Представники ЮНЕСКО та Одеси відпрацювали алгоритми дій при пошкодженні об’єктів культурної спадщини

ЮНЕСКО

18-19 вересня 2023 року в Одесі відбувся навчально-практичний семінар «Підвищення ефективності екстреного реагування, надання першої допомоги та управління зовнішніми ризиками для культурної спадщини в історичному центрі Одеси».

Мета - напрацювання алгоритмів реагування на завдану шкоду культурній спадщині внаслідок воєнних дій, розробка протоколів дій для залучених до реагування організацій та установ як щодо нерухомих пам’яток, так і щодо рухомих предметів культурної спадщини, передає СтройОбзор. 

Учасників семінару привітала керівниця бюро ЮНЕСКО в Україні К'яра Децці Бардескі.

«Центр Одеси становить дуже велику цінність для світової спадщини, тому важливо документувати всі наслідки. Місія UNESCO почала документування пошкоджень Будинку вчених, дитячого садка, Спасо-Преображенського собору і помітила, що ті заходи, які ви проводите в надзвичайних ситуаціях, необхідно підсилити і дещо змінити. Ми будемо намагатися допомогти вам зміцнити вашу спроможність на реагування загрозам, якщо вони будуть відбуватися в майбутньому. Я хочу, щоб ми з вами продовжили співпрацювати, щоб наша відповідь була більш ефективною», - сказала пані Бардескі. 

Учасники семінару ознайомилися з міжнародними стандартами та моделями швидкого реагування на надзвичайні ситуації у сфері культури, проаналізували процеси, які відбуваються в Україні, обговорили виклики на шляху до дієвого захисту культурної спадщини в умовах війни, з’ясували сфери впливу та відповідальності щодо збереження культурної спадщини, можливості залучення неурядових організацій, випрацювали алгоритми дій та спланували створення протоколів дій. 

«Цей семінар надзвичайно важливий, тут зібралося близько 30 представників різних структур, які відповідають за певну ділянку дій під час екстрених ситуацій на об’єктах культурної спадщини. Для нас важливо скоординувати та синхронізувати реагування всіх суб’єктів – учасників  цього процесу», - прокоментував результати семінару директор міського Департаменту культури, міжнародного співробітництва та європейської інтеграції Іван Ліптуга.

СтройОбзор нагадує, що міжнародні експерти рекомендують ЮНЕСКО розширити межі зони об’єкта всесвітньої спадщини «Історичний центр Одеси».