Що буде із «Зеленим каркасом»: міськрада віддала в оренду узбережжя річки

Журавлевский гидропарк

Депутати розглянули рішення про надання в оренду ТОВ “Європартнер компані” до 1 грудня 2026 року земельної ділянки для будівництва житлового комплексу.

Рішення було прийняте на сессії Харківської міскої ради, передає СтройОбзор. 

Мова йде про ділянку в районі Журавлівського гідропарку. Земля, площею 2,7 гектара, знакходиться по пров. Шевченківському, 50.

Передісторія

Цю територію можна назвати прибережною зоною річки Харків. Є певні загрози, що забудова цієї зона зашкодить проєкту “Зелений каркас”, який обіцяла створити міська влада, зазначає ХАЦ. Як вже писав СтройОбзор, ще у 2018 році у Харкові з’явилася ідея створити зелений коридор протяжністю 58 кілометрів, який пролягатиме вздовж чотирьох головних річок Харкова та з'єднає Журавлівський гідропарк із Олексіївським лугопарком.

З початку війни влада міста почала говорити про створення нового Генерального плану Харкова. Цей проект розробляє харківська група архітекторів разом з британським архітектором Норманом Фостером та його командою. Стратегія розвитку Харкова вже готова. В ній не забули і про створення «Зеленого каркасу». Суть проекту - об'єднати всі парки, водойми та річки в цілісну, безперервну екосистему. З’єднуватись вони будуть мережею пішохідних і велосипедних зв'язків.

Новий скандал

Ділянка, яку передають в оренду, вже відома одним скандалом. 5 липня 2021 року Господарський суд Харківської області задовольнив позов прокуратури щодо розірвання договору оренди між Харківською міськрадою та ТОВ “Європартнер компані” саме на цю земельну ділянку.  У суді прокуратура вважала, що процедура передачі земельної ділянки в оренду декілька років тому відбувалась без проведення земельних торгів, що є порушенням вимог ст. 124, 134 Земельного кодексу України та ст. 16 Закону України “Про оренду землі”. Суд підтримав позицію прокуратури.

Також прокуратура подавала заяву про забезпечення позову, у якій просила заборонити ТОВ “Європартнер компані” підготовчі, будівельні, демонтажні, земельні роботи на цій ділянці до вирішення справи в апеляційній інстанції та набрання рішенням законної сили.

Зазначалося, що на адресу прокуратури надійшла скарга власників квартир ЖК “Пташка” про порушення законодавства у сфері архітектурно-будівельної діяльності. Жителі повідомляли, що на ділянці вже розпочате будівництво без відповідних документів на забудову та дозволів на початок проведення підготовчих будівельних робіт, що буде обмежувати вільний доступ  до місць відпочинку, зони гідропарку.

Апеляційний суд та касація в задоволенні заяви прокурора про забезпечення позову тоді відмовили.

Щодо апеляційних скарг “Європартнер компані” та міськради на рішення про повернення ділянки у комунальну власність, то апеляційний суд зупинив провадження у справі до закінчення перегляду Верховним Судом у складі судової палати для розгляду справ щодо земельних відносин та права власності іншої справи.

СтройОбзор нагадує, що перед початком повномасштабного вторгнення тоді ще секретар Харківської міської ради Ігор Терехов заявляв, що на території Журавлівського гідропарку буде заборонено будівництво житлових будинків, а землю буде повернуто до зони рекреації Генерального плану міста та призначено для відпочинку людей. Водночас, згідно з Кадастровою картою, деякі ділянки на території гідропарку знаходяться у приватному володінні. Це свідчить, що їх можуть забудувати.

Також нагадаємо, що на вказаній ділянці планували побудувати ЖК "Гідропарк Сити".  У 2020 році, коли компанії ТОВ виділялася земля у Журавлівському гідропарку, та її оскаржила прокуратура, “Європартнер компані” був замовником та формальним орендарем землі. Виконавцем тоді була компанія СтройСіті, яка і планувала збудувати ЖК "Гідропарк Сити". Тоді всі плани зламала прокуратура.

Наразі компанія ТОВ “Європартнер компані” пішла на другий захід. Після виділення землі депутатами, швидше за все, знову шукатимуть підрядника на будівництво і зводитимуть щось схоже.