Окупанти з росії знищили або пошкодили понад 250 об’єктів культури в Україні

Музей сковороды

Україна зараз потребує підтримки міжнародної культурної спільноти у вирішенні питань відновлення та повернення культурних цінностей, які знищили або викрали окупанти з росії.

Про це СтройОбзору повідомив депутат Київради VIII скликання Костянтин Яловий.

“Щодня окупанти знищують не лише життя наших громадян, але й нашу культурну спадщину - старовинні церкви та будівлі, краєзнавчі та художні музеї, театри та меморіали. Вони влаштовують полігони в районах археологічних розкопок на Херсонщині і навіть атакують кладовища!”, - зазначив депутат.

Так, за неповних три місяці повномасштабної агресії, окупанти з рф знищили або пошкодили понад 250 об’єктів культури в Україні.
Серед них:

  • Музей-садиба Григорія Сковороди в селі Сковородинівка на Харківщині - будівля знищена, частину експонатів вдалось врятувати
  • Іванківський історико-краєзнавчий музей - будівля знищена, співробітники врятували з будівлі картини всесвітньо відомої художниці Марії Примаченко
  • Художній музей імені А. Куїнджі - зруйнована будівля 1902 року, а картини Архипа Куїнджі та Івана Айвазовського, які тут зберігались, викрадені.
  • Історико-архітектурний музей-заповідник “Садиба Попова” в селі Василівка Запорізької області - пошкоджено палац та інші будівлі комплексу, історико-краєзнавчий музей, який тут знаходиться, пограбований
  • Вознесенська церква, збудована у 1879 році в селі Лук’янівка на Київщині - повністю знищена танками
  • Святогірська Свято-Успенська Лавра -  будівлі ХІХ - початку ХХ ст пошкоджені внаслідок кількох обстрілів
     
  • Історичні будівлі у Чернігові та Одеси також зазнали відчутних пошкоджень

Більшість архітектурних пам’яток Маріуполя фактично зруйновані.
Зараз українські фахівці спільно з колегами з Європи документують кожен факт знищення та викрадення культурних цінностей. Однак, як показує практика, повернення культурних артефактів - справа, яка часто триває десятиліттями.

Після перемоги ми маємо повернути та відновити кожен культурний об’єкт. І росія має заплатити за все, що ми втратили, наголошує депутат Київради VIII скликання.


“Важливо, щоб ЮНЕСКО не лише допомогла з фіксацією воєнних злочинів проти об’єктів культури в Україні, але й сприяла розробці нових, дієвих механізмів повернення цінностей. Також важливе створення дієвого міжнародного механізму розрахунку та стягнення компенсації з росії за знищені школи, бібліотеки, будинки культури та краєзнавчі музеї”, - зазначив Костянтин Яловий.