Суд: демонтаж будинку по вулиці Свободи - незаконний

Свободи, 11/13

Суд задовольнив позов про скасування рішення щодо демонтажу будинку у центрі Харкова по вул. Свободи, 11/13, у який влучила російська ракета.

Про це стало відомо з рішення Харківського окружного адмінсуду від 25 вересня, передає СтройОбзор із посиланням на ХАЦ

6 вересня 2022 року у будинок потрапив снаряд С-300. Вибухом було зруйновано покрівлю, ділянки стін і перекриттів з п`ятого по другий поверхи. Крім того, ударною хвилею були пошкоджені вікна, балкони та внутрішні перегородки будівлі.  28 березня 2023 року регіональна комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Харківської області прийняла рішення, що цей будинок підлягає демонтажу. Підставою для цього став лист заступника міського голови директора департаменту ЖКГ Харківської міської ради Віталія Мірошника та доданий до нього звіт про результати проведення технічного обстеження стану будинку, що робило ТОВ “Фаворит Експерт”. 

Департамент ЖКГ Харківської міськради не надав до суду відзив на позовну заяву. Суд кваліфікував неподання відзиву на позов як визнання позову департаментом.

Представник ХОВА надав до суду відзив, у якому просив відмовити у задоволенні позову, посилаючись на те, що Регіональна комісія не є контролюючим органом, а діє як дорадчий орган і наділена, зокрема, повноваженнями з координації діяльності органів місцевого самоврядування щодо здійснення заходів у сфері цивільного захисту, забезпечення захисту населення.

Як вбачається зі звіту про результати проведення технічного обстеження стану будинку, виготовленого ТОВ “Фаворит Експерт”, виконавець проводив позапланове попереднє (візуальне) обстеження.

Відповідно до Порядку виконання невідкладних робіт щодо ліквідації наслідків збройної агресії РФ, висновок про проведення попереднього обстеження не може містити висновки про демонтаж (ліквідацію) об`єкта. У разі виявлення дефектів і пошкоджень, що можуть знижувати міцність, стійкість і жорсткість будівельних конструкцій та експлуатаційні показники елементів інженерних мереж і систем об`єкта, проводиться основне (детальне) обстеження. Однак зі змісту звіту ТОВ “Фаворит Експерт” не вбачається, що основне (детальне) обстеження було проведене.

Із матеріалів справи встановлено, що департамент ЖКГ Харківської міськради на розгляд комісії подав лише звіт про проведення попереднього обстеження будинку. Звіт про основне (детальне) обстеження вказаного будинку на розгляд комісії не надавався та комісією не досліджувався.  Крім того, наданий звіт не був внесений до Реєстру будівельної діяльності Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва.

У той же час позивачем був наданий звіт з обстеження технічного стану будинку і внесений до цього Реєстру.

Відповідно до висновків незалежного експерта, були зафіксовані наявні пошкодження несучих та огороджувальних конструкцій (категорій відповідності конструкцій А та Б), ступінь та характер яких свідчить про необхідність виконання робіт щодо часткового демонтажу частин об`єкта або його окремих конструкцій, підсилення об`єкта або його окремих несучих та огороджувальних конструкцій. Орієнтовний ступінь пошкоджень об`єкта в цілому 41-80%.

Тому наразі рекомендовано виконання робіт із відновлення шляхом капітального ремонту, реконструкції. 

СтройОбзор нагадує, що раніше будинок попав в перелік під знос. Мешканці будинку вимагали не зносити їх п’ятиповерхівку, а відновити. Люди замовили незалежну експертизу, згідно з результатами якої будинок підлягає реставрації.