межування ділянки з амбасадою Франції, компанія погодила будівельний процес і з нею. 

Перший поверх відведений для комерційних приміщень — забудовник планує розмістити там заклади харчування. У дворі Рейтарської, 37 створять зимовий сад. Еміль Соловйов вважає, що в такий спосіб компанія «ревіталізує тупикову зону, яку всі обходять».

Архітектор проєкту розповів, що будівництво також передбачає оновлення ландшафту на території, яке належить місту. Яким воно буде, вирішать в процесі обговорення з громадою.

Проте, реконструкцію зупинили обговорення громадськості, спричинені знесенням флігеля у внутрішньому дворі будівлі. Національна поліція також відкрила кримінальне провадження за частиною першою статті 298 Кримінального кодексу. Попри збереження початкового вигляду фасаду, обʼєм будівлі зазнає змін. Реконструкція передбачає добудову мансардного поверху, а на місці знесеного флігеля планують створити зимовий сад та відкритий громадський простір. Архітектори, присутні на події, відмітили, що в результаті будівельних робіт будуть втрачені внутрішні стіни та перекриття — їх повністю замінять на сучасні. 

На засіданні учасники звернули увагу на аргументацію забудовника, яку він використовує для захисту знесення флігеля. Будівля включає в себе комплекс, розташований за двома адресами — Рейтарська 37-а та Рейтарська 37-б. Активіст Дмитро Перов зазначив, що 2011 року від Рейтарської 37-а відокремили бічний обʼєм 37-аʼ, тоді ж два флігелі втрачають статус архітектурних памʼяток. 

Історик Києва Михайло Кальницький розповів, що будівлю спроєктував архітектор Іван Бєляєв для управи київського повіту у 1913-1914 роках. Він відмітив, що один з флігелів був безпосередньо прибудований до корпусу та мав житлове призначення. Другий збудували для центрального земського молочного магазину.

«Він зʼявився пізніше, ніж цей будинок. Вигляд цих трьох будівель і тоді, і зараз, вказує на те, що це не була архітектурна композиція. Це досить випадкові елементи. Тому забудова ділянки навряд чи може вважатися цікавим архітектурним елементом».

Науковий співробітник Українського товариства охорони памʼяток історії та культури Анатолій Флоров також стверджує, що будівлі не відповідали нормам, за якими їх могли віднести до переліку архітектурних памʼяток.

Проєкт реконструкції передбачає підземний паркінг на 16 місць. Мешканка сусіднього будинку за адресою Рейтарська, 35 висловила занепокоєння щодо того, як середовище навколо відреагує на будівництво під землею. «У нас є постійні проблеми з гідроізоляцією. Дороги провалюються через сильні підводні води». До того ж, мешканка зазначила, що комунікація з жителями прилеглих будинків взагалі не велася. Забудовник стверджує, що під час будівництва буде проведено укріплення фундаменту.

СтройОбзор нагадує, що у травні на вул. Рейтарській, 37 будівельна компанія почала проводити реставрацію історичної пам’ятки і паралельно зносити дворові будівлі, які мають охоронний статус. Через декілька днів демонтажні роботи.