Що буде з цінами на квартири в Україні після 9 травня

Артюхов

Ринок житла, як жоден інший, "прив'язаний" до подій на фронті. І природно, ціни на житло формуватимуться під впливом повідомлень з театру військових дій, а також під впливом заяв дипломатів.

Про це розповів експерт із нерухомості Михайло Артюхов.

Наприкінці квітня в Україні частково відновили роботу ринку нерухомості. Проте, поки що натовпи покупців і продавців житла не беруть в облогу кабінети нотаріусів. Усі чекають, як зміняться плани російського диктатора після 9 травня. У зв'язку з можливими подальшими сценаріями і варто очікувати формування цін на ринку житла.

Раніше, до війни, ціни на житло формувалися під впливом попиту на первинному ринку. Він був провідним, а вторинний ринок орієнтувався на нього. Однак цього року первинний ринок у зв'язку з війною втратив свої лідерські позиції.

"Наразі попит на новобудови вже відсутній і навряд чи сформується у 2022 році. Також ні забудовники, ні банки не будуть у поточному році витрачати бюджети на рекламу нерухомості, як це було до останнього часу. Частка новобудов у структурі продажів житла за підсумками 2022 року року скоротиться з 60 до 20 відсотків на користь вторинного ринку, де ціноутворенням системно мало хто займається. У результаті спрогнозувати конкретний рівень цін на вторинному ринку вкрай важко", — вважає експерт.

Артюхов розглядає три варіанти формування цін на житло на вторинному ринку

Перший варіант - оптимістичний

Квартири, розташовані в будинках, яким не більше 30 років, подорожчають на 5-10%. Квартири в будинках, збудованих понад 30 років тому, подешевшають на 5-10%.

Другий варіант - реалістичний

Квартири, яким менше 30 років, подешевшають на 5-10%. А в старіших будинках їхня вартість впаде до 15%.

Третій варіант - песимістичний

Квартири, "молодші" 30 років, впадуть у ціні до 15%, а ті, яким понад три десятки, подешевшають на 20%.

Звичайно, насамперед ціни на житло залежатимуть від того, як далі розвиватиметься ситуація з війною. Якщо воєнні дії на території України припиняться, це дасть потужний імпульс будівництву нового житла та підвищенню попиту на квартири.

Крім того, сприятиме активізації ринку житла активне іпотечне кредитування, а також наявність конкретного плану повоєнного відновлення країни.