Чи придатні відновленні будинки в Харкові для життя - ЗМІ

Відновленні будинки

ЗМІ поспілкувалися з мешканцями деяких будинків у різних районах Харкова про те, в якому стані їхні домівки після відбудови, а також дізнався про її вартість.

Деякі мешканці говорять, що відновлений будинок не дорівнює будинку, в якому вже сьогодні можна жити, передає СтройОбзор із посиланням на ХАЦ. 

Будинок на Кооператииній

Один з них шестиповерховий житловий будинок на вулиці Кооперативній, 18/20 в центрі Харкова. В результаті вибуху повністю зруйнований під’їзд, а з-під завалів рятівники витягли літню жінку, мешканку квартири на другому поверсі. Відновленням будинку займався “Трест Житлобуд-1”. У веб-порталі використання публічних коштів Spending є інформація про те, що 28 грудня 2022 року департамент житлово-комунального господарства Харківської міської ради здійснив п’ять платежів “Тресту Житлобуд-1” за аварійно-відновлювальні роботи (капітальний ремонт) на загальну суму 5 154 524 грн.

 

“Вибухом підірвало несучі стіни, всі плити посипалися з шостого поверху і дах обвалився, — розповідає Віталій Карімов, який працює черговим у сусідньому будинку. — Фундамент зсунувся з місця, тобто будівельникам довелося розбирати ще й фундамент. Ця стіна була майже цілою, її будівельники розломали теж. А потім, коли побудували її, утеплили пінопластом, зашпаклювали та зафарбували. Всі вікна поміняли, двері поставили. Та сторона була зруйнована сильно, а тут [з боку двору] були тріщини, тут також відновили все. І під’їзд відремонтували”. 

До самих квартир відновленого під’їзду, каже Віталій, який спілкується з мешканцями будинку, провели комунікації, але всередині — лише голі стіни. 

“Всі комунікації підведені — газ, вода, електрика, опалення, — запевняє Віталій. — Проте всередині нічого немає — ані унітазів, ані ванн, ані батарей, голі стіни. Тут ще, аби все це відновити, самому доведеться ремонт робити, все це купувати”.

 

В лютому щодо прямої грошової допомоги мешканцям під’їзду міський голова зазначив, що “ми (Харківська міська рада) таку не надаємо, бо в нас немає такої можливості”, тож ремонт у своїх квартирах вони робитимуть власними силами, а допомогти мають міжнародні фонди. 

Зараз відновлений під’їзд виглядає свіжопофарбованим, але безлюдним. Карімов каже, що сьогодні в ньому мешкає лише одна людина, деякі жителі бувають наїздами.

Будинок на Холодногірській

На початку березня 2022 року росіяни завдали удару по п’ятиповерховому житловому будинку на вулиці Холодногірській, 3. Внаслідок удару будинок зазнав значних пошкоджень, були частково зруйновані поверхи з другого по п’ятий у четвертому під’їзді. 

Будинок також відновлював “Трест Житлобуд-1”, у відкритому доступі є інформація, що активні відновлювальні роботи там йшли восени. Зокрема тоді в ньому відновили несучі стіни та міжповерхові перекриття.  Сьогодні активного ремонту будинку не відбувається. Водночас в системі державних закупівель Prozorro є договір про аварійно-відновлювальні роботи (капітальний ремонт) будинку по вул. Холодногірській, 3 між департаментом житлового-комунального господарства Харківської міською радою та “Трестом Житлобуд-1” від 5 липня 2023 р. на суму 9 320 325 грн. Згідно з ним, період виконання робіт — липень-грудень 2023 року.

Маринич має в цьому будинку дві квартири та господарську крамницю. В одній з його квартир до повномасштабної війни жила квартирантка, там сталася пожежа. Інша квартира була в нормальному стані. Через удар по сусідньому під’їзду в ній вибило вікна, посікло уламками двері і шафи. 

“Ось як “якісно” відбудували, — посміхається мешканець третього під’їзду Петро Маринич, звертаючи увагу на штукатурку, що облуплюється, та додає: — А щоб не соромно було, вони рекламу почепили”.

Вікна в оселі відновили. Маринич також отримав 25 тис. грн допомоги від “Червоного Хреста”. Проте бентежить його насамперед проблема з комунікаціями в будинку:

“Мені не треба грошей, лежаки б поміняли, воно все тече, — бідкається він. — Це навіть не війна винна, а “Жилкомсервіс”. Розморозили систему, тому що було трохи тепло. А коли бомбануло, всі начальники “Жилкомсервісу” повтікали. Потім мороз вдарив, і воно все розморозилося. Систему поміняли і поставили по два радіатори, а гнилі лежаки ніхто не поміняв. Зробиш ремонт — потім знову доведеться його довбати, вже треба буде вкладати свої гроші”.

