Олена Шуляк: Україна переймає досвід Великобританії у містобудуванні

Олена Шуляк

При розробці законопроекту № 5655, щодо реформи містобудування, українські парламентаріі орієнтувалася на світовий досвід, зокрема на систему містобудівного контролю у Великобританії.  

Про це повідомила голова партії "Слуга народу", заступниця голови комітету Верховної Ради з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Олена Шуляк, передає СтройОбзор з посиланням на Інтерфакт-Україна. 

Нова реформа пропонує залученість приватних установ та експертного середовища до системи містобудівного контролю. Це буде не централізована, а система змішаного типу, з чітким розмежуванням функцій державного нагляду та контролю, активним залученням фахового середовища та органів місцевого самоврядування.

Державне регулювання галуззю будівництва у Великобританії здійснює профільний урядовий департамент, який видає будівельні норми, рекомендації, вимоги до матеріалів і будівельних робіт тощо. Державний нагляд в галузі в Україні також має здійснювати профільне міністерство. Водночас і британська, і нова українська системи передбачають участь у нагляді саме професійної спільноти. В Україні при профільному міністерстві також пропонується утворити консультативно-дорадчий орган — Містобудівну палату. Вона складатиметься з 25 членів — представників органів містобудівного контролю, будівельного ринку, експертних та саморегулівних організацій тощо. Серед повноважень — розгляд справ та прийняття рішень про наявність або відсутність правопорушень, відповідальність за які встановлена Законом України “Про регулювання містобудівної діяльності”.

Стосовно контролюючого органу, то законопроєкт № 5655 передбачає здійснення контролю над об’єктами будівництва 3-ма можливими суб’єктами.

"ЦОВВ із питань містобудівного контролю (наразі це Державна інспекція архітектури та містобудування України) здійснює контроль над критично важливими та інженерно складними об’єктами зі значними наслідками СС3. Ця функція лишається за ДІАМ, адже йдеться про будівництво таких об’єктів як підвісні залізниці, злітно-посадкові смуги, мости, тунелі та метро тощо. Контроль за рештою об’єктів може здійснювати на вибір замовника будівництва: виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, або приватним контролером, а саме: уповноваженою особою з містобудівного контролю", - пояснила Олена Шуляк. 

Реформа передбачає, що місцева влада зобов’язана здійснювати постійний і безперервний моніторинг забудови в межах своєї громади. Йдеться передусім про запобігання самочинному будівництву. Аналогічно це працює у Великобританії.

"Якщо в Сполученому Королівстві функціонує Будівельний портал, де можна подати заявку на дозвіл на будівництво, то в Україні впровадження цифрових рішень набагато глибше. Як відомо, Україна вже стрімко наближається до лідерів із запровадження електронного урядування. З прийняттям законопроєкту № 5655 саме будівельна галузь буде однією з найбільш цифровізованих — максимально можлива кількість послуг надаватиметься онлайн. Але навіть це не головне — ключові зміни лежать у цифровізації самих процесів прийняття рішень", - додала нардеп.

Вона нагадала, що Єдина державна електронна система в будівництві взаємодіє з усіма необхідними е-реєстрами та містить цифровий слід усіх учасників процесу. Система здійснює формато-логічний контроль наданих та наявних у реєстрах документів і аналізує можливість надання права на виконання будівельних робіт на основі наперед заданого алгоритму. Саме так у разі підтвердження всіх необхідних відомостей автоматично реєструється право на виконання підготовчих або будівельних робіт, формується відмова в отриманні такого права, блокується внесення до е-системи проєктної документації у визначених законом випадках, здійснюється державна реєстрація прийняття в експлуатацію закінченого будівництва тощо.