Дмитро Кроленко: Житлобуд-2 відновив системне будівництво на п'яти об'єктах

Дмитрий Кроленко

1 липня відновив будівництво один з провідних забудовників Харкова “Житлобуд-2”. Наразі це єдиний харківський девелопер, що системно працює у місті.
СтройОбзор поспілкувався з головою Наглядової Ради Дмитром Кроленком, аби дізнатися про те, чим було продиктоване рішення відновити будівництво та які плани у “Житлобуд-2” зараз. 

 Дмитро Юрійович, чому ви вирішили відновити будівництво? 

Розумію, що ви маєте на увазі, коли запитуєте: “Чому?”. Адже країна потерпає від війни, Харків під обстрілами, жити і працювати тут небезпечно. Це рішення для мене та команди було вкрай важким. Та у кожного з нас свій фронт. “Житлобуд-2” був одним з найбільш вагомих платників податків у регіоні. Ми мали продовжувати робити свій внесок. До того ж, ми несемо відповідальність за наших співробітників і не можемо дозволити, щоб значна кількість людей втратили роботу та заробіток. І, звісно, ми маємо зобов’язання перед нашими клієнтами. Вони чекають на свої квартири, і наша задача — добудувати будинки та ввести їх в експлуатацію. 

Наразі ми відновили будівництво ЖК “Павлівський квартал”, “Пролісок”, “Аквамарин” та БФК “Манхеттен”. Незабаром до цього списку приєднається ЖК “Октава”. Коли це буде можливо, ми відновимо роботу і на інших наших об’єктах.

ЖК “Меридіан”, один із ваших найбільших проєктів, розташований на Північній Салтівці. Цей район обстрілюють майже кожного дня. Чи вціліли будинки?

На жаль, так звані “прильоти” є майже в кожній із секцій: і в тих, що вже здані, і в тих, що були на стадії будівництва. Однак я можу з упевненістю сказати, що монолітно-каркасні будівлі — найбільш міцні у нашому залізобетонному місті. Монолітні конструкції майже ні в якій секції ЖК “Меридіан” не зазнали руйнувань, а потрапляння у зовнішні стіни ніяк не впливає на міцність конструкції, оскільки на відміну від цегляних будинків, зовнішні стіни не є несучими. Усе можна буде відновити, і ми чекаємо завершення воєнних дій, щоб продовжити будівництво. 

За чий кошт будуть відновлювати ці будинки?

Держава має спеціальну програму, у якій можна повідомити про руйнування домівок. Я знаю, що декілька країн пообіцяли допомогти відновити Харків. Тому, сподіваюся, що після війни усе буде відновлено. Це, звісно, стосується тільки введених в експлуатацію будинків. Відновлювати і добудовувати всі інші секції ЖК “Меридіан” — наша задача.

Досить складна для нас ситуація сталася з секцією №2 ЖК “Меридіан”. Вона була введена в експлуатацію незадовго до війни, і не всі інвестори встигли підписати акти прийому-передачі. Тобто будинок ми здали, але не повністю передали. За чий кошт будуть відновлюватися такі “не передані” квартири? Ми отримуємо багато запитань від інвесторів, і поки не маємо остаточного рішення. Та шукаємо варіанти, як мінімізувати фінансові втрати для кожної із сторін. 

Ви відновили також і продажі квартир. Скажіть, чи є інтерес?

Наш відділ продажів розпочав роботу не так давно. Поки про продажі говорити зарано, але інтерес є. Справа в тому, що через значний ріст курсу доллару, купувати квартири зараз вигідно. Наші клієнти здебільшого зберігають гроші у валюті, а операції на ринку первинної нерухомості відбуваються у гривні. У перерахунку на доллар ціни знизилися на 20% і більше. 

Якщо все ж таки інвестувати харків'яни наразі не розпочнуть, ви припините будівництво? 

Ми сподіваємося, що цього не станеться. Розраховуємо на виплату розстрочок. Оскільки ми виконуємо свої зобов'язання перед нашими клієнтами і продовжуємо будувати, сподіваємося, що і вони виконають свої. Наразі ми вже можемо приймати платежі за розстрочки у БФК “Манхеттен”, ЖК “Аквамарин” та “Октава”. Ми повідомили усіх клієнтів, що чекаємо на їх платежі. Сподіваємося, незабаром зможемо приймати кошти за розстрочки і в інших наших комплексах. 

Наскільки будуть перенесені строки введення в експлуатацію комплексів? 

На жаль, цього ми не можемо передбачити. Ми не приховуємо, що навіть у тих комплексах, де будівництво відновлено, темпи не довоєнні. До того ж, ситуація у місті залишається нестабільною. Та ми віримо у ЗСУ і поки це можливо, як зараз, будемо працювати. 

А взагалі в умовах воєнного положення можливо здати будинок в експлуатацію?

Теоретично — можливо. На практиці — будемо намагатися це зробити, і потім поділимося досвідом. 

Чи є наразі проблеми із будівельними матеріалами?

Немає проблем з матеріалами. Єдина проблема, яка існує на ринку — це війна. Все інше не суттєво.

Перед початком війни декільком вашим будинкам були присвоєні поштові адреси. Ви вже відмічали, що не всі інвестори у другій секції  ЖК “Меридіан” встигли підписати акти та оформити право власності. Що наразі робити вашим клієнтам, що опинилися у такій ситуації? 

Так, ми маємо два таких будинки. Будинок №4 ЖК “Пролісок” та секція №2 ЖК “Меридіан”, про яку говорив раніше. Нашим клієнтам, на жаль, наразі доводиться просто чекати, адже поки у прифронтових областях не працюють фонди фінансування будівництва. Та, сподіваємося, вже скоро ситуація зміниться, і всі інвестори, які не встигли цього зробити, зможуть підписати акти. 

Які плани на майбутнє, чи будете ви розпочинати будівництво нових об'єктів у Харкові або продовжувати розвивати існуючі проєкти?

Плани, насправді, глобальні, але, думаю, розкажемо про них трохи згодом. Що стосується Харкова — ще до війни, наприклад, ми почали оформлення дозволів на будівництво наступних будинків ЖК “Пролісок”. Продовжувати проєкт є у планах. Та все поступово. 

Читали про законопроєкт, який забовязує забудовників обладнати всі будинки бомбосховищами. Що думаєте?

Думаю, що це непогане рішення. Так чи інакше укриття є у всіх наших будинках: підвали, підземні паркінги. На початку війни ми відкрили декілька бомбосховищ у підземних паркінгах наших ще недобудованих проєктів, аби якомога більше людей змогли укриватися. Повторюся, монолітні будинки дуже міцні, і там безпечно. Однак, якщо б це були спеціально обладнані бомбосховища, людям було б зручніше. 

Ми завжди будуємо свої проєкти згідно з ДБН. Тому якщо відповідні зміни будуть внесені, в усіх наших нових проєктах будуть бомбосховища. 

Наразі ви єдині, хто системно будує у Харкові. Що могли з побажати колегам?

Навряд чи я можу їм можу щось побажати. Те рішення, яке ми прийняли разом з командою, було складним. Воно, звісно, позитивно впливає на нашу репутацію. Та час покаже, наскільки правильним було це рішення. У будь-якому разі ми будемо притримуватися наміченого курсу.

СтройОбзор