Ухвалено закон про спрощення управління багатоквартирними будинками

ОСМД

Верховна Рада підтримала в цілому законопроєкт №7029, який декларує своєю метою спрощення управління багатоквартирними будинками.

За відповідний законопроєкт проголосували 245 народних депутатів, передає СтройОбзор.

Проєкт закріплює можливість повідомляти співвласників про збори, ухвалені рішення, протоколи та інші питання управління спільним майном в електронній формі. Наразі законодавство передбачає, що інформування здійснюється тільки особисто або рекомендованим листом. Також передбачається можливість проведення зборів співвласників та загальних зборів ОСББ онлайн або в змішаному форматі (офлайн-онлайн). Зараз такі збори проводяться виключно очно;

Окрім цього, законопроєкт робить можливим електронне голосування з використання кваліфікованого електронного підпису (КЕП). На сьогодні багатьом співвласникам будинків відмовляють у такій можливості, посилаючись на відсутність відповідної прямої норми у законах України «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку» та «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку».

"Законопроєкт затверджує чіткі вимоги до протоколу за підсумками зборів ОСББ. Відсутність таких вимог у наявному законодавстві створює ситуації, коли реєстратори або судді неодноразово ставлять під сумнів юридичну вірність протоколів. Як наслідок, це ускладнює, а інколи й унеможливлює роботу ОСББ", - йдеться у поясленні к документу. 

Також проєктом знижується поріг ухвалення рішень до 50%+ (крім окремих питань). Ця зміна зумовлена тим, що багато мешканців  пасивні і не зацікавлені в управлінні. При цьому можливість передбачити у статуті конкретного ОСББ  голосування по окремих питаннях у 2/3 голосів залишається. Як запобіжник для зловживань встановлено верхню межу у 75%.

Зазначені нововведення дозволять співвласникам спростити внутрішню комунікацію та зменшити витрати на управління багатоквартирними будинками.