ЗМІ з'ясували подробиці фунціонування нафтобази на Немишлі

Нафтобаза Харків

9 лютого росіяни вдарили по нафтобазі у Харкові трьома безпілотниками типу Shahed. ЗМІ з'ясовували, що відомо про постраждалу нафтобазу. 

Земля під нафтобазою на Немишлі - міська, місто віддавало її в оренду кільком власникам. За призначенням це землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення, передає СтройОбзор із посиланням на KharkivToday.

До 2009 року за договором дві земельні ділянки на вулиці Єнакіївській, 3 площею 0,9651 гектара та 0,0344 гектара у міста орендувало ТОВ "ХАДО-ХОЛДІНГ". Але у червні 2009 року компанія відмовилася від ділянки, про що написала листа. На сесії Харківської міської ради у 2010 році право користування "ХАДО" припинили і надали цю ділянку в тих самих межах іншому ТОВ "ХНБ-РЕЗЕРВ". Причому йшлося про те, що строк оренди спливає 01.11.2015 року. Документів про продовження строку договору нам не вдалося знайти. Судячи з усього, орендар у 2010 році змінився номінально, бо директором ТОВ "ХАДО" та ТОВ "ХНБ-Резерв" є одна й та сама людина, Валерій Єськов.

З реєстру судових справ можна дізнатися, що на вулиці Єнакіївській, 3 були дев'ять наземних ємностей: чотири по 400 кубічних метрів та п'ять по 900 кубометрів.  За офіційною інформацією, стався вилив майже 4000 тонн паливних матеріалів із резервуарів.

Чи всі резервуари були легальні, має з'ясувати слідство. Адже за кілька днів після трагедії голова Немишлянської адміністрації Тетяна Мироненко повідомила, що до власників нафтобази є питання, адже резервуарів у якийсь час стало більше.

Про кількість резервуарів не могли не знати у ДСНС. По-перше, за 2016-2019 роки ТОВ "ХНБ-РЕЗЕРВ" отримувало багато штрафів за недотримання пожежних норм. Наприклад, "16 червня 2015 року у приміщенні та на території ТОВ ХНБ "Резерв", розташованого за адресою: м. Харків, вул. Єнакіївська, 3 відповідальна особа не впровадила на об'єкті систему раннього виявлення надзвичайної ситуації та оповіщення людей у випадку її виникнення", йдеться у Реєстрі судових справ. За рішенням суду відповідальний сплатив штраф 170 гривень.

Ще одне порушення, датоване 2013 роком: "На території ТОВ "ХНБ резерв" , яке розташоване за адресою : м.Харків,вул.Єнакіївська,буд.3, не виконав п.1 припису Державної інспекції техногенної безпеки України ГУ Держтехногенбезпеки в Харківській області від 22.02.2012 р. 07 серпня 2013 року о 10 годині 30 хвилин у приміщенні ТОВ "ХНБ-резерв", розташованого за адресою: м. Харків, вул. Єнакіївська, 3, будучи відповідальною особою ОСОБА_1 не виконав п. 19 припису Державної інспекції цивільного захисту та техногенної безпеки Головного управління МНС України в Харківській області від 22.02.2012 року, чим порушив ст. 188-16 ч. 1 КУпАП, а саме: впровадити на обєкті локальну систему виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій в повному обсязі". І знову - мінімальний штраф за порушення.

По-друге, на території нафтобази Національний університет цивільного захисту України щороку проводив навчання своїх курсантів. Останні перед великою війною датовані 2021 роком. Майбутні ДСНСники відпрацьовували запобігання надзвичайним ситуаціям.

