У Харкові розбирають завали Державного біотехнологічного університету

Будівля Державного біотехнологічного університету постраждала від російських обстрілів у 2022 році: обвалилася стіна, другий і третій поверхи.
Волонтери вже три місяці сортують матеріали, щоб зберегти автентичну цеглу для реставрації, передає СтройОбзор із посиланням на Гвара.
Роботу над розбором завалів розпочали у грудні 2024 року. Основна задача — відокремити унікальний автентичний матеріал від сміття. Проте це не легко, адже групі треба багато фізично працювати: копати, перебирати, викидати та сортувати усе, що знаходять.
"Щоб знайти щось унікальне — доводиться багато копати. Обсяг роботи дуже масштабний", — розповідає архітектор-реставратор Віктор Дворніков.
Наприклад, цеглу виготовляли спеціально під замовлення для цього об’єкту. Вона ділиться на кілька видів: спеціальну, рядову та фасонної форми, тобто тієї, яка використовувалася біля вікон, карнизів та для різноманітних декоративних елементів. Таку цеглу теж відокремлюють та складають на окремі підставки.
Архітектор наголошує, що будівля, зведена 150 років тому, потребує консервації.
"Зараз найважливіше укріпити конструкції, що залишилися, та відновити дах. Бо найбільший ворог — це вода, яка протікає всередину, замерзає та розриває матеріал", — пояснює він.
Волонтери шукають грантове фінансування для відновлення даху та зміцнення конструкцій. До ініціативи долучаються викладачі, студенти та історики. За словами Віктора, сам університет ніби підготував проєкт із подальшими діями, однак для всього необхідно фінансування. Проте через наближеність Харкова до лінії бойового зіткнення, ніхто не готовий фінансувати відновлення, хоча команда подається на різні гранти. Нині сподіваються знайти принаймні кошти на консерваційні роботи.
"Мені приємно відчувати причетність до проєкту, що я роблю щось важливе", — каже одна з учасниць, Анастасія.
Проєкт не лише рятує архітектурну спадщину, а й створює спільноту однодумців, що прагнуть зберегти історію Харкова.
Власне, навчити людей розрізняти та вміти самостійно відібрати потрібний матеріал — була одна з основних цілей на цьому об’єкті.
"Була ідея, що тут учасники потренуються, і зможуть стати оперативною групою, яка могла б оперативно виїздити на місце, де стався обстріл, та працювати з автентичним матеріалом, щоб його не викинули", — пояснює архітектор.
Оперативна група потрібна, тому що комунальні служби не мають таких протоколів і вже неодноразово ставалося так, що увесь унікальний матеріал разом з іншим сміттям після обстрілу викидували. Такий підхід може стати успішним прикладом як зберегти історичну спадщину.
СтройОбзор нагадує, що харківському нардепу Андрію Одарченку вручили підозру за спробу дати хабар 50 тис. дол. за ухвалення рішення про виділення коштів на ремонт будівель Державного біотехнологічного університету, де депутат продовжує обіймати посаду ректора.
Також нагадуємо, що держава виділила 30 млн грн на консервацію розбомбленого корпусу університету.