Дружина Петра Галина Маринич також незадоволена станом житлового господарства. Каже, що опалення в будинку відновили, але на верхньому і нижньому поверхах його немає, вода постійно затоплює підвал. 

Північна Салтівка

У дев’ятиповерхівці на вул. Наталії Ужвій, 80, тривають відновлювальні роботи першого під’їзду. На верхніх поверхах в око кидається свіжа біла цегла. 

“Восьмий, дев’ятий і техповерх — весь кут розібрали, були розбиті плити, вивалили їх і заново зробили, — пояснює робітник. — Опалення вже підвели, батарей немає. Холодну-гарячу воду і каналізацію зараз робимо. Світло в тих квартирах, де воно не постраждало, є, там де щось замкнуло — відключено”. 

В цьому під’їзді, за словами робітника, живуть у трьох або в чотирьох квартирах, переважно люди старшого віку. Проте в жодній нам не відкривають. На верхніх поверхах — порожні недобудовані квартири із новими стінами з червоної цегли, яку ще нічим не покрили.

Також роботи тривають у сусідньому будинку №78 з обгорілим фасадом. Біля будівельного крану з маркуванням “Житлобуд-1” — палатка з написом “Ми хочемо жити дома”.

Тим часом у дев’ятиповерхівці на вул. Метробудівників, 15 вже відбудували пошкоджений через обстріли четвертий під’їзд. 

“З цього боку стіни не було, взагалі відвалилося все, прямо заходь у квартиру, — згадує мешканка будинку Галина Іванівна, яка виїхала з Харкова 24 лютого 2022-го, але цю зиму вже провела в рідній домівці. — Коли я була, вже, здається, добудовували. Кран стояв, піднімали плити. Потрохи все робиться, можна жити. Я не ремонтую свою квартиру, підклеюю, бо нема на що купувати будівельні матеріали”. 

У системі державних закупівель Prozorro є інформація, що 10 березня 2023 року Департамент житлово-комунального господарства Харківської міської ради уклав договір із “Трестом Житлобуд-1” про аварійно-відновлювальні роботи (капітальний ремонт) будинку по вул. Метробудівників, 15. Зазначається, що очікувана вартість робіт — 21 657 070 грн, а строк надання послуг — 31 грудня 2023 р. Проте самого договору у відкритому доступі немає.

Мешканці будинку кажуть, що газ, воду та електрику в них відновили, опалення взимку не було. У квартирі на другому поверсі триває ремонт. 

“Дах був повністю розбитий, “Житлобуд-1” зробили нам дах. Вікна вставили по всім поверхам — мені “Екіпаж” і “Карітас” робили, — розповідає власник квартири Олександр Охрій, який виїхав з неї 5 березня 2022 року, повернувся три місяці тому. Під’їзд залило з дев’ятого по перший поверх, у квартирі все було залито, руйнування були, стіна трохи відійшла. Зараз приїхали і починаємо все з нуля, своїми силами потрохи відновлюємо. Як новобудова, тільки стара”.

Поблизу кількох будинків стирчать баштові крани, але жодних відновлювальних робіт не відбувається. Наприклад, у дев’ятиповерхівці на вул. Наталії Ужвій, 62 розібрали понівечені верхні поверхи, але на цьому зупинилися.

Біля іншої дев’ятиповерхівці, на вул. Наталії Ужвій, 88, зустрічаємо жінку з собакою. На питання, як справи, вона відповідає, що “все дуже погано”, а темпи відбудови Північної Салтівки зараз загальмували. З останнім згодні і деякі інші мешканці району.

Тетяна Євгенівна з родиною виїхала з Північної Салтівки 7 березня 2022-го. До рідної домівки повернулася у травні. Візуально крім вибитих вікон зараз в її будинку не видно значних слідів “прильотів”. Інформація про вартість відновлення будинку у відкритих джерелах відсутня.

“Дах був пробитий, але активні люди домоглися у адміністрації, щоб його зробили, — розповідає вона. — У багатьох квартирах труби прорвало і змішувачі розірвало, всюди все тече. Абияк добилися, щоб хоч вода була. З того боку снаряд прилетів під вікно, на рівні підвіконня вилетів шмат, треба буде наймати людей, аби замазати фасад. У нас був гарний ремонт, свіже все, пішли тріщини в одній кімнаті і в іншій.  Вікна розбиті. Сказали, що у кого вікна з боку кімнат розбиті, держава мінятиме. Але ми не дочекалися, бо холодно, грибок завівся. Тому витратилися і самі засклили”.

Схожа ситуація з вікнами, каже Тетяна Євгенівна, і у квартирі її сина на вул. Гвардійців-Широнінців, 102. У грудні вона написала відповідну заяву про заміну вікон. Але на неї досі ніхто не відреагував.