Чому в Дніпрі не можуть добудувати готель «Парус»
У 2005 році приватна компанія «Ромбус-Приват» придбала у міської ради недобудований готельний комплекс «Парус», площею майже 41 000 кв.м, розташований за адресою: вул. СічеславськаНабережна, 5. За умовами договору, компанія зобов’язувалась завершити будівництво протягом 5 років з моменту укладення угоди.
Упродовж наступних років сторони двічі підписували додаткові угоди, які змінювали терміни завершення будівництва. Останній визначений строк – 16 серпня 2020 року. Однак за 15 років ПП «Ромбус-Приват» так і не виконав своїх зобов’язань щодо завершення будівництва готельного комплексу.
У 2020 році компанія ПП «Ромбус-Приват» звернулася до Господарського суду Дніпропетровської області з заявою внести зміни до договору купівлі-продажу. Суд ухвалив рішення 3 грудня 2020 року, яким продовжив строк завершення будівництва ще на 7 років з моменту набрання рішенням законної сили.
Міська рада оскаржила це рішення та постановою Центрального апеляційного господарського суду від 01.03.2021 скасував рішення Господарського суду Дніпропетровської області та відмовив ПП «Ромбус-Приват» у задоволенні позову.
Згодом, 27 липня 2021 року, Верховний Суд закрив касаційне провадження у цій справі.
Коли строк будівництва готельного комплексу «Парус» закінчився, а роботи так і не були завершені, міська рада звернулася до суду з вимогою розірвати договір купівлі-продажу та зобов’язати компанію «Ромбус-Приват» повернути готельний комплекс «Парус» у власність міста.
Як повідомили в пресслужбі міськради, 5 травня 2021 року Господарський суд Дніпропетровської області договір розірвав, а компанію зобов’язали повернути «Парус» місту, передає СтройОбзор.
Це рішення залишилося в силі після розгляду апеляції 18 листопада 2021 року та касації у Верховному Суді 1 лютого 2022 року. У грудні 2021 року, виконуючи рішення суду, державний виконавець передав готельний комплекс «Парус» міській раді. Таким чином, у лютому 2022 року комплекс офіційно повернувся до комунальної власності.
Однак після цього компанія «Ромбус-Приват» подала заяву, і було розпочато кримінальне провадження. Вони звинуватили у незаконному заволодінні як самим об’єктом незавершеного будівництва, так і земельною ділянкою.
Ця справа розслідується за статтею 191 Кримінального кодексу України, яка передбачає відповідальність за розкрадання майна, що є особливо тяжким злочином.
У жовтні 2022 року за клопотанням прокурора з Офісу Генерального прокурора Печерський районний суд Києва ухвалив накласти арешт на земельну ділянку та недобудований готельний комплекс «Парус».
Однак міською радою було подано апеляцію, і Київський апеляційний суд скасував арешт.
Після цього прокурор з Офісу Генерального прокурора знову спробував накласти арешт на готельний комплекс «Парус», подавши повторне клопотання до суду. Але цього разу Печерський районний суд відмовив у задоволенні такого клопотання.
Після того як прокурорам Офісу Генерального прокурора не вдалося накласти арешт на готельний комплекс «Парус», прокуратура вирішила провести експертизу, щоб оцінити технічний стан готельного комплексу «Парус».
8 січня 2024 року, за ухвалою Кіровського районного суду міста Дніпропетровська, прокурори Центральної окружної прокуратури міста Дніпра організували огляд готельного комплексу «Парус». Для цього залучили експертів з Київського науково-дослідного інституту судових експертиз та сертифікованих фахівців, які взяли зразки для лабораторних досліджень.
Компанія «Ромбус-Приват» звернулася до правоохоронців із заявою про нібито незаконне заволодіння земельною ділянкою. Однак важливо зазначити, що ще у 2006 році вона уклала з міською радою договір оренди цієї ділянки терміном на 25 років.
Податкова служба провела перевірку і виявила, що компанія «Ромбус-Приват» не сплачувала орендну плату у повному обсязі. За результатами перевірки їй було нараховано додатковий борг у розмірі 29 221 104,03 гривень.
Компанія «Ромбус-Приват» оскаржила рішення податкової в суді. Але 23 червня 2022 року суд першої інстанції відмовив у задоволенні їхнього позову. Апеляційний суд 11 січня 2023 року та Верховний Суд 29 липня 2024 року підтвердили це рішення.
Таким чином, у Компанії «Ромбус-Приват» є несплачений борг у розмірі понад 29 мільйонів гривень за користування земельною ділянкою.
Згідно з даними державного реєстру, засновником компаній ТОВ «Караван-Дніпропетровськ» та ПП «Ромбус-Приват» є кіпрська компанія «РЕНГТОН ЕНТЕРПРАЙЗЕС ЛІМІТЕД». Її кінцевими власниками вказані Андрій Гордієнко та Сергій Хрипков.
У 2005 році ТОВ «Караван-Дніпропетровськ» уклало договір оренди землі з Дніпропетровською міською радою. Орендар отримав у користування ділянку в районі ж/м Сокіл (вул. Космічна) на 25 років: перші 5 років передбачали проектування та будівництво багатофункціонального комплексу з паркінгом, а решта 20 років – його експлуатацію.
Однак компанія порушила умови договору. Міська рада звернулася до суду з вимогою розірвати договір, посилаючись на кілька причин:
- ділянка не використовувалася за призначенням, будівництво не було розпочате;
- орендар не оновлював розмір орендної плати згідно з умовами договору;
- орендна плата за землю не сплачувалася.
6 серпня 2020 року Господарський суд Дніпропетровської області ухвалив рішення розірвати договір оренди землі з ТОВ «Караван-Дніпропетровськ». Причиною стало порушення умов договору.
Компанія почала будівництво торгово-розважального комплексу в районі ж/м Сокіл: вирили котлован і почали встановлювати конструкції. Однак будівництво зупинили, а котлован заповнився водою, що призвело до намокання ґрунту. Це створило ризик зсуву ґрунту, який може загрожувати багатоповерхівкам, розташованим лише за 50 метрів від котловану.
Міська рада неодноразово зверталася до власників будівництва із закликами забезпечити безпеку, але відповіді не отримала. Через можливість техногенної катастрофи це питання розглядали на спеціальних засіданнях міської ради у березні 2020 року.
Додатково, компанія має борг за оренду землі у розмірі понад 54 мільйони гривень за період із січня 2017 по жовтень 2019 року.