На вулиці Києва повертається 130-річний трамвай

У Києві готуються повернути на вулиці унікальний ретро-трамвай, якому вже понад 130 років. Йдеться про синій електричний вагон 1892 року, який нині відновлюють у Дарницькому депо.
Планується, що вже до кінця 2025 року він знову вирушить у рейси містом, цього разу — як частина екскурсійних турів, передає СтройОбзор із псиланням на видання Трамвай.
Історія трамвайного руху в Києві почалась завдяки інженеру Аманду Егоровичу Струве. Спочатку вулицями курсували кінні вагони, які тягнули шестеро коней. Проте така система виявилася неефективною: на підйомах тварини не справлялися, і багато з них загинули. Їм на зміну прийшов паровий трамвай, але він сильно димів і лякав коней. І лише в червні 1892 року в місті з’явився перший електричний трамвай, що курсував між Царською (нині Європейською) площею та Александровською (тепер Контрактовою). Проїзд тоді коштував п’ять копійок.
Синій ретро-трамвай вважається справжнім символом київського електротранспорту. Його відновлюють за архівними кресленнями та фотографіями, аби максимально передати атмосферу кінця ХІХ століття. Водночас трамвай оснастять сучасними системами безпеки.
Точний маршрут поки не затверджено, але схожі екскурсії вже проводяться між Подолом і Пуща-Водицею. Саме цим маршрутом у 2018 році курсував аналогічний синій ретро-трамвай з нагоди 126-річчя запуску електротранспорту в столиці.
Цікаво, що інший історичний трамвай — №919, збудований у 1928 році, майже 30 років стояв на постаменті біля Подільського депо. Після завершення служби в 1949 році його передали до Конотопа, а в 1986-му повернули до Києва як музейний експонат. Проте у 2015 році вагон зник. Довгий час про нього нічого не було відомо, аж поки не з’ясувалося, що перед самим початком повномасштабної війни його перевезли до Харкова для реставрації. На жаль, зараз він стоїть просто неба і поступово руйнується.