Юрій Шпарага: чим буде займатися новий департамент інклюзивної доступності

Юрий Шпарага

Сотні людей у Харкові, а це батьки з маленькими дітьми, мешканці старшого віку, особи з порушеннями опорно-рухового апарату, зору та слуху, а також з іншими порушеннями здоров’я стикалися з величезною кількістю бар’єрів у місті.

2 липня депутати міської ради підтримали створення департаменту, який відповідатиме за інклюзію у Харкові. Про завдання нової структури розповів її очільник Юрій Шпарага, передає СтройОбзор із посиланням на Накипіло. 

З початком повномасштабного вторгнення питання інклюзії та безбар’єрного середовища вийшло на зовсім новий рівень. З фронту повертаються захисники й захисниці, що мають різні порушення здоров’я — як фізичні, так і ментальні. За підрахунками аналітики Міністерства у справах ветеранів України, після закінчення російсько-української війни кількість ветеранів, зокрема разом із членами родин, зросте до п’яти-шести мільйонів осіб. Ці люди потребуватимуть не просто нормального ставлення до них, а якісного життя у місті з усіма його сервісами, послугами й гарантіями.

Завдання нової структури — співпраця з іншими підрозділами в питанні інклюзії. Новостворений департамент має забезпечити безперешкодне середовище для всіх груп населення у різних сферах, зокрема транспорту, будівництва, благоустрою, соціальної інфраструктури, повідомили в Харківській міській раді. Директор департаменту інклюзивної доступності та безбар’єрного середовища Юрій Шпарага розповів, що структура співпрацюватиме з усіма підрозділами міської ради щодо безбар’єрності й доступності.

«Ми вважаємо, що здатні створити таку ситуацію у Харкові, коли можна робити тільки так, як треба, і не по-іншому», — зазначив чиновник.

Ідеться про створення середовища, яке стане доступним будь-кому. 

«Мова ж не тільки про людей з інвалідністю, ідеться взагалі про маломобільних громадян. Сьогодні вам сорок, через роки вам сімдесят; сьогодні ви здоровий, а завтра можете мати певні проблеми зі здоров’ям. Вагітні жінки, батьки з дитячими візками й навіть людина з великою валізою, яка вийшла з таксі й не може піднятися на той високий поріг. Тобто йдеться про універсальний дизайн, який був би здатен забезпечити доступність будь-кому, будь-коли й за будь-яких обставин», — розповів Юрій Шпарага. 

За його словами, нині в департаменті три відділи: аудиту; співпраці з міжнародними організаціями та громадськими об’єднаннями; контролю — у відділі працюватимуть люди, що матимуть відповідну освіту, щоб визначати, відповідає об’єкт державним будівельним нормам чи ні.

За словами Юрія Шпараги, Національна стратегія безбар’єрності на період до 2030 року передбачає створення безбар’єрного простору в Україні за шістьма основними напрямами: фізичною, інформаційною, суспільною, економічною, цифровою і освітньою безбар’єрністю. Тож новостворений департамент — це інструмент утілення у Харкові ключових цінностей і програм із розвитку інклюзії та безбар’єрності.

«Спочатку фахівці нашого департаменту проведуть у кожному з районів міста аудит міської інфраструктури на доступність. Потім складуть інтерактивну мапу доступності Харкова. Нею буде зручно користуватися усім. Це й дізнатися, яким маршрутом можна з вокзалу доїхати тролейбусом або автобусом, що має низьку підлогу в транспорті. Або де можна поселитися у готелі чи пообідати в ресторані. Це буде повний перелік закладів з уже готовою архітектурною доступністю. Після цього ми зрозуміємо, які приміщення ще не є безбар’єрними та як нам далі працювати», — пояснив директор міського департаменту.

Він пообіцяв створити при департаменті дорадчий орган, до якого входитимуть представники громадських організацій, що спеціалізуються у різних напрямах безбар’єрного суспільства, і дослухатися до експертизи громадського сектору.

«Буде переформатовано Комітет доступності. Звернемо увагу на його склад. Він підпорядковуватиметься нашому департаменту. Це консультативно-дорадчий орган, у якому ми хотіли б сьогодні бачити саме тих людей, які стикаються з проблемами безбар’єрності й доступності. Користуючись нагодою, я запрошую всіх, хто має якісь думки для покращення безбар’єрності й доступності в Харкові. Я маю сторінку у фейсбуку, тож пишіть мені приватні повідомлення. Залишайте свої номери телефонів. Подавайте свої пропозиції», — заявив Юрій Шпарага.