У місті дерусифіковали та декомунізували близько 850 топонімів

Перейменування

У Дніпрі дерусифіковано близько 500 топонімів та декомунізовано понад 350. За 2023 рік нові назви отримали 266 вулиць, провулків, проспектів тощо. 

За словами голови робочої групи міської топонімічної комісії Валентина Старостіна, наприкінці лютого 2022-го у місті почалася робота з виявлення топонімів, які необхідно дерусифікувати. Тоді зафіксували близько 500 таких позицій, назви яких повинні змінити. На сьогодні основний етап цієї роботи вже завершено, передає СтройОбзор.

«На січневій сесії міської ради ухвалили останній великий пакет щодо дерусифікації топоніміки у місті. Йдеться про перейменування 92 вулиць, провулків тощо. Залишилися 5-6 вулиць, до перейменування яких ще повернемося, оскільки запропоновані нові назви не сподобалися місцевим мешканцям. Тож рішення щодо їхнього перейменування було відкликане. Але ці вулиці обов’язково перейменуємо. У переліку топонімів, які підлягали дерусифікації, було близько 40-ка, що викликали певні сумніви. Тобто чи потрібно їх перейменовувати. Консультувалися з Інститутом національної пам’яті і діяли відповідно до їхніх листів та роз’яснень. Наприклад, щодо перейменування проспекту Гагаріна. Однозначне твердження – потрібно змінити назву. Зараз це проспект Науки», — розповів Валентин Старостін. 

Він також зазначив, що у наданні нових назв вулицям, провулкам, проспектам зверталися передусім до історичної топоніміки. Далі це тематика, пов’язана з війною (увічнення пам’яті загиблих захисників, назви бригад тощо), і пропозиції від мешканців. За пропозиціями місцевих за ці два роки перейменовано близько третини вулиць. 

Музей історії Дніпра взяв на себе глобальну місію – зробив покажчики з перейменованими вулицями і довідками до них. Аби мешканці могли дізнатися, наприклад, на честь кого названа та чи інша вулиця, дізнатися її історію. На сайті музею є вкладка «Вулиці Дніпра», де можна ознайомитися з переліком перейменованих вулиць, провулків, проспектів.