"Виходить, мені боротися самому": директор підприємства у Васищевому про удари дронами та виживання

фото

У ніч на 28 травня селище Васищеве під Харковом опинилося під масованим ударом російських безпілотників. Однією з головних цілей став завод “Харків Хімпром”. У результаті атаки щонайменше дев’ять “шахедів” влучили по території підприємства. Постраждали склади, знищено готову продукцію, троє працівників отримали поранення, а на місці спалахнула масштабна пожежа.

фото

Директор підприємства Олександр Тимофєєв приїхав до знищеного заводу ще вночі — коли все палало. Разом із рятувальниками, які прибули на місце й професійно локалізували вогонь, йому вдалося врятувати частину обладнання. Проте масштаби втрат, зізнається, приголомшують.

“Якби ДСНС не приїхали вчасно, у мене не залишилося б нічого”, — каже Тимофєєв. — “Зараз я і мої партнери — у шоці. Ми не знаємо, що робити далі. А найстрашніше — те, що ми залишилися сам на сам з цією бідою”.

“Харків у моїй ДНК”

“Харків Хімпром” — приватне підприємство з 20-річною історією, яке виготовляє тару, має статус експортера та лідера галузі. Частину виробництва компанія вже релокувала у 2022 році, проте свідомо залишила частину потужностей у Харківській області — щоб дати роботу місцевим, платити податки й підтримувати економіку регіону.

“Ми принципово залишилися тут, щоб люди могли працювати. Половина працівників — місцеві, половина — з Харкова. Але тепер постає питання: що робити далі?” — говорить Тимофєєв.

фото

Він не приховує: були побоювання, що по підприємству вдарять. Напередодні росіяни вже били по сусідньому заводу. Тимофєєв не виключав загрозу, але сподівався, що саме їх омине.

Релокація — не вихід

Після атаки “Хімпром” опинився на межі виживання. На підприємстві працюють близько 120 людей, які можуть втратити роботу, якщо компанія все ж вирішить релокувати залишки обладнання в інший регіон — наприклад, на Закарпаття. Проте це рішення дається вкрай важко.

“Я хочу залишитися. Харків — у моїй ДНК. Сьогодні люди підходили, питали: що далі? Я сказав — працюємо. Прибираємо завали. Жінки плакали, але прибирали. Ми хочемо жити й працювати тут”, — говорить бізнесмен.

Бізнес без захисту

Попри масштаби руйнувань, допомоги від держави підприємство не отримує. Тимофєєв наголошує: нині немає навіть страхування ризиків для таких компаній. “Ми просто самі. Як довго протримаємося — залежить тільки від фінансової подушки. Якщо не вистачить — все, підприємство припинить існування”.

Він також підкреслює несправедливість єдиних умов для бізнесу в прифронтових регіонах і в тилу: “Не можна нас порівнювати з тернопільськими чи київськими компаніями. У нас інші реалії, інші ризики. Ми працюємо під обстрілами”.

На що сподіватися?

На державну підтримку Тимофєєв особливо не розраховує. Проте сподівається на допомогу міжнародних донорів — американських чи європейських. За його словами, без зовнішнього втручання регіональний бізнес на межі зникнення.

“Ми говоримо: рівні умови — для нерівних. Але поки що — жодних преференцій. Якщо так триватиме, ми просто станемо, подивимось один на одного і закриємо підприємство”, — підсумовує директор “Харків Хімпрому”.


Нагадаємо, у ніч із 27 на 28 травня російські дрони атакували кілька населених пунктів у передмісті Харкова. Наймасовіший удар прийшовся на Васищеве. За пів години окупанти випустили щонайменше дев’ять безпілотників по одному цивільному підприємству.

 

За матеріалами: objectiv.tv