В Україні проведуть інвентаризацію недобудов

Недобудова

Планується відновлювати процес інвентаризації довгобудів, призупинений через російське вторгнення.

Як заявила голова комітету ВР з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Олена Шуляк, це допоможе максимально чітко окреслити масштаби проблеми станом на зараз та сприятиме пошуку оптимальних шляхів її вирішення, передає СтройОбзор.

"Важливим кроком у вирішенні питання захисту прав інвесторів став наш закон про реєстрацію спеціального майнового права (в народі – про захист інвесторів), який набрав чинності в жовтні минулого року. Відтепер всі забудовники мають реєструвати спеціальні майнові права на свої об’єкти у Держреєстрі речових прав на нерухоме майно (ДРРП), а для цього мають зареєструвати кожну квартиру як складову частину будинку створеній нами в Єдиній державній електронній системі в сфері будівництва (ЄДЕССБ)", - повідомила вона. 

Така система не пропустить реєстрацію, якщо забудовник попередньо не отримав право на виконання будівельних робіт. Для отримання права на виконання будівельних робіт в ЄДЕССБ обов'язково мають бути технічні умови, містобудівні умови та обмеження, затверджена проектна документація на будівництво та експертний звіт. Фактично, така багатоетапна цифровізована перевірка – додаткова гарантія для інвестора, що об’єкт будується відповідно до чинного законодавства.

"Втім, для успішного вирішення питання з довгобудів наразі вкрай важлива ще й готовність місцевої влади долучатись до пошуку оптимальних шляхів вирішення кожного конкретного кейсу. Тому нещодавно парламент прийняв законопроєкт №10202, який дає виконавчим органам місцевого самоврядування повноцінне право на замовлення ремонту чи комплексного відновлення об’єктів соціальної та виробничої інфраструктури, а також житлових будинків", - додала Олена Шуляк.

За її словами, допомогти з пошуком інструментів вирішення проблем довгобудів можуть також публічні консультації та залучення експертного середовища для напрацювання відповідