«Побудувати 2500 будинків до настання холодів»: Олексій Кулеба про руйнування і відбудову Київщини

киев

У Київській області, де відбувались наступи російських загарбників, повністю зруйновано близько 5000 приватних будинків. Вже до середини червня влада планує звести п’ять. План – побудувати 2500 будинків (приблизно по 90 кв. м.) до настання холодів.

Голова Київської обласної військової адміністрації Олексій Кулеба розповів журналістам про зруйновані домівки, компенсації власникам і строки розмінування, передає СтройОбзор.

ОБСЯГИ РУЙНУВАНЬ

За словами Кулеби, відновлювальні роботи на Київщіні розпочали на початку квітня, одразу після того, як ЗСУ відкинули ворога з території області. Наразі досліджено більше 70% території області. Ситуація у громадах різна і характер руйнувань теж відрізняється.

Наприклад у Великій Димерці не було лінії зіткнення, але селище постраждало внаслідок артилерійських обстрілів. У Бучі руйнувань небагато, але там було багато людських жертв.

Дуже сильно постраждало місто Ірпінь, де протягом тривалого часу була лінія зіткнення. У Бородянці повністю зруйнована центральна вулиця міста. А у селі Андріївка Макарівської селищної громади – вщент зруйновано більше 70 приватних будинків.

 Так, із 69 громад у 46 є руйнування – це 65% території області.

ПЕРШОЧЕРГОВО - ВІДНОВЛЕННЯ БУДИНКІВ, ЯКІ НЕ ПОТРЕБУЮТЬ КАПРЕМОНТУ

«В Офісі президента кажуть, що пріоритетно відновлюють будинки, які не потребують капітального ремонту.

Була постанова Кабміну про виділення 1 млрд грн на поточні ремонти, з них 400 млн грн пішли на Київську область.

Зараз місцеві комісії проходять по громадах, фіксують поточні руйнування (вікна, двері, ремонт дахів), складають акти. Будемо закривати цю потребу з цього джерела. Очевидно, нам не вистачить, тому будемо просити уряд виділити додаткове фінансування», - зазначає Кулеба.

ВІДБУДОВА ПРИВАТНИХ БУДИНКІВ ТА КОМЕНСАЦІЇ

Наразі  в області повністю зруйновано близько 5000 приватних будинків. Владою розпочато пілотний проєкт зі зведення одноповерхових приватних будинків на території Дмитрівської громади:

«Плануємо до 12 червня звести п’ять будинків. Перший – для сім’ї нашого героя, який загинув у боях під Ізюмом. Інші – для родин, будинки яких були знищені під час бомбардувань.

Якщо це вдасться, 12 червня буде місяць, як ми почали будувати. Розраховуємо, що проєкт буде типовим для області. Далі рухатимемося в інших масштабах і обʼємах.

План – побудувати 2500 будинків до настання холодів», - розповів голова КОВА.

ЯКИМИ БУДУТЬ НОВІ БУДИНКИ

Площа типового будинку на три кімнати – 90 кв. м. Собівартість, на яку розраховує влада -  1,1–1,2 млн грн, без ремонту й умеблювання, але з необхідною сантехнікою. Також обіцяють типові варіанти на на 60 кв. м, і 120 кв. м.

«Використовуються технічні рішення, які дають можливість дати результат за місяці. Матеріали: газобетон, арматура, деревина. Для нас головне – час, потрібно знайти таку кількість виробників, які закриють потребу до зими», - уточнює Кулеба.

ЗВІДКИ ГРОШІ НА БУДУВАННЯ

Як зазначають у КОВА, на 5000 будинків потрібно близько 6 млрд грн – це тільки будівництво приватних будинків, без електромереж, газопостачання, які здебільшого там є.

Так, пʼять будинків для Дмитрівської громади будують будівельні компанії області в якості меценатської допомоги без фінансування від області та держави.

У подальшому влада розглядає всі джерела надходження грошей для відбудови: державний бюджет, міжнародні фонди, бо бюджет області не зможе покрити навіть третину потреб.

ВЕЛИКА БРИТАНІЯ БУДЕ ВІДНОВЛЮВАТИ КИЇВСЬКУ ОБЛАСТЬ

«Велика Британія заявила, що готова взяти шефство над відновленням Київської області. Як це буде працювати? Ми на стадії запитів і надання інформації. Про конкретику поки що говорити зарано», - уточнив Олексій Кулеба .

ПРО РУЙНУВАННЯ КОМЕРЦІЙНИХ ПІДПРИЄМСТВ

На Київщині повністю зруйновано 44 підприємства, які потрібно відновлювати з нуля. Ще понад 100 підприємств зазнали часткових руйнувань.

Але, у КОВА поки що немає програм для підтримки такого бізнесу: «Про програми стимулювання розвитку бізнесу говорити зарано. У нас не вирішені соціальні питання. Допомогу, з точки зору розподілення коштів, пріоритетно будемо надавати людям. 

У березні–травні, в порівнянні з аналогічним періодом минулого року, надходження податку на прибуток зменшилися на 97 млн грн, тобто на 38%. Більше поки що сказати важко. Щоб збалансувати бюджет, скорочуємо видатки», - пояснює Кулеба.

СИТУАЦІЯ З РОЗМІНУВАННЯ ЗАТЯГНЕТЬСЯ НА РОКИ

«Нам необхідно обстежити площу, яка дорівнює площі Бельгії, – обʼєм роботи величезний. Працює понад 200 працівників ДСНС і поліції. Також залучили перших міжнародних саперів.

Загалом, основні магістральні дороги й міста обстежені і майже повністю розміновані. Що стосується величезних площ полів і лісів, розуміємо, що на це підуть роки», - підкреслює очільник КОВА.