Харківські підприємці мають право звільнення від сплати плати за землю та нерухомість

Підприємці Харкова

Ключовою умовою, за якою у платників податків у період дії воєнного стану в Україні виникає право їх не нараховувати та не сплачувати, є визначений Кабінетом Міністрів України перелік територій і лише рівень прийнятого рішення про затвердження Переліку слугував підставою для визнання таким, що не може використовуватись для цілей оподаткування.

Про це у Facebook повідомив голова Координаційної ради Європейської Бізнес Асоціації (ЕВА) Харків Ігор Балака, передає СтройОбзор. 

Так, розроблений на виконання Постанови № 1364 та затверджений Мінреінтеграції перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих РФ, не може застосовуватися для цілей оподаткування, оскільки згідно з Кодексом ключовою умовою можливості застосування платниками особливостей оподаткування є перелік територій, визначений саме Кабінетом Міністрів України.

За словами експерта, для того, щоб розібратись з питанням чи треба сплачувати податок на землю та нерухоме майно платникам податків на тих територіях, які визначено як території можливих бойових дій, народна депутатка Вікторія Кінзбурська зі своєю командою, проаналізували комплексно цю проблему.

"Підключили найкращих харківських правознавців. І після цих серйозних консультацій надіслала депутатське звернення до не тільки до Кабміну, але й до Державної регуляторної служби, яка за цим зверненням надала широке роз’яснення чому стягувати з Харків’ян та мешканців Харківщини податки за землю та нерухоме майно - це неправильно", - розповів Ігор Балака.

У відповідь на звернення КМУ відповів, що дійсно пунктом 1 постанови №1364 встановлено, зо території, для яких не визначена дата завершення бойових дій (дата припинення можливих бойових дій), то такі території вважаються такими на яких ведуться активні бойові дії. Виключення становить тільки стягнення боргів за виконавчими провадженнями, за споживчими кредитами та відкриття державних реєстрів. І що найголовніше - КМУ чітко визначає що зазначена норма є нормою прямої дії і застосовується також і для цілей оподаткування.

Простими словами - мешканці Харкова та майже всіх громад Харківщини звільнені від обов’язку сплати такого типу податків.

"Представники податкової та Держаудитслужби зі свого боку не нашли жодних заперечень проти цього. Їх субєктивна точка зору була у тому, що платникі податків подають уточнюючу декларацію з нульовими сумами цих платежів. Якщо виникають питання, можуть йти до суду. І рішення суду буде остаточним, аргументів, щоб заставити їх сплачувати податки у повному обсязі просто немає!", - додав експерт. 

За його словами, заступник Начальника Харківська обласна військова адміністрація Євген Іванов запропонував розробити та оприлюднити після цього розяснення читкий алгоритм, що має робити як юридичні, так і фізичні особи, щоб дотримуватися цієї процедури та позбавити для себе необхідності ходити по судах.

"Аналогічні запити були направлені у харківську мерію. Проте там зараз дуже уважно вивчають ситуацію та попросили подовжити строки на відповідь, бо питання дуже серйозне", - додав Ігор Балака.

СтройОбзор нагадує, що лише у липні 2023 року місто Харків та інші громади Харківської області внесли до переліку територій активних бойових дій. Через те, що Харків не було внесено до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих РФ, платники податків так і не отримували пільги на земельний податок і податок на нерухоме майно.