ІТ-кластери в містах стають драйверами ринку нерухомості - експерт

Виктория Чернявская

Розвиток IT-кластерів у містах України сприяє підвищенню попиту на нерухомість та стимулює девелоперів реалізовувати проєкти, які втілюють запит IT-фахівців на оптимальні умови для роботи та якості життя.

Таку думку СтройОбзору озвучила Валерія Чернявська, керівник відділу продажу Строй Сіті Девелопмент Груп. Як приклад вона навела дані про розвиток IT-кластера в Харкові, де компанія Строй Сіті Девелопмент побудувала перший у місті IT-парк.

«Харків – IT-лідер серед регіонів України та провідна IT-локація Східної Європи. Згідно з результатами дослідження KPMG в Україні у 2021 році, у Харкові ведуть активну діяльність 511 компаній, які співпрацюють із 45 тисячами співробітників різних спеціалізацій. Обсяг виручки галузі за базовим сценарієм оцінки KPMG досягне майже 1,5 мільярда доларів США на рік. Дослідження показують, що приблизно половина представників ІТ-індустрії Харкова не є корінними харків'янами, а приїхали з інших міст. IT-парк "Мануфактура", збудований на території колишньої борошномельної фабрики XIX століття, позиціонувався як середовище для IT, та вийшов у продаж з 2018 року. 25% покупців, які придбали житло в ІТ-парку "Мануфактура" - це ІТ-фахівці», - розповіла експерт.

Вона підкреслила, що тенденція зростання питомої ваги IT-фахівців серед інвесторів житлової нерухомості зберігатиметься, і це у довгостроковій перспективі змінить характеристики нових об'єктів у містах із високою концентрацією IT-фахівців.

«Завдяки розвитку IT індустрії у містах відбуваються кардинальні зміни на краще. Пропозиція на ринку первинної нерухомості неминуче коригуватиметься під запити цих покупців. Виграють ті девелопери, які першими побачили цей тренд та запропонували якісно новий тип житла. Для IT-фахівців важливими є не просто ціна квадратного метра та швидкість доведення об'єкта до готовності. Зараз на перший план виходять інші характеристики житла: якісна організація простору, нові технології будівництва, екологічні матеріали, енергоощадження, комфортне середовище для роботи та життя», – зазначила Валерія Чернявська.