Відновлення України: швидкі та довгострокові рішення у контексті відбудови

Відновлення України

Із початком повномасштабного вторгнення уряд України зіткнувся з нагальною необхідністю оперативного реагування на численні виклики. В умовах невизначеності влада ухвалює як швидкі, так і довгострокові рішення, спрямовані на відновлення та відбудову України.

Аналітики Інституту аналітики та адвокації проаналізували понад 1000 новин за період від листопада 2023 року до березня 2024 року. Аналітична стаття охоплює основні напрями відбудови, класифікуючи новини за сферами для узагальнення результатів та висвітлення тенденцій відновлення. 

Збитки від війни та фінансування відбудови

Станом на січень 2024 року загальна сума прямих задокументованих збитків, завданих інфраструктурі України через повномасштабне вторгнення росії, становить $155 млрд.  

За результатами оновленої RDNA3, за період із 14 лютого 2022 року до 31 грудня 2023 росія завдала прямої шкоди інфраструктурі України у розмірі $152 млрд.

Відновлення України

У листопаді 2023 року ВРУ проголосувала за Державний бюджет України на 2024 рік, де зазначено брак ресурсів у розмірі близько 1,6 трлн грн. 

Найважливішим у контексті покриття бюджетного дефіциту є схвалення Радою ЄС інструменту Ukraine Facility загальним обсягом €50 млрд на 2024-2027 роки. У березні 2024 року Уряд України затвердив План для Ukraine Facility, який є основою для реалізації програми фінансової підтримки України від ЄС. У рамках програми Україна отримала вже €6 млрд – у березні 2024 року перший транш у розмірі €4,5 млрд у форматі перехідного фінансування та €1,5 млрд у квітні 2024 року завдяки виконанню індикаторів. 

Будівництво, інфраструктура, реконструкція

Міжнародні партнери продовжують допомагати Україні у відбудові, зокрема фінансуючи будівництво та відновлення інфраструктури. 

Відновлення України

Антикорупція

Ключовим чинником прозорості процесу відбудови є антикорупційна діяльність. За досліджуваний період новини в цьому напрямі стосувалися переважно законодавчих змін та платформи DREAM. 

Відновлення України

Економіка і торгівля

Найбільш вагомою подією для національної економіки стало затвердження Державного бюджету України на 2024 рік. Визначено збільшення доходів на 22,2 млрд грн – до 1768,5 млрд грн, тоді як видатки становитимуть 3309 млрд грн.

Відновлення України

Екологія

Відновлення України

Енергетика

Від початку гарячої фази війни ворог регулярно атакує українську енергосистему. Після цих ударів інфраструктура потребує ремонту і відновлення, що відбувається завдяки залученню іноземної фінансової допомоги.

Відновлення України

Людський капітал

Попри масштаби руйнувань інфраструктури не слід забувати, що насамперед страждає людина. Саме тому уряд України та міжнародні партнери спрямовують зусилля на підтримку людського капіталу. 

Відновлення України

Агросфера

Основна проблема агросфери полягає в тому, що забруднені вибухонебезпечними предметами угіддя стають непридатними для ведення господарства. Вагому технічну та фінансову підтримку в гуманітарному розмінуванні Україна отримала від США, Південної Кореї, Японії, Азербайджану, Італії та Словенії. 

Відновлення України

Забезпечення прав ветеранів

Повернення Захисників та Захисниць до цивільного життя – це складний процес, зокрема і з погляду правового регулювання.

Відновлення України

Попри те, що багато проєктів ініціюються на національному та міжнародному рівнях, їх реалізація відбувається на місцях, де громади та локальні інституції відіграють визначальну роль у забезпеченні їх успішності. 

Цей огляд є другим випуском серії (із першим можна ознайомитися за посиланням) і має на меті допомогти громадськості, оглядачам та представникам медіа відстежувати та оцінювати діяльність у сфері відбудови України. 

Цей матеріал був представлений Інститутом аналітики та адвокації в рамках Програми сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні. Зміст матеріалу є винятковою відповідальністю Pact та його партнерів i не обов’язково відображає погляди Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) або уряду США.