Генплан Харькова: відновлення міста з точки зору його історії
СтройОбзор продовжує розглядати тему Генерального плану Харкова. У попередніх статтях ми розглядали, як зміниться транспортна інфраструктура міста, створення "Зеленого каркасу", та модернізацію житлового фонду.
Згідно зі стратегією розвитку міста, велику увагу в Генплані приділяють історичній спадщині, передає СтройОбзор.
Трішки історії
У Харкові налічується близько 1200 пам'яток архітектури, історії та культури, що охоплюють період від XVII до XX ст., а також пам'яток археології більш давніх періодів.
Історико-архітектурний каркас міста спирається на планування вуличної мережі його центральної частини, що склалася в XVII–XIX століттях, систему історичних архітектурних домінант, якими є насамперед храми та інші висотні споруди минулого. Основна частина цінної історичної забудови сконцентрована в межах старого міста й має дуже щільну концентрацію.
“Важливою є необхідність донести до світової і, зокрема, європейської спільноти інформацію про маловідомий на заході пласт української культури, яка протягом багатьох століть розвивалася в тісному зв'язку з культурою Європи й світу. Про це свідчать історико-архітектурні пам'ятки Харкова. Із цією метою необхідно розробити програму збереження, реставрації та ревіталізації історичної спадщини Харкова й електронний каталог архітектурних пам'яток міста й області”, - йдеться у стратегії.
Нове-старе місто
Як розповів мер міста Ігор Терехов, новий Генплан передбачає, що центр Харкова буде відновлено з повагою до минулого.
“Цьому району буде надано нове життя завдяки новій знаковій архітектурній пам'ятці в існуючій будівлі, символічному громадському твору мистецтва та редизайну ключових громадських місць з урахуванням їхньої історії”, - зазначив він.
Є ідея реконструювати будинок Харківської обладміністрації, який неодноразово зазнав ракетних ударів з боку РФ, за прикладом Рейхстагу в Берліні. Архітекторам вдалося зберегти будівлю в історичному вигляді, а всередині створити сучасний простір. Харківська група архітекторів разом з британським архітектором Норманом Фостером та його командою, які розробляють Генплан, впевнені, що будівля стане символом відродження Харкова.
У стратегії мова також йде про те, що архітектурні пам'ятники мають стати додатковими точками тяжіння для мешканців міста й туристів.
“Необхідно вдихнути життя в історичні підземелля міста, іподром, старовинні водонапірні вежі, фабричні корпуси, десятки житлових та громадських будівель, що визначають «обличчя» старого Харкова. Нові рішення, сучасні споруди в межах історичних ареалів міста повинні бути логічним продовженням масштабу забудови й об'ємно-просторового середовища”, - йдеться у стратегії.