З початку війни ринок нерухомості в Харкові "просів" на 50-60%

фото

Від початку війни ринок нерухомості Харкова зазнав суттєвого падіння — ціни на житло знизилися в середньому на 50-60% через постійні обстріли. Проте навіть у складних умовах попит на купівлю та оренду залишається стабільним. Експерт з нерухомості Олена Манжос розповідає, як війна вплинула на ринок та які тенденції наразі домінують.

До травня 2022 року реєстр нерухомості був закритий, але з його відкриттям активізувалися продажі, зокрема будинків у передмісті з підвалами. Нині ж, через зниження мотивації серед покупців і обмежену кількість пропозицій, ринок змінився. Ті, хто виїхав з України, часто утримуються від продажу нерухомості, бо вкладення за кордоном здаються недосяжними. Через це багато власників обирають тримати квартири з ремонтом, а не продавати за зниженими цінами.

За словами Манжос, у кінці 2022 року спостерігалося піднесення ринку, адже з’явилася надія на контрнаступ ЗСУ. Це створило попит і тимчасове зростання цін до 1 тис. доларів за квадратний метр. Однак коли результати контрнаступу не виправдали сподівань, ціни продовжили знижуватись аж до весни 2024 року, а стабілізація настала лише у серпні.

Сьогодні середні ціни на квартири коливаються: 20 тис. доларів за однокімнатну, 33 тис. за двокімнатну та 43 тис. доларів за трикімнатну. Вартість оренди залишається відносно низькою — однокімнатні квартири здаються за 4 тис. грн, а трикімнатні — за 8 тис. грн. Попит на бюджетне житло існує, але пропозицій стає дедалі менше. Зокрема, особливо шукають квартири з газопостачанням, адже відмовляються від верхніх поверхів та районів із електричним опаленням через безпекові ризики.

"Якщо говорити про бюджетне житло, то у червні була найнижча ціна – 394 долари за 1 кв. м, а у вересні ціна вже становить 520 доларів за "квадрат", – говорить експерт.

Попит на новобудови в Харкові значно знизився через низку факторів. По-перше, через значне подорожчання будівельних матеріалів, що робить ремонт у нових квартирах фінансово обтяжливим. По-друге, кількість кваліфікованих майстрів для оздоблювальних робіт суттєво зменшилась, що ускладнює можливість швидко та якісно завершити ремонт.

Загалом люди частіше надають перевагу готовим до заселення квартирам, що мають необхідний мінімум обробки та комунікацій, ніж новобудовам без ремонту. Водночас нові об’єкти з продуманими укриттями та укріпленою інфраструктурою ще можуть привертати увагу покупців, але їхня частка на ринку залишається незначною.

Програма «єВідновлення», яка надає компенсації українцям за втрачене житло, також вплинула на ринок. Ці виплати стимулювали попит на житло саме в Харкові, де на такі кошти ще можна було придбати квартиру.
Люди, які отримували виплати по цій програмі, розуміли, що за такі гроші можуть купити житло тільки в Харкові, тому вкладали у нерухомість тут. Тоді найбільший попит був на дво- і трикімнатні квартири, а також на будинки. Зараз – на однокімнатні квартири", – пояснює експерт