В Одесі будуть розширені межі зони об’єкта всесвітньої спадщини ЮНЕСКО

Одеса ЮНЕСКО

Міжнародні експерти рекомендують ЮНЕСКО розширити межі зони об’єкта всесвітньої спадщини «Історичний центр Одеси».

Про це повідомили у мерії, передає СтройОбзор. 

10 вересня 2023 року в Ер-Ріяді (Саудівська Аравія) відкрилась 45-та сесія Комітету всесвітньої спадщини ЮНЕСКО (КВС). У складі української делегації на сесії був присутній директор міського Департаменту культури, міжнародного співробітництва та європейської інтеграції Іван Ліптуга. Він повідомив, що впродовж сесії українська делегація проводила додаткові консультації з керівництвом Центру всесвітньої спадщини ЮНЕСКО щодо розширення меж зони ЮНЕСКО в Одесі.

Влітку цього року на виконання рішення 18-ї позачергової сесії Комітету ЮНЕСКО пропозиції щодо нових меж «Історичного центру Одеси» були направлені українською стороною до Центру всесвітньої спадщини для схвалення.

Зазначені пропозиції були сформовані з урахуванням рішень науково-методичної ради Міністерства культури та інформаційної політики України, яка рекомендувала розширити межі об’єкта ЮНЕСКО в Одесі до вулиць Торгової, Ковальської, Успенської та Лідерсівського бульвару.

Однак експерти ІКОМОС (Міжнародна рада з охорони пам'яток та історичних місць), на думку яких покладаються керівні органи ЮНЕСКО, наполягають на більшому розширенні меж «Історичного центру Одеси», а саме – до меж Комплексної охоронної зони історичного центру, що визначена Історико-архітектурним опорним планом 2008 року та Генеральним планом Одеси 2015 року. Ця межа проходить по вулицях Старопортофранківській, Пантелеймонівській, Леонтовича та Лідерсівському бульвару.

«Зона основного об’єкта ЮНЕСКО має бути розширена до кордонів комплексної охоронної зони, яка проходить в Одесі по вулиці Пантелемонівській і вулиці Старопортофранківській. Під час наших консультацій з представниками ЮНЕСКО та інших консультативних органів ІКОМОС настояло, щоб ця зона відповідала комплексній охоронній зоні», - зазначив Іван Ліптуга.

Графічні матеріали з позначенням нових розширених меж об’єкта всесвітньої спадщини «Історичний центр Одеси» будуть направлені українською стороною до Центру всесвітньої спадщини найближчим часом.

Довідка СтройОбзор. Комітет всесвітньої спадщини ЮНЕСКО вніс історичний центр Одеси до переліку Всесвітньої спадщини, що знаходиться під загрозою. Відповідне рішення було ухвалено 25 січня Парижі за прискореною процедурою. У міській раді Одеси повідомили, що процес включення історичного центру до списку спадщини ЮНЕСКО тривав близько 10 років. А в жовтні 2022 Україна офіційно передала на розгляд організації номінаційний файл. 

Відтепер під захистом ЮНЕСКО перебувають вулиці, будівлі та інші об'єкти Одеси, які мають ознаки мультикультуралізму. Зокрема, це ансамбль Приморського бульвару, Театральна площа, вулиці Дерибасівська, Гоголя, а також морський торговий порт.