"22 березня науково-педагогічні працівники кафедри наглядово-профілактичної діяльності для здобувачів вищої освіти 4-го курсу факультету цивільного захисту Національного університету цивільного захисту України відповідно до карантинних вимог провели виїзні заняття на території нафтобази ТОВ "ХНБ-РЕЗЕРВ", яка розташована у Харкові. Проведені заняття дозволили закріпити теоретичні знання, що були отримані під час аудиторного навчання. Майбутні фахівці університету детально ознайомились із технологічною схемою нафтобази, порядком отримання, зберігання та відвантаження нафтопродуктів, порядком безпечної експлуатації зовнішніх установок підприємства. Також було перевірено на дотримання безпечної експлуатації та виконання всіх протипожежних вимог лабораторію підприємства,  в якій здійснюється випробування різних видів нафтопродуктів. Проведення практичних занять на діючих об’єктах такого рівня є необхідним для ретельної підготовки фахівців у галузі здійснення заходів щодо запобігання надзвичайним ситуаціям техногенного характеру", - йдеться в офіційному повідомленні НУЦЗУ.

У мережі є купа світлин курсантів Університету цивільного захисту на нафтобазі, поруч із резервуарами, машинами мережі ОККО та ін.

Що було на нафтобазі

На нафтобазі ТОВ "ХНБ-РЕЗЕРВ" зберігалися паливно-мастильні матеріали. Це міг бути бензин, паливо та їхні похідні. "ХНБ-резерв", судячи з усього, здавав резервуари в оренду. Щонайменше з 2017 року нафтобазу (або ємності) орендував "Концерн Галнафтогаз", або ОККО. Адже 24 травня 2017 року на цій нафтобазі сталася надзвичайна ситуація.

"На нафтобазі ОККО в Харкові сталася пожежа, є постраждалі. 24 травня на орендованій нафтобазі "Концерну Галнафтогаз" в Харкові сталося загоряння нафтопродуктів. За даними рятувальників о 15:02 на номер "101" надійшло повідомлення про пожежу, яка виникла на території складу нафтопродуктів за адресою: м. Харків, вул. Єнакіївська, 3. До місця події були відправлені 2 автоцистерни 8-й державної пожежно-рятувальної частини ДСНС. По прибуттю рятувальники з'ясували, що під час приведення персоналом нафтобази зливно-наливних робіт стався хлопок парів бензину з подальшим горінням палива в середині цистерни бензовоза на площі 5 кв.м. Надзвичайна подія було ліквідована силами працівників підприємства за допомогою вогнегасників до прибуття підрозділів ГСЧС. Рятувальники вжили заходів по охолодженню цистерни, щоб запобігти повторному загорянню нафтопродуктів", — повідомив профільний портал "Нафторинок". За даними учасників ринку, нафтобаза належить "Хадо Холдінг" та орендується компаніями концерну "Галнафтогаз" та "Альянс Холдинг" (управляє мережею автозаправних станцій Shell в Україні).

Інших доказів присутності компанії Shell на нафтобазі по вул. Єнакіївській станом на 2024 рік не знайшли.

Тоді з нафтобази ушпиталили робітника з численними опіками. За словами губернатора Харківщини Олега Синєгубова, поліція має встановити, чи законно нафтобаза була розташована поблизу житлових будинків, яка максимальна кількість палива могла бути на нафтобазі та хто її власник.

"Щоб уникнути передчасних висновків, хто є власник. За моєю інформацією, ОККО не має стосунку до інфраструктурного об'єкта, однак до палива, яке там зберігалося, вони мають відношення, на правах оренди вони там винаймали. Такий механізм працює щодо 90% промислових об’єктів. Однак відповіді щодо відповідальності усіх мають надати правоохоронні органи", — сказав голова ХОВА.

Чи залишається паливо у резервуарах

10 лютого, коли пожежу на нафтобазі локалізували, у повідомленнях Нацполіції та ДСНС йшлося про те, що вдалося запобігти перекиданню вогню на резервуар із паливом. З того часу його могли вивезти, аби запобігти подальшим намірам росіян. Точної інформації щодо цього немає.

15 лютого міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Руслан Стрілець назвав пожежу на нафтобазі та її наслідки екологічною катастрофою.

"Витекло близько 3000 тонн нафти, яка потрапила у річки Харківщини — це Уди, Лопань, Немишля та Харків. Нафта забруднила ґрунти та водойми навколо території влучання. Приблизна площа забрудненої водної поверхні складає десь 780 000 квадратних метрів", — сказав він.

СтройОбзор нагадує, що на річці Немишля почали встановлювати захисні бони - щоб локалізувати розповсюдження нафтопродуктів