Як працює у Харкові безкоштовна школа будівельників
Декілька місяців у Харкові працює безкоштовна школа будівельників, де навчають не лише будівельному фаху, але й розповідають, як вести ФОП, надавати психологічну підтримку і домедичну допомогу. Навчатися приходять люди геть різних професій, адже через вторгнення багато хто залишилися без роботи.
Очильник проєкту Павло Філіппенко розповів про умови навчання та актуальність роботи такої школи, передає СтройОбзор із посиланням на Накипіло.
"Я є професійним будівельником, і в будівництві завжди не вистачало кадрів. Тому така ідея була ще до війни, але зараз вона актуалізувалась на максимальному рівні. Є багато людей, які без роботи або зацікавлені поміняти професію, багато ВПО, які переїхали до Харкова. І ми відкрили цю школу для того, щоб дати людям можливість отримати нову професію і соціалізуватися в тому суспільстві, де вони зараз знаходяться", - розповів він.
Павло Філіппенко також підкреслив велику потребу кадрах.
"Якщо казати про цифри по Україні, то на сьогодні порахували, що буде потрібно півтора мільйони будівельників для того, щоб відновити все те, що наш ворог зруйнував. На жаль, ці руйнації продовжуються, тому сказати, скільки в людях конкретно по Харкову, неможливо. Але можливо сказати одне: скільки б їх не було, вони будуть постійно потрібні. Роботи дуже багато, і фонди виділяють гроші для допомоги людям, організаціям, підприємствам інфраструктури, комунальним закладам, школам, дитячим садочкам. Є державні програми, які дають кошти, а людей, які можуть виконувати саму роботу, дуже-дуже мало. Будівельна галузь — зараз одна із небагатьох, де реально є кошти для того, щоб люди могли у ці тяжкі часи заробляти, сплачувати податки, підтримувати державу і годувати свої сім’ї", - підкреслив він.
Один зі студентів, яки записавля до школи, студент ХПІ Юрій Біда розповідає, що йому було цікаво навчитись чомусь новому.
"Долучитися до «Добробату» можу, але я як професію свою обрав зварювання. Я контролер зварних конструкцій, а тут, можливо, навчуся і буду мати змогу допомагати як іншим людям, так і собі по дому", - розповів він.
За навчання курсанти нічого не сплачують, ба більше — їх тут навіть годують обідами, у коридорі стоять вода, кава, чай, печиво.
"На сьогодні у нас в чаті вже 190 людей. Звісно, то не означає, що кожна людина активно долучається на кожному об'єкті, але це люди, які мінімум один раз виїжджають з нами на якісь локації. Ще на вересень минулого року ми рахували, що у нас на рахунку було понад 3000 квадратних метрів зашитих вікон, понад півтори тисячі квадратних метрів відремонтованих дахів, понад 500 сімей, яким ми реально допомогли. Але після цього ми вже перестали рахувати, тому що, як показали прильоти кінця року, коли тільки на одній локації немає тисячі вікон, вже немає сенсу рахувати, тут треба тільки працювати і допомагати людям", - каже Павло Філіппенко.
На сьогодні відкрито напрямок для монтажників світлопрозорих конструкцій і плиточників. Планується відкрити ще сім напрямків: муляри, маляри-штукатури, фасадники,монтажники гіпсокартонних конструкцій, спеціалісти по штукатурним станціям.
"Я працював курʼєром, було дуже мало роботи. За професією я історик, але я вже давно не працюю. Я працював в архіві, був в аспірантурі, спеціалізація у мене була античність, займався археологією. Я сподіваюсь, що буде нескладно, бо останні роки я працював у сферах фізичної праці. Працював кухарем, помічником кухаря. Я дуже сподіваюся на будь-яке працевлаштування. Мені всі нюанси не дуже лякають, бо треба якось виживати зараз", - розповідає харківʼянин Іван Тарасов.
Осередки «Добробату» нині є у Київській, Чернігівській, Сумській, Харківській, Миколаївській, Запорізькій та Херсонській областях. Харківська школа будівельників — це пілотний проєкт, каже Павло Філіппенко, далі їх планують відкривати і в інших містах:
"На навчання може прийти люба людина, чоловік, жінка, особливо жінки. Жінки іноді навіть і ліпше роблять будівельні справи, вони такі завзяті. Тому ми кажемо, що вік від 16 до 65 років, чоловік чи жінка — без різниці, ВПО чи не ВПО — також немає різниці. І дуже хотіли б ми, щоб хлопці, які демобілізувалися з фронту, які вже не можуть виконувати свої обов'язки у лавах ЗСУ, також до нас приходили, навчалися, отримували нову професію, могли соціалізуватися у мирному житті, допомагати і заробляти кошти", - додає Павло Філіппенко.
СтройОбзор нагадує, що школа стартувала 11 грудня 2023 году із групою монтажників фасадних систем. Проєкт заснував Харківський підрозділ «Добробату»: добровольчого будівельного підрозділу, який допомагає у первинному відновленні пошкоджених осель і об'єктів соціальної сфери (перекрити зруйнований дах, забити вікна, підмурувати стіни тощо).