Експерт розповів, за яким принципом інвестори обирають об’єкт нерухомості

Владимир Шалаев

За останні три роки інвестиційна привабливість житлової нерухомості базувалася на кількох основних чинниках.

Про це СтройОбзору повідомив генеральний директор групи компаній “Увекон” Володимир Шалаєв.

Серед чинників:

  • обмежені можливості для зберігання та примноження коштів громадян,
  • низька довіра до державних цінних паперів, якими є облігації внутрішньої державної позики,
  • розвиток нових якісних форматів житла,
  • частково інфляція та зростання споживчих цін на товари та послуги,
  • зниження дохідності у 2020 році від інвестування в ОВДП,
  • зменшення ставок за строковими депозитами для громадян. 

На даний момент понад 60% всіх інвесторів, що купують житло, намагаються як мінімум зберегти свої кошти. З них понад 75% вкладають у первинний ринок житла: переважно на початкових стадіях будівництва, коли вартість м2 на 15-20% менша за ціну співставної квартири на вторинному ринку з урахуванням локації, року побудови будинку, планувань, розвиненої інфраструктури тощо.

“З 2018 року по тепер з моменту вкладання коштів на первинному ринку до продажу прав на майбутню квартиру (за 3-4 місяці до введення об’єкту в експлуатацію), потенційний інвестор міг отримати від вкладеної суми прибуток в середньому на 30-35% у гривні (понад 20% у доларах)”, - розповів фахівець.

Він нагадав, що ставки за банківськими депозитами терміном на 12 місяців в період з 2018 року по липень 2021 року в гривні знизилися в середньому з 14,9% до 7,5%, а в доларах США - з 2,9% до 0,8%. Натомість за вказаний період вартість житла на первинному ринку в доларовому еквіваленті в найбільш інвестиційно привабливих регіонах зросла щонайменше на 15%. 

“У Києві зростання цін на первинному ринку за вказаний період становить 44,6% в доларах США, а в Київські області - на 40,9%. На вторинному ринку житла здорожчання квартир в Києві становить 34,8%, а в Київській області - 35,1%. Вочевидь, ринок житла для багатьох громадян-інвесторів був і є найбільш привабливим і фактично безальтернативним для збереження та примноження наявних статків”, - зазначив експерт.

В останні 2-3 місяці простежується поступова тенденція до гальмування темпів зростання вартості житла. На його думку, впродовж 2022 року цінові коливання в доларовому еквіваленті, як на первинному, так і вторинному ринках щомісяця не перевищуватимуть 0,5-1,5%. Адже платоспроможний попит вже майже вичерпався і без суттєвого зростання доходів громадян та розвитку доступної іпотеки під 3-5% річних зараз майже неможливо розширити коло покупців.

“Платоспроможний попит реалізований на 90%. Це і є головною причиною гальмування цін на ринку житлової нерухомості. За всіма ознаками та за умов збереження відносної економічної стабільності, у 2022 році ми спостерігатимемо відносну цінову стабільність майже в усіх сегментах житлової нерухомості”, - підсумував Володимир Шалаєв.