Як кияни відновлють квартири після прильоту

Кілька років тому мешканка Києва Євгенія Нємкова придбала стару квартиру "сталінці" на Татарці. У квітні цього року оселя Євгенії постраждала внаслідок прильоту ворожої російської ракети. Киянка розповіла, як вона відновлює свою квартиру і як отримати допомогу у відбудові.
Приліт був досить серйозний, тому що ракета, яка, скоріше за все, була збита ППО, впала приблизно у 30-40 метрах від вікна спальні. Уламки розлетілися у різні боки, передає СтройОбзор із посиланням на bzh.
"Та нам пощастило, що наш будинок старого типу, “сталінка”, і тримається на металевих перекриттях, - продовжує Женя, - із самою конструкцією нічого страшного не сталося, єдине, що у тих мешканців, хто ставив пластикові вікна, що тримаються на піні, їх повигинало повністю всередину. У нас вікна дерев’яні, але тут є свої плюси й мінуси: вони досить важкі, тому вибухова хвиля змогла посунути одне з вікон на 3-4 сантиметри, і через це воно посунуло всю штукатурку, яка вже була зроблена навколо нього. Ну, і звичайно уламки пробили скло у декількох місцях, щось пішло у стелю та стіни, також було розбите скло у кімнаті".
У своєму блозі Євгенія навіть написала щось на кшталт гайду "що робити з ремонтом якщо вам трохи прилетіло". Євгенія розповідає, як відбувалася фіксація наслідків удару і що вони робили далі:
"У перший день поліцейські обходили будинок, відвідуючи кожного власника квартири і оформлювали протокол того, що сталося, фіксували збитки, збирали підписи, потім опитували свідків. Сміття, яке залишилося після руйнування, можна підмітати, але більш глобально нічого робити не рекомендується, бо відразу після візиту поліцейських можна подати заявку на відшкодування збитків у “Є-Відновлення” або “Дію”. Хто не користується “Дією” – можуть подати заявку у ЦНАП. Оскільки у нашому будинку проживають багато людей літнього віку, то більшість так і вчинили. Зранку також приїхали волонтери, які безкоштовно роздавали плівку та планки до неї, щоб люди могли закрити вікна, адже це була середина весни, і було ще досить холодно. Загалом на місці працювало декілька волонтерських груп, серед них “Гуртум”, вони допомагали людям прибирати: виносили пошкоджені та зруйновані вікна, сміття, а вже наступного дня нам привезли будівельний контейнер для вивезення сміття, за що ми дуже вдячні комунальним службам".
Подальший процес оформлення допомоги відбувається не так швидко: “Дія” періодично надсилає повідомлення про наступний етап, який має статися після того як ви зареєстрували заявку. Через тиждень-два з районної адміністрації телефонує представник, який повідомляє, що вас відвідає комісія, яка оцінить збитки.
Євгенія ділиться набутими лайфхаками:
"Якщо ви вже ліквідували наслідки, приміром, у вас вибило вікно, а ви його встановили за допомогою майстрів (а біля таких місць постійно ходить багато добровольців, які пропонують свої послуги зі швидкого встановлення), комісія не зможе оцінити, що у вас було до цього, і, відповідно, на відшкодування вони подати вас не зможуть. У такому випадку вони рекомендують зберігати чеки з сумою, яку ви заплатили майстру за встановлення вікна, і, можливо її вам згодом повернуть. Але, знову ж таки, коли буде прийняте відповідне законодавство. Комісія має вам озвучити та прислати попередній розрахунок – яку суму ви можете очікувати у результаті їхньої роботи. У них встановлені фіксовані параметри: один квадратний метр відкосу вікна коштує у районі тисячі гривень, а квадратний метр заміни вікна коштує орієнтовно біля п’яти тисяч гривень. Відповідно, вимірявши вікно, представники комісії визначають яку суму за наслідками збитків ви маєте за нього отримати".
Після “прильоту” Євгенія не полишила ідею доробити ремонт, який почаал ще до прильоту, а навпаки, це стало своєрідною справою принципа.
Наразі ремонт у “сталінці” завершено на 85%, а якщо говорити про ліквідацію наслідків “прильоту”, це приблизно на 90%.
“Нам залишилося придбати гіпсове обрамлення і наклеїти його, як воно було до цього", – каже Євгенія.