Журналісти проаналізували фірми, які отримують підряди на відбудові Харкова

фото

Активні роботи з відбудови, а також оборонні замовлення на Харківщині почались з серпня 2022 року. Як пише ХАЦ, загалом міська та обласна влади залучають досвідчених підрядників, таких як ПАТ “Трест Житлобуд-1”, ТОВ “Житлобуд-2” та фірми, пов’язані з будівельною корпорацією “Авантаж”.

І хоча міська влада довіряє в основному перевіреному “Житлобуд-1” та іншим гігантам, але є і нові обличчя.
Одна з таких компаній – ТОВ “ББ Україна”, створена у 2019 році у Черкасах. У червні 2023 року фірма змінює директора та засновника, яким стає Андрій Українець. І вже у липні компанія починає масово вигравати підряди на відбудову від підрозділів Харківської міськради. На даний момент, за інформацією порталу Clarity-project, ця фірма отримала контрактів на суму 145 мільйонів гривень. В основному підряди стосуються відновлення пошкоджених в результаті російських обстрілів міських шкіл.

У лютому 2024 року фірма знову змінює склад засновників. Директором та основним засновником стає Юрій Калугін, дотичний до кількох десятків фірм в Україні.


Калугін в якості директора ТОВ “Клімтехінвест” фігурував у справі НАБУ щодо заволодіння 115,19 млн грн, виділених для придбання прибиральної техніки КО “Київзеленбуд”. У 2022 році він отримав підозру за цією справою. Справу у травні 2023 року передали до суду, але Калугін серед обвинувачених не фігурує.

До того, як Калугін став засновником ТОВ “Клімтехінвест”, цією фірмою керували люди з оточення екснардепа Віктора Остапчука.


Стосовно відбудови області, то тут прикладів набагато більше.

Наприкінці 2022 року до відбудови, а також до робіт з будівництва фортифікаційних споруд долучається фірма ТОВ “Проектний альянс”. Якщо раніше єдиним засновником фірми був Ігор Рожков, то якраз коли фірма стала субпідрядником ПАТ “Трест Житлобуд-1”, серед її співзасновників з’явились екскерівник обласного департаменту економіки і міжнародних відносин ХОВА Андрій Колос, Вікторія Письмак – людина з оточення віцемера Харкова Андрія Руденка, Олександр Сорочинський – ексдиректор забудовника “Туркіш Девелопмент”.

ХАЦ вдалось з’ясувати, що під час ремонтних робіт із відновлення однієї з військових частин в області ця фірма завищувала ціни на матеріали.

Шодо Ігоря Рожков. Людина з таким іменем у російських реєстрах значиться і громадянином рф, і засновником одразу кількох російських фірм. Родина Рожкова (зокрема Микита Рожков – депутат Харківської райради, обраний від забороненої нині “ОПЗЖ”), відповідно до розслідування “Харківського антикорупційного центру”, активно вела бізнес у рф. Власне, саме після того, як інформація про можливий “російський слід” Рожкових стала публічною, список власників “Проектного альянсу” змінився. 

Зараз серед співвласників “Проектного альянсу” залишаються Андрій Колос та Олександр Сорочинський.

Фірма продовжує активно отримувати підряди на будівництво фортифікаційних споруд, а також отримала контракт на ремонт амбулаторії в Дергачах на суму 68 млн грн.

ТОВ “Будівельно-проектна компанія “Форсайт” створена у серпні 2022 року. Восени 2022 року фірма без тендерів отримала підряди на проведення ремонту у харківському онкоцентрі. Це дозволило їй здобути досвід і потім вже приходити на інші торги.

За півтора роки фірма отримала підрядів вже на суму понад 200 мільйонів гривень Зокрема, мова йде про капітальний ремонт будівлі селищної ради у деокупованому Старому Салтові за 62 млн грн, а також ремонт амбулаторії у цій громаді та аварійний ремонт обласної дитячої лікарні у Харкові за 31,6 млн грн.

Засновником і директором є Роман Петрович Мовчан, який народився в Сложобанському в 1976 році. Особа з такими ПІБ і роком народження у 2015 році балотувалась у депутати Харківської облради від ВО “Батьківщина”, але не пройшла.

“Форсайт” орендує техніку у київських фірм “Дорбуд сервіс” та ТОВ “Репеймент Біз Трейд”, яке створене теж у 2022 році.

Ще одна фірма, якій пощастило одразу після зміни засновників отримувати бюджетні мільйони на відбудову, – ТОВ “Науково-виробнича фірма “Артос”. У квітні 2023 року директором та засновником фірми став Костянтин Ляшенко, і після цього фірма почала отримувати підряди від обладміністрації. Аналіз мобільного телефону Ляшенка показує, що він працював у будівельних фірмах Олександра Гельзіна, який мав бізнес у росії, а також був підрядником у структур групи “Авантаж”.

Цікаво, що у соцмережах Ляшенко зазначає, що працює в Харківській ОВА. На зараз фірма “Артос” вже отримала шість підрядів від Департаменту капбудівництва ХОВА на суму понад 100 мільйонів гривень. Інших замовників у цього підприємства немає. Найбільший підряд – 65,2 млн грн на відновлення школи у Мерефі.


Як бачимо, на Харківщині створених “з нуля” структур небагато. Натомість вистачає фірм, які масово отримали підряди на сотні мільйонів гривень одразу після зміни власників.