Як має бути організована вентиляція чистих приміщень

Чистими приміщеннями називають спеціальні зони з контрольованими параметрами повітря – це запиленість, температура, вологість, тиск і максимальна кількість мікроорганізмів. Вони потрібні в різних галузях – від медицини до мікроелектроніки. Ключовий елемент забезпечення необхідних умов – якісна система вентиляції, яка запобігає потраплянню забруднюючих частинок і підтримує необхідні параметри середовища. Детальніше про те, що таке вентиляція для чистих приміщень, як вона має бути організована, та чому важливо звертатись до професіоналів, читайте далі.
Що таке чисті приміщення
Чисті приміщення – виділені зони з контрольованими параметрами повітря. Воно матиме певні показники вологості, температур, чистоти, тиску та рівня мікробного забруднення. Такі зони організують на об’єктах, де навіть мінімальні забруднення можуть призвести до браку продукції, зниження якості й точності досліджень,створення небезпечних умов для пацієнтів. Головна задача в організації чистих приміщень – створення умов для постійного контролю концентрації сторонніх часток у повітрі. Це можливо завдяки системам фільтрації, вентиляції, відповідності обладнання, матеріалів суворим вимогам.
Проектування вентиляції в лікарні або біолабораторії буде виконуватись за певною схемою. Сьогодні існує визнана система класифікації чистих приміщень, вони поділяються на категорії залежно від вмісту сторонніх часток в одному кубометрі. Показники регулює стандарт ISO 14644-1. Основні категорії:
• ISO 1– застосовується для космічних технологій, наноелектроніки;
• ISO 5– система для операційних, фармацевтичних виробництв;
• ISO 7– стандарт виробництвамедпрепаратів, пакування стерильних виробів
• ISO 9– це чисті зони харчового виробництва.
Проектування системи вентиляції чистих приміщень у клініках має виконуватись згідно GMP, класи чистоти в системі позначаються як A, B, C, D.
Також чисті приміщення розрізняються за призначенням та конструкцією. Залежно від стерильності, вони бувають абсолютно стерильні, стерильні, чисті або відносно чисті. Проектуванняпотрібно виконувати з урахуванням призначення конкретної зони. Чисті приміщення з надлишковим тиском запобігають потраплянню забрудненого повітря, з негативним будуть запобігати виходу брудних мас.
Потоки повітря можуть бути ламінарними або турбулентними. Перший варіант спрямований, рухається в напрямку зверху вниз, що виключає потраплянню забруднень. В турбулентних потоках повітря перемішується, що знижує локальні концентрації частинок.
Основні вимоги
Вентиляція та фільтрація повітря мають бути багаторівневими, у склад систем включено HEPA, ULPA-фільтри. Матеріали оздоблення обираютьгладкі, стійкі до дезінфекцій, що не накопичують забруднення (полімери, нержавіюча стальвідповідають цим вимогам).
Контроль вологості та температури має бути постійним. У більшості випадків температура в чистих зонах підтримується на рівні 18-22°C,вологість 40-60%. Рівномірні потоки повітря, відсутність гострих кутів та місць накопичення частинок також важливі для забезпечення необхідних умов.
Задачі вентиляції чистих приміщень:
• якісне очищення повітря від пилу, мікроорганізмів та аерозолів;
• забезпечення заданих параметрів мікроклімату – це температура, вологість, тиск;
• створення спрямованих повітряних потоків для мінімізації перехресного забруднення;
• оптимізація тиску в системі.
Саме технологічне рішення має бути енергоефективним і надійним. За умови грамотного проектування воно забезпечує постійне оновлення повітря та його багатоступеневу фільтрацію. До складу вентиляційної системи входять пристрої забору повітря, спеціалізовані фільтри, витяжні установки, пристрої для автоматизованого контроля, витяжки. Низький рівень шуму та вібрацій буде перевагою, особливо для медичних центрів і фармацевтичних лабораторій.
Компанія «СпецКиївБуд» пропонує комплексні рішення для замовників з будь-яким бюджетом. Консультанти допоможуть визначити оптимальний клас чистоти, виконати розрахунки для повітрообмінна з урахуванням площі приміщення тощо. Регіон поставки – вся Україна.