Випадки скандалів, пов’язаних із забудовниками, значно почастішали - думка

Скандали з забудовниками

За останні 3 місяці почастішали випадки різноманітних скандалів, пов’язаних із забудовниками або ж земельними питаннями. При цьому активізувалися й шахраї, що безпідставно, навіть всупереч здоровому глузду, намагаються “розхитати” будь-яке законне будівництво.

Про це СтройОбзору розповів Володимир Семенцов, співзасновник та керуючий партнер компанії INSPI Development. 

Він звернув увагу на те, що випадки тиску шахраїв на забудовників спостерігаються майже в усіх містах, де поновилося будівництво, зокрема в Києві, Івано-Франківську, Харкові, Одесі. Семенцов наголосив, що на даний час це лише точкові випадки, але поки не запрацював закон, що фактично завершить містобудівну реформу, перевівши всі процедури в “цифру”, зробивши весь процес прозорим, унеможлививши “людський фактор” при ухваленні рішень про будівництво (особливо це стосується обласних центрів), у здирників є всі важелі тиску не лише на забудовників, а й на суспільство.

“На місцевому рівні, поки не завершена цифровізація процесу будівництва житла, у здирників фактично залишився останній шанс щось “заробити”. Але вони як явище на ринку значно псують інвестиційний клімат не лише в галузі, а й загалом в країні”, - вважає експерт.

Він стверджує, що більшість “активних” шахраїв - це переважно колишні депутати та посадовці всіх рівнів, що використовують наявний адміністративний ресурс чи службове становище, створюючи штучні перешкоди для бізнесу. 

“Такі “ділки” свідомо паплюжать факти та вдало маніпулюють громадською думкою з метою заробити на “вирішенні питання” будівництва. За інформацією учасників ринку, шахраї намагаються здерти з девелоперів від $40 тис.  до $100 тис. . Поява здирників фіксується майже на всіх нових об’єктах. Через те, що обсяг “живих” об’єктів катастрофічно малий, вони не гребують навіть законними реконструкціями невеликих об’єктів та адмінбудівель”, - розповів фахівець. 

Володимир Семенцов нагадав, що дещо схожі ситуації уже виникали в країні, зокрема після Помаранчевої революції, на початку війни у 2014 році, тобто на тлі глобальних змін в країні. На його думку, шахраї намагаються скористатися тим, що справжні активісти вже давно боронять країну на фронті і доля деяких із них склалася трагічно. 

“В умовах війни репутаційні ризики забудовників значно зросли. Тому деякі компанії схильні не виносити питання тиску шахраїв у публічну площину, навіть якщо їхнє будівництво є цілком законним. Однак, на мій погляд, таким випадкам потрібен викривальний розголос зі зверненнями до прокуратури, поліції тощо. Для девелоперів потрібна зміна менталітету, інакше розвивати первинний ринок буде вкрай складно”, - підкреслив Володимир Семенцов.