23 січня внаслідок ракетного обстрілу Харкова було пошкоджено близько 40 історичних будівель.

юракадемия пушкинская обстрел

Серед них - Українська національна академія права і науки, Благовіщенський собор, житлові будинки в стилі модерн і конструктивізм.

Про це "Суспільному Харкову" розповів архітектор та керівник ініціативи NEMOlab Віктор Дворніков. 

 

Національна академія судових експертиз України - постраждала центральна частина будівлі.

Постраждала будівля на вулиці Пушкінській, 70 (нині Інститут права). Пошкодження дуже серйозні: одна з двох ракет влучила в хол на другому поверсі, а інша - у двір, що свідчить про застосування високоточної зброї, оскільки влучила безпосередньо в центральну частину будівлі.

Влучання в будівлю Національної академії судових експертиз, Харків, 23 січня 2024 року. 

Обвалилися перекриття і дах, а внутрішнє оздоблення знищено без можливості відновлення. Приміщення мало автентичне маркетрі, яке можна побачити в завалах під уламками, а також столярні вироби, такі як двері, частини вікон та інтер'єрні ліпнини. Ця будівля зазнала найбільших пошкоджень.

пушкинская обстрел

Будинок на вулиці Пушкінській, 70 був домом брата Гельферіха Сааде, колишнього власника фабрики Гельферіха Сааде, пізніше відомої як "Серп і молот". Він був видатною постаттю в історії Харкова. Будівля спочатку була дуже виразною архітектурною композицією, що відповідала місцевості, хоча і зазнала значних змін під час реконструкції на початку 20 століття. В кінці вулиці Пушкінської на той час був багатоквартирний житловий будинок через котеджну забудову, яка зараз будується.

Хоча нинішня будівля була значно відремонтована, перший і другий поверхи залишилися такими, як були, а інтер'єр зберігся.

Постраждали будинки в стилі модерн і конструктивізм на вулиці Пушкінській.

Також сильно постраждав житловий будинок на вулиці Пушкінській, 68, за рогом, ще один п'ятиповерховий будинок у стилі модерн. Це дуже цінний об'єкт. Він знаходився навпроти, на перетині Пушкінського в'їзду. З іншого боку, також на перетині Пушкінського в'їзду, але трохи ближче до станції метро, був будинок, де на першому поверсі знаходився "Львівський круасан", ще одна пам'ятка конструктивізму і великий житловий будинок.

пушкинская обстрел

Крім того, постраждали п'ять будинків вздовж Пушкінського в'їзду, шість чи сім вздовж вулиці Пушкінської та понад десять вздовж колишньої Максиміліанівської вулиці. Серед них - Будинок медичного союзу, відомий як Будинок Сомова, з розбитими вітражами та вибитими вікнами. Будівля була пошкоджена і раніше, але цього разу від повторних ударів знову з'явилися тріщини.

Поблизу пошкоджених будинків, за 300-400 метрів, дуже сильно постраждали історичні будівлі. Йдеться про структурні тріщини та пошкодження даху, які дуже складно діагностувати одразу. У майбутньому це призведе до руйнування, дахи почнуть протікати, а протікання завдасть ще більшої шкоди.

Загалом 23 січня було пошкоджено близько 40 історичних будівель. Деякі з них мають статус, деякі ні, але всі вони є історичними будівлями. 

пушкинская обстрел

Пушкінська, 65 і 67 - житлові будинки. Будинок 65 виконаний у стилі модерн і, ймовірно, був прибутковим будинком на початку 20 століття. Стиль модерн використовувався в архітектурі початку 20 століття, а будинок 67 - конструктивістська будівля 20-30-х років 20 століття.

Благовіщенський собор - пошкоджений вітраж

Досить серйозно постраждав і Благовіщенський собор. Пошкодження вітражів було зафіксовано зовнішнім оглядом. Він має велику художню та історичну цінність, а скло використовується в барабані перевороту.

благовещенский собор обстрел

Реставраційні роботи дуже складні, і ми говорили з директором, який розповів нам, що є спеціальні риштування, які використовуються для внутрішніх робіт, але, на жаль, вони не можуть дістатися до цього розбитого вікна. Тож тепер ми мусимо піднятися на купол і закрити ці вікна. Крім того, дах взагалі не перевірявся і, ймовірно, зазнав таких же пошкоджень.

Колишня мануфактура на Різдвяній, 19 - це територія, де був обстріляний Благовіщенський собор. Ця будівля зараз перебуває на балансі біотехнологічного університету, і там також є дуже значні пошкодження. Дах зруйнував половину будівлі, і можна лише уявити, наскільки серйозні пошкодження всередині. Через величезні масштаби пошкоджень ми ще не досліджували їх детально.

Близько 15 пошкоджених будинків на вулиці Коцарській

На вулиці Коцарській сталося ще одне пошкодження. Це було повторне влучання 16 січня на вулиці Благовіщенській, поруч з уже пошкодженим об'єктом. Там також було пошкоджено понад 15 об'єктів на прилеглій території, деякі вперше, інші - повторно.

благовещенская улица

На вулиці Коцарській, 5 також знаходиться колишній житловий будинок, який зараз є комерційною будівлею. Ця будівля зберегла автентичне оздоблення фасаду будинку в стилі модерн. Дуже виразна ліпнина навколо арок неодмінно привертає багато уваги. Будинок дуже цікавий з мистецької точки зору, а також тим, що прихований від сторонніх очей.

"Предмет реставрації" - архітектори про ракетні обстріли історичних будівель Харкова.

Навіть Пушкінську, 70 можна реставрувати, хоча вона серйозно деформована. Це тому, що всі ці будівлі є культурною спадщиною і формують історичний вигляд центру міста.