“Житлобуд-2” святкує 80-річний ювілей

Дмитрий Кроленко

5 жовтня свій 80-річний ювілей святкує один з найбільших за обсягами будівництва забудовників Харкова “Житлобуд-2”. Чи святкує команда таку значущу дату, як компанія працює під час війни та які плани має на майбутнє - про це СтройОбзор поговорив з головою Наглядової Ради “Житлобуд-2” Дмитром Кроленком. 

- Дмитро Юрійович, вітаю вас та всю команду з ювілеєм, які емоції щодо такої події?

- Я нікого не здивую, якщо скажу, що наразі ми працюємо у вкрай важкі часи. Тому не можу сказати, що ми плануємо масштабне свято, наш фокус зараз на іншому. Не дивлячись на воєнний стан, ми продовжуємо добудовувати свої проєкти, відновлюємо зруйновані будинки у місті та області, а також шукаємо можливості для партнерства і розвитку за кордоном. 

Щодо ювілею скажу лиш, що неймовірно і водночас моторошно від того, як повторюється історія. Адже 80 років тому, у 1943 році, компанія була заснована саме для відновлення міста після війна. Така іронія долі. 

- Ви згадали про відновлення. Розкажіть про це більше. Що за об'єкти ви відновлюєте та як швидко триває цей процес? 

- Ми брали участь у відновленні ряду проєктів. Житлових будинків, дитячих садків у місті. Окрім цього, працюємо в області: наразі маємо об'єм роботи в Дергачах. 

Ми вдячні владі міста та області за довіру і надані контракти. Я скажу як є, для нас відновлення міста, а також участь в посиленні обороноздатності області - це можливість не втратити компанію в умовах війни. Інакше ми б могли припиняти роботу на невизначений термін, адже не вистачало б грошей навіть на зарплати. Отриманий прибуток з держконтрактів дозволяє підтримувати команду та сплачувати податки державі. У воєнний час не лишити людей без роботи та не посилювати кризу - уже немало. 

- Як змінилася ваша команда після початку повномасштабного вторгнення?

- Специфіка сфери така, що більшість лінійних співробітників, а саме будівельників - це чоловіки. Багато хто з них наразі на передовій і захищає нашу державу. Частина співробітників, які працювали в офісі, наразі поїхали. Тому наша команда зараз в неповному складі, на жаль. Однак усіх ключових співробітників ми зберегли. 

- Що стосується ваших проєктів, будівництво яких було розпочато до війни, які плани щодо них?

- Звісно плани поступово закінчувати усі з них. Чому поступово - ми не приховуємо. Наразі ресурси, як фінансові, так і людські, дуже обмежені. Курс доллару та війна підняли собівартість дуже значуще. Деякі позиції здорожчали у 2 рази. Закрилися підприємства у Харківській області, в яких ми закуповували матеріали, нам доводиться возити з інших областей. Раніше нас рятувало тільки те, що матеріали по деяким проєктам ми закуповували ще до повномасштабного вторгнення. Саме це минулого року давало змогу працювати активніше. 

До того ж, ми маємо розходи, які пов'язані з війною, і які ніхто не компенсує. Всі знають, як сильно постраждала від обстрілів північна Салтівка і наш проєкт ЖК “Меридіан”. Ми витратили більше 40 мільйонів на те, щоб відновити першу, другу, тринадцяту і чотирнадцяту секції. Була зруйнована покрівля, в тринадцятій секції постраждали два верхніх поверхи, адже снаряд впав і розірвався буквально в будинку. Це те, що було критичним, і те, що ми відновлювали за свої гроші. 

Інша історія - вікна у тринадцятій і чотирнадцятій секції. Секції були застеклені, зараз - там немає жодного живого місця. Секція №13 в цілому була готова до здачі, ми чекали тільки на рішення комісії. Якщо нам вдасться вирішити питання з вікнами, ми готові будемо подаватися знову. Але просто зараз нам треба звідкись взяти 20 мільйонів гривень на скління. Ніхто нам не компенсує такі випадки, і через війну ми маємо нести ці збитки самостійно. 

- Працювати забудовникам наразі вкрай важко. Тим не менш ви продовжуєте будувати, чи ні?

- Так. Я думаю, що буде доцільним розказати про кожен наш проєкт окремо, адже ми отримуємо багато запитань від наших клієнтів, які чекають на свої квартири. 

Наразі ми будуємо БФК “Манхеттен”. Ведемо роботи на стилобатній частині та маємо на меті здати першу секцію, а після - другу. Далі ми продовжимо монолітні роботи у третій і четвертій секціях. 

Ми працюємо також наразі в ЖК “Октава”, там тривають покрівельні роботи. Потім ми перейдемо до фасадних і до скління. За час війни ми завершили монолітні роботи в ЖК “Аквамарин”

Наразі ми призупинили роботи в ЖК “Пролісок”, п’ятий будинок майже повністю готовий до здачі (перші дві секції так і взагалі на 100%), але нам потрібно підвести каналізацію. Наразі вона готова на половину, на іншу половину - знову ж таки потрібне фінансування. Більше 20 мільйонів, оскільки сумма оплати за цю роботу підряднику збільшилася також на 30%. Ми шукаємо можливості для завершення цих робіт. Що стосується інших будинків - за час війни ми виконали всі монолітні роботи в шостому. 

Наш проєкт “Twenty two” на час воєнного стану заморожений. Ми одразу оголосили про це нашим клієнтам. Зможемо повернутися до нього тільки після стабілізації ситуації в країні. 

Що стосується ЖК “Павлівський квартал”, то за час війни нам вдалося завершити і ввести в експлуатацію другу чергу комплексу. Наступного року ми маємо на меті завершити і здати також паркінг, що примикає до шостої та сьомої секції. До речі, не можу не відмітити компетентність і легкість у комунікації нових інспекторів ДІАМ. Наша співпраця була ефективною і швидкою. 

В ЖК “Меридіан” наразі ми шукаємо ресурси для скління секції №13, щоб мати змогу ввести її в експлуатацію. Після - перейдемо на секцію №14. Потім поступово на третю і четверту - і так по черзі. 

- Нещодавно ви оголосили про початок партнерства з турецьким забудовником. 

- Так, все вірно. Проєкти закордоном навіть в ролі консультанта з продажів і просування на українському ринку - це наша можливість добудовувати проєкти в Україні. Ми постійно шукаємо можливості для партнерства на нових ринках. Наразі дивимося також в бік ринку Східної Європи, яка знайома нам за ментальністю, але про якісь конкретні домовленості поки рано говорити. 

Ми навіть створили окремий бренд для міжнародного ринку - JB2. Більш легкий для сприйняття та зрозумілий закордонній аудиторії.

Також ми ведемо перемовини щодо будівництва у якості генерального підрядника в західно-українських областях, де існує попит на первинну нерухомість, на відміну від Харкова. Знову ж таки ми не ставимо за першочергову ціль заробити, нам потрібні фінансові вливання для добудови харківських проєктів. По факту - це просто способ виживання. 

- Ви згадали про попит на харківському ринку. Чи вірно я розумію, що попиту на первинну нерухомість наразі немає. 

- Все вірно. З початку повномасштабного вторгнення ми продали менше, ніж раніше за хороший тиждень. Попиту немає і не думаю, що це зміниться скоро. Єдине, що може змінити хід гри - це доступне кредитування. Ми маємо надію, що нова программа від єОселя, яка дозволяє придбати житло під 3%, зможе вплинути на ринок позитивно. І уже зараз ми готові заключати такі угоди. Крім того, зважаючи на цю програму ми готуємо проєкти з більш доступними квартирами та ремонтами. 

- Тобто ви плануєте запускати нові об'єкти в Харкові? 

- Це буде продовження існуючих проєктів. Однак про всі подробиці ви зможете дізнатися після анонсу. 

- Щодо цін на нерухомість, як вони змінилися з початку повномасштабного вторгнення?

- У гривні вони виросли, але у долларі зменшилися. Собівартість постійно збільшується, і ми просто не можемо нічого з цим зробити - ми будемо змушені підвищувати ціни ще. Та до довоєнних цін у долларі все одно дуже і дуже далеко. 
 

Підписуйтесь на наш телеграм канал