Які об'єкти відремонтують і побудують на Харківщині в 2025 році

Ремонт

Програма економічного і соціального розвитку Харківської області на 2025 рік передбачає віділення коштів на підземні школи, харчоблоки, котельні тощо.

ЗМІ проаналізували, куди ще направлені кошти, передає СтройОбзор із посиланням на ХАЦ. 

“Підземні” школи

Цього року до розділу “Освіта” програми соцекономрозвитку включили будівництво об’єктів на величезну суму – 4,11 млрд грн. Це кошти на зведення захисних споруд, або “підземних” шкіл у громадах Харківської області. Також 173 млн грн заклали на постраждалі внаслідок атак рф об’єкти, які планують реалізовувати в 2025 році, 

У програмі цього року, на відміну від прийнятої рік тому, нарешті змінилися пріоритети: реконструкцію постраждалих шкіл, де діти не можуть навчатися через відсутність укриттів, замінили будівництвом нових захисних споруд.

Де у 2025 році “з нуля” планують будувати захисні споруди для дітей шкільного і дошкільного віку: у Балаклії, у селі Верхньосамарське (Близнюківська громада), у Дергачах, селі Андріївка (Донецька громада), селі Таранівка (Зміївська громада), у місті Золочів, в Ізюмі (2 шт), у Люботині (2 укриття вартістю понад 200 млн грн кожен), у Малій Данилівці (дві у дитсадках), у селі Наталине (2 штуки, Берестинський район), у селищі Сахновщина, у селі Шебелінка (Донецька громада), у Старовірівці (Берестинський район), у місті Мерефа (2 шт), у селі Рогань, у Чугуєві (2 шт) та трьох школах обласного підпорядкування. Варто зазначити, що в цьому переліку проєктів немає тих споруд, по яких уже проводилися тендери і де активно ведеться будівництво. Наприклад, Коротич, Краснопавлівка, Наталине тощо. 

Фабрика-кухня

У програму вписали реконстуркцію харчоблоків в їдальнях освітніх закладів Лозівської громади на суму близько 300 млн грн. Йдеться про реформу шкільного харчування, ініційовану Першою Леді України Оленою Зеленською. У 2024 році в Лозівському районі почали зводити другу в країні фабрику-кухню. Завершити будівництво та ввести фабрику в експлуатацію планують саме у 2025 році. 

У рамках проєкту проводять технічне переоснащення та модернізацію обладнання наявного харчоблоку під харчоблок-отримувач готової їжі від “фабрики-кухні”. У кожному освітньому закладі планується влаштування під’їзних шляхів до розвантажувального майданчика та влаштування навісу над ним; перепланування приміщень; влаштування мереж електро-, тепло- , водопостачання та каналізації у відповідності зі зміненими плануваннями та необхідністю підключення обладнання; влаштування системи пожежної сигналізації та захисного заземлення. 

Загалом проєкт має охопити 43 заклади освіти Лозівщини, де планують надавати комплексні гарячі обіди для понад 12 000 учнів. 

У 2024 році замовили розробку проєктно-кошторисної документації для проведення капітальної реконструкції харчоблоків у 27 закладах освіти Лозівського району. 

Завершення робіт в трьох харчоблоках, де роботи почалися в 2024 році, вписали у розділ відновлення і модернізації об’єктів, які постраждали від збройної агресії рф. Також в цій вкладці будівництво захисної споруди для дитсадка у Старому Салтові вартістю близько ста мільйонів гривень.

Будівництво онкоцентру

Після трирічної перерви влада вирішила відновити будівництво онкоцентру у Помірках. Нагадаємо, роботи розпочалися у 2019 році і супроводжувалися кількома скандалами із забудовниками.

“На цей рік вже передбачено кошти Міністерством охорони здоров’я в розмірі 50 млн. Завершимо коригування проєкту ми за кошти обласного бюджету, а це приблизно 24 млн грн, тому що проєкт масштабний, який коштує більше ніж півтора мільярда гривень. Оці перші 50 млн — це на відновлення будівництва. І у нас є домовленість із міністерством, що цими 50 млн ми не обмежимося. Скільки встигнуть зробити підрядники, стільки і будуть вони робити”, — пояснив керівник Харківскої ОВА Олег Синєгубов.

Цього року, після коригування документації, планується оголошення тендеру на роботи. За словами Синєгубова, йому невідомо, чи є кримінальне провадження зщодо підрядника, який займався будівництвом до початку повномасштабного вторгнення (львівська фірма Ромб+).

Новий онкоцентр у Харкові розрахований на 510 ліжок. Заклад розташований у лісопарковій зоні в Помірках, на півночі області, де періодично відбуваються обстріли рф.

За даними програми соцекономрозвитку на 2025 рік, на зведення двох черг онкоцентру уже витратили 190,6 млн грн. Цікаво, що за даними, які ХАЦ в грудні 2021 року отримував від ХОВА, на будівництво було спрямовано 209 млн грн.

Також зараз з’ясувалося, що ступінь готовності об’єкту менша, ніж Харківська ОВА заявляла у програмі соцекономрозвитку на 2022 рік. Тоді чиновники писали ступінь готовності другої черги в 26 %, а тепер виявляється, що вона готова лише на 8 %. 

Окрім онкоцентру, інших великих вкладень в медзаклади не запланували. Так, у програмі соцекономрозвитку області на цей рік повністю відсутня реконструкція Ізюмської лікарні – масштабний проєкт, який обласні чиновники планували реалізовувати за підтримки Олени Зеленської. 

ЖКГ

Як і минулого року, найбільш коштовним об’єктом у сфері ЖКГ має стати відновлення Печенізького гідровузла. На роботи потрібно майже 200 млн грн. Окупанти неодноразово завдавали ракетних ударів по дамбі гідровузла, намагаючись її зруйнувати. У 2024 році роботи на цьому об’єкті не розпочиналися.

Крім того, у програмі з’явився новий дорогий об’єкт – реконструкція очисних споруд в селі Утківка Мерефянської громади вартістю 180 млн грн.

Ще понад 60 млн грн потрібно на ремонт каналізаційного колектору в Балаклії. 

У вкладці, яка стосується відновлення та модернізації постраждалих об’єктів, запланували будівництво котелень в Солоницівці, Циркунах та реконструкцію системи газопостачання в Есхарі.

Інше

У програмі соцекономрозвитку цього року згадали про філософа Григорія Сковороду. Але мова не про відновлення музею, який зруйнувала російська ракета. Цьогоріч планують витратити 8 млн грн на реставрацію будинку в Бабаях, у якому жив філософ.

Що стосується Скородинівки, то в планах є реставрація пам’ятного місця під дубом, на це планують витратити понад 6 млн грн.

Крім того, у 2025 році планується виділити понад пів мільйона гривень на реставрацію пам’ятки архітектури у Харкові, по вулиці Сковороди, 62. Будинок постраждав у результаті російської агресії, коли ракета влучила у гуртожиток юридичного університету та пошкодила приміщення Академії правових наук.

Це далеко не всі об’єкти, які будуть фінансуватися цього року. Фактично в додатки включили в основному ті проєкти, які ще не почали реалізовувати.