Чи варто зараз купувати нерухомість у Харкові

Набережная

В умовах війни та постійної загрози руйнування привабливість нерухомості, як інвестиційного активу стала досить умовною, оскільки ризики обстрілів та окупації поки що на 100% не зникли. Проте фахівці і досі рекомендують тримати 25% своїх заощаджень саме в нерухомості.

Щодо ситуації у Харкові, то, як повідомляють фахівці порталу SoftLoft , ті, хто має тут житло, хто інвестував у нерухомість раніше, мають фінансову можливість пережити цей важкий час, здаючи квартиру в оренду, хоча б з мінімальним доходом, передає СтройОбзор.

Сьогодні ціни на продаж знизилися на 10 – 30%, і найбільше подешевшав старий фонд. Це не надто суттєве зниження для такої ситуації, якщо до всього іншого враховувати падіння гривні та курс долара на рівні 35. 

Є й пропозиції, у яких ціну знижують суттєво. Як правило, це відбувається у тих ситуаціях, коли власник не збирається повертатися до України та вирішує вивести всі капітали. Тоді зниження може сягати й 50%. Але це точно не стало тенденцією.

Найбільша частина власників заморозила продажі попри ризик руйнувань та втрати нерухомості. Харків'яни відмовилися продавати квартири та чекають кращих часів, чекають на перемогу та відновлення, чекають, коли покупці будуть готові платити, а не просто викуповувати квартири за копійки.

Втратив у ціні найменше бізнес-клас . Власники або залишали колишні ціни і за необхідності були готові торгуватись на місці, або просто знімали об'єкти з продажу.

Економ-клас без ремонту просів якраз на 50 – 55%. 

Вторинне житло, якщо розглядати однокімнатні квартири у хрущовках, у середньому подешевшали на 20%. Раніше була середня ціна $800-1000/м2, зараз від $630/м2.

"Більшість вважає, що поки що є квартира, можна протриматися під час війни, здаючи її в оренду — гроші хоч і невеликі, але будуть. Зараз цей актив не приноситиме суттєвих доходів, але дозволить пережити важкий час. А після війни, доки не відбудеться відновлення житлового фонду, що займе близько двох-трьох років, зростання попиту на житло дасть змогу заробити", - вважають фахівці.

А тим, хто мав намір інвестувати у нерухомість ще до війни, зараз рекомендують розглянути варіанти за кордоном. Але н все так просто

"Європа видається найпривабливішим ринком для вкладень, особливо Польща, Литва, Німеччина та Франція. Але, як свідчить статистика, попит на нерухомість у тій же Польщі вже встиг зрости після початку повномасштабної війни. Причому з боку українців, які жили там уже давно: вони ухвалили остаточне рішення про те, де житимуть найближчими роками", - зазначають у SoftLoft.

При купівлі нерухомості в Європі з'являється ряд істотних нюансів: показати джерело доходів, покупка можлива тільки безготівково, з боку влади завжди є контроль за доходом від здачі нерухомості в оренду. Але й сума, з якої можна зайти на ринок, стартує від €2500 за м2 плюс витрати на оформлення. Також одним із бар'єрів для купівлі нерухомості за кордоном є заборона на переказ грошей з рахунку українського банку за кордон.

Тож фахівці зазначають, що  сьогодні краще перечекати: 

"Нерухомість після перемоги поверне свою цінність. Буде і дефіцит площ, і великий інтерес інвесторів до Харкова".