Дмитро Кроленко: Всі наші будинки будуть введені в експлуатацію

Дмитрий Кроленко

Масштабний воєнний конфлікт, розв'язаний на території України, негативно вплинув майже на всі галузі економіки, зокрема і на ринок девелопменту. Усі харківські компанії з об'єктивних причин зупинили свою роботу. Першими у липні відновили свою діяльність “Житлобуд-2”. Підсумками року та своїми прогнозами на майбутнє зі СтройОбзором поділився голова Наглядової ради компанії Дмитро Кроленко. 

- Дмитро Юрійович, як в цілому ви оцінюєте рік?

Я вас навряд чи здивую, якщо скажу, що рік був дуже складним. Те, що наша компанія продовжує не просто існувати, а і працювати в умовах війни - це вже значне досягнення.

У 1943 році “Житлобуд-2” був створений для того, щоб відновлювати місто після Другої світової війни. Історія повернулася так, що майже 80 років потому співробітники компанії виконують ті ж задачі. І це жахливо. Ті будівлі, які були зведені “Житлобуд-2” у 50-ті роки минулого століття, як-то будівля Харківської обласної держадміністрації, зруйновані. Дуже шкода, що Харкову і його містянам доводиться переживати це.

Однак, повертаючись до підсумків року, хочу сказати, що ми не сиділи, склавши руки, навіть у місяці, коли компанія офіційно не працювала. Війна стала для нас своєрідним стимулом до росту. Ми з командою зараз наважуємося на те, на що б раніше не наважилися, тому позитивні моменти є також. 

- Наважується на що, наприклад?

Наприклад, ми наважилися на ще один ребрендинг для того, щоб перетворити “Житлобуд-2” у глобальний міжнародний бренд. Зовсім скоро компанія змінить своє звичне ім'я. Звісно, відсилку до нашого коріння у назві ми залишили. Ребрендинг пов'язаний з виходом компанії на нові ринки. У 2023 році ми плануємо стартувати новий проєкт у Києві - котеджне місто преміум-класу. Також зараз ми ведемо переговори щодо кількох нових проєктів у країнах Європи. “Житлобуд-2” виходитиме на міжнародний ринок стовідсотково, це лише питання часу. Звісно, такі ідеї у нас були і до 2022 року, але не думаю, що ми б реалізували їх швидко. 

- Ви відновили будівництво багатьох своїх проєктів, взимку ви продовжуватиме працювати?

Будівництво взимку потребує багато ресурсів, особливо коли ми говоримо про монолітні роботи. Бетон потрібно прогрівати, приміщення, в яких ведуться, наприклад, оздоблювальні роботи, опалювати. В умовах постійних відключень світла та максимальної економії енергоресурсів робити це стає майже неможливо. Всі наші будинки будуть введені в експлуатацію, і ми маємо гарантувати клієнтам найвищу якість - будувати згідно усіх технологій, як ми робили це раніше, зараз складно. Тому взимку продовжуватимуть працювати здебільшого мулярі. Монолітні і оздоблювальні роботи будуть майже повністю припинені. Також, наприклад, триватимуть роботи з монтажу покрівлі в ЖК “Октава”. Тобто все те, що можливо робити взимку, ми будемо робити. Весною всі роботи будуть відновлені. І, сподіваюся, що ми зможемо збільшити темпи порівняно з тими, які демонструємо зараз. Також наразі не було відновлено будівництво БФК “Twenty two”. Це є в планах на весну наступного року, якщо обставини будуть сприятливими. 

- Чи вдалося вам задіяти всю команду? 

Наразі працює близько 60% співробітників. Ми намагаємося задіяти всіх, однак поки не маємо змоги. Співробітники компанії працюють як над відновленням будинків у Харкові та області і зміцненням обороноздатності міста, так і над будівництвом наших проєктів. 

- Що з продажами цього року? 

Комусь це може здатись дивним, але вони є. Наразі ми пропонуємо вигідні умови для купівлі квартир військовослужбовцям. Звісно, ми продали зовсім незначну кількість квартир і паркомісць. Втім я щиро дякую всім клієнтам, що довіряють нам і навіть у такі складні часи купують житло. Це підтримує усю команду.

- Як гадаєте, у 2023 році ситуація з продажами покращиться?

Хотілося, щоб так, але все дуже залежить від загальних обставин у країні та ходу воєнних дій. Принаймні зараз я точно можу вам сказати, що  ми плануємо будувати, продавати та запускати нові проєкти. Якщо обставини будуть сприяти та ринок активізується, ми розпочнемо нові проєкти і у Харкові. Можу розкрити плани, що заплановано будівництво нової черги ЖК “Павлівський квартал”.

- До речі, про “Павлівський квартал”, наразі комплекс майже добудовано, так?

Це правда. Ми готуємо комплекс до введення в експлуатацію і сподіваємося, що вже незабаром зможемо принести нашим клієнтам гарні новини. 

- Строки введення в експлуатацію усіх будинків були змінені. Чи даєте ви прогнози, на скільки місяців їх перенесено? 

На жаль, ні. І ми чесно говоримо про це нашим клієнтам. Ми працюємо в умовах війни, і дуже залежимо від зовнішніх обставин, тому не можемо зараз назвати точні дати введення в експлуатацію по жодному з наших комплексів.

- Що побажаєте харків’янам та колегам по ринку? 

Бажання, я думаю, у українців одне на всіх. Хочеться, щоб збулося якомога швидше. Миру в країні, в головах і в сім’ях. Колегам бажаю сил та ресурсів для виконання намічених планів. Нам випали важкі часи, але я сподіваюся, що більшість компаній зможуть їх пережити. 

Підписуйтесь на наш телеграм канал