Кто і за які кошти ремонтує постраждалі від війни будинки у Харкові

Відновлення будинку

На ремонт житлових  будинків у Харкові, які постраждали від обстрілів РФ вже освоюють майже півмільярда гривень. З 1 липня по 18 листопада було укладено 443 договори на загальну суму в 472 млн. грн. Станом на 18 листопада з цієї суми проплатили на рахунки підрядників близько 250 млн. грн. 

Журналісти Харківського антикорупційного центру з'ясовували, хто і за які суми відновлює споруди, передає СтройОбзор. 

За даними Департаменту житлово-комунального господарства Харківської міської ради, внаслідок війни у Харкові пошкоджено покрівлі у 1864 будинках, вхідні групи — у 744 багатоквартирних будинках, стіни — у 1020 будинках, вікна — у 4390 будинках.

Тендери

За інформацією ХАЦ, замовником виступає Департамент житлово-комунального господарства Харківської міськради, а найбільшим підрядником є головний забудовник регіону – ПАТ “Трест Житлобуд-1”. Крім цього, підряди на десятки мільйонів отримали три профільних комунальних підприємства – Харківспецбуд”, “Харківжилбуд” та “Харківське ремонтно-будівельне підприємство”. 

Однією з вагомих витрат бюджетних коштів є відновлення багатоповерхових житлових будинків. які постраждали в результаті обстрілів. Першочергово будинки почали відновлювати в районі Салтівки (цей житловий масив постраждав найсильніше в місті), а також в районах ХТЗ, Холодної Гори, центру міста.

За даними “ProZorro”,  26 договорів на суму 224,6 млн грн на проведення  аварійно-відновлювальних робіт у житлових будинках підписало ПАТ “Трест Житлобуд-1”. За даними порталу публічних фінансів, на рахунки цієї компанії за ремонт житлового фонду Харкова після російських обстрілів вже перевели 58,7 млн. грн.

Найбільші за сумами підряди “Житлобуд-1” отримав на капітальний ремонт будинку по вул. Леся Сердюка – 27,1 млн грн., будинку по вул. Наталії Ужвій – теж 27,1 млн. грн., будинку по вул. Метробудівників – тут сума 19,2 млн. грн. та капітальний ремонт будинку по вул. Астрономічна – 16,9 млн. грн. Ще 13,5 млн. грн. отримає “Житлобуд-1” за поточний ремонт житлового будинку по Салтівському шосе.

Гроші за матеріали 

Далі за сумами розташувалися три профільних комунальні підприємства. За даними системи “ProZorro”,  на відновлення житла КП “Харківспецбуд” підписало договорів на суму 76,4 млн. грн. (проплатили – 73,7 млн. грн.) на поточний ремонт з усунення аварій та капітальний ремонт житлового фонду. 

Для проведення ремонтів з усунення аварій, КП “Харківспецбуд” придбав матеріалів у ТОВ “Епіцентр К” на 11,6 млн. грн., у ТОВ “РД сервіс” – на 7,2 млн. грн., у ПП “Екіпаж” – на 4,1 млн. грн., у ТОВ “Атлант Буд Схід” – на 3,5 млн. грн., у ТОВ “Врємя 2050” – на 2,2 млн. грн.

Варто зазначити, що в жодній закупівлі в “Прозорро” немає договорів з постачальником. Звіти щодо закупівель КП почало публікувати лише наприкінці жовтня. Але ціни на деякі товари вдалося ідентифікувати. І вони є вище за ринкові. 

Так, плиту OSB-3 з параметрами 10х1250х2500 мм комунальники купують по 585 гривень за одиницю. Саме за такою ціною укладається угода з ТОВ “Епіцентр К”. Але на сайті “Епіцентра” такі плити можна знайти за ціною 445 гривень за плиту. 

Так, різниця щодо доставки може бути, але навіть, якщо порівнювати з продажем плит у магазині “Нова Лінія” у Харкові, то в магазині виходить дешевше, ніж у договорі комунальників. 

В “Епіцентр К” нам повідомили, що подібна плита до цієї зараз є в Харкові і коштує станом на зараз 499 гривень, ціна актуальна. Ціна постійно змінюється, при оптових закупках може бути зменшена. Такої самої плити зараз у Харкові в Епіцентрах в наявності немає, але в жовтні вона коштувала 445 грн. Зараз є в Дніпрі і коштує 454 гривні за штуку.

Крім того, у Харкові закупівельники знаходять такі самі плити дешевше. Національний науковий центр “Інститут метрології” купує  плиту OSB-3 по 510 гривень за штуку, Харківський національний університет будівництва та архітектури замовив у ТОВ “Атлант Буд Схід”, який є активним постачальником плит для комунальників, по 502 гривні. І ці ціни виглядають набагато ближче до ринкових. 

А якщо провести відкриті торги, як це зробила філія Укрзалізниці, то виявляється, що ціна падає нижче за 500 гривень за штуку. 

Щодо ТОВ “Атлант Буд Схід”, то ця фірма є власником будівельних магазинів “Атлант”. І на сайті їх харківського магазину ціна вказана 415 гривень за одну плиту.

Стосовно вікон, то договір з ПП “Екіпаж” щодо придбання віконних блоків укладається за ціною майже 8000 гривень за квадратний метр. Ця ціна є значно завищеною. 

В компанії “Екіпаж” повідомили, що квадратний метр металопластикового віконного блоку (відкривне), однокамерний, можна придбати за 4384 гривні, включно з безкоштовною доставкою по Харкову.

Найбільші суми 

Найбільші за сумами підряди КП “Харківспецбуд” отримало на поточний ремонт будинка за адресою Полтавський Шлях, 190 – 16 млн. грн. та капітальний ремонт будинка за адресою проспект Ново-Баварський, 95 – 10,9 млн. грн. Будинок по Новобаварському проспекту, 95 – це той будинок, куди влучила російська ракета 1 березня, внаслідок чого загинуло 8 людей та 8 було поранено

КП “Харківжилбуд” згідно системи “ProZorro” отримало 60 млн. грн. (проплатили 47,4 млн. грн.) на поточний та капітальний ремонт житлового фонду міста.

Для проведення ремонтів це КП придбало матеріалів на 18,8 млн грн у ТОВ “Атлант Буд Схід”. 

Крім того, на 2,2 млн. грн. у ТОВ “Епіцентр К”, на 1,8 млн. грн. у ТОВ “Грос-Пром” та на 1,3 млн. грн. у ТОВ “М-Стел”.

ЗМІ дозвонились в це комунальне підприємство, і там повідомили, що така ціна може бути у разі, якщо постачальники з більш дешевшими пропозиціями не готові поставити ту кількість, яка необхідна на зараз. З урахуванням того, що двічі обсяг закупівлі складав 1100 плит, а один раз 666, то “Епіцентр К” виставив саме таку ціну для КП “Харківжилбуд”, а альтернативи не було.

Найбільші підряди це КП отримало на поточний ремонт будинку за адресою проспект Героїв Харкова, 300 – 13,1 млн. грн., поточний ремонт будинку за адресою проспект Героїв Харкова, 302 – 8,8 млн.грн., поточний ремонт будинку за адресою проспект Героїв Харкова, 302-А – 7 млн. грн.

КП “Харківське ремонтно-будівельне підприємство” отримало на свої рахунки за ремонт житлового фонду 48,9 млн. грн. (укладено договорів в “ProZorro” на 41,3 млн. грн.). 

Це КП придбало матеріалів дл проведення ремонтів власними силами у ТОВ “Новаторбуд” – на 10,6 млн. грн., у ТОВ “Епіцентр К” – на 4,9 млн. грн., у ТОВ “Бізнеслаб Конструкшн” – на 3,6 млн. грн., у ТОВ “Астер-В” – також на 3,6 млн. грн., у ТОВ “ГРГ Групз” – на 2,94 млн. грн.

Це підприємство максимально приховало деталі закупівель. Відомо, що плиту OSB вони замовляли від 585 до 650 гривень за штуку. 

Інші підрядники

Одним з лідерів за сумами підрядів на ремонт житлового фонду міста є ФОП Хомовський Микола Григорович з 68 договорами на 10,5 млн. грн. Також цей ФОП отримав ще від КСП “Інженерні мережі” за роботи з усунення аварій в житлових будинках міста – 26 договорів на 1,16 млн. грн. Ця людина багато років є стабільним виконавцем робіт на підрядах міськради.

ТОВ “Будівельна компанія Мега-С” уклало з Департаментом два договори на 5,6 млн. грн. щодо поточного ремонту з усунення аварій в будинку по проспекту Академіка Курчатова. На даний момент перераховано 2,72 млн. грн. Власником фірми є Денис Халаімов, а керівником – Іван Кондратенко. 

Поточний ремонт з усунення аварій в будинку на вулиці Дарвіна на 4,52 млн. грн. виконає ТОВ “Харківбудсервіс”. З них перераховано – 1,2 млн. грн. Власниками фірми є Павло Платонов та Євген Логінов, а керівником – Сергій Стасюк.

ТОВ  “Оксі-Артбуд”  уклало два договори на 6,3 млн грн щодо поточного ремонту з усунення аварій в будинку по вулиці Дерев’янка. Також на рахунки цього КП перевели 3,55 млн. грн. за поточний ремонт з усунення аварій більше ніж на 50 адресах.

Власником фірми є Андрій Підгайний, а керівником – Артем Бондаренко.

Балаклійське ТОВ “Балрембуд”  уклало договір з Департаментом на 3,45 млн. грн. (перераховано 1,1 млн. грн.) щодо поточного ремонту з усунення аварій в будинку по вулиці Краснодарській. Власниками фірми є Михайло Оріщенко та Володимир Пивовар, який є і керівником.

Підряди з поточного ремонту щодо усунення аварій в житлових будинках, більшість з яких ОСББ, ЖБК та ЖК отримало і виробничо-комерційне приватне підприємство “Фазіс” – 11 договорів на 3,9 млн. грн. На даний момент перерахували 1,27 млн. грн.

Власником та керівником цієї фірми є харків’янин Ігор Фалько.

Відписки міськради

Фактично всі договори укладені позаконкурсною процедурою, без проведення відкритих торгів. ХАЦ направили інформаційні запити в Департамент ЖКГ Харківської міськради та комунальні підприємства, щоб дізнатись на яких саме критеріях там відбирали підрядників для ремонтів з усунення аварій в житлових будинках Харкова внаслідок російських обстрілів.

На перші п’ять запитів відповідь вдалося отримати лише від КСП “Інженерні мережі”. Решта залишили запити на публічну інформацію взагалі без відповіді. А “Інженерні мережі” просто перерахували норми закону. Без жодної конкретики. 

Після повторних запитів на міську раду, отримана відповідь від Департаменту житлово-комунального господарства була ідентичною. Чиновники вирішили не конкретизувати як саме вони обрали підрядників, сховавшись за загальними словами. 

Довідка. Харківська міськрада в бюджеті міста на 2023 рік запланувала понад мільярд гривень на підтримку житлового фонду. На 235,2 млн. грн. – планується придбання матеріалів для відновлення пошкоджених житлових будинків після обстрілів та бомбардування, а ще 511,8 млн. грн. на поточний ремонт житлового фонду.

Підписуйтесь на наш телеграм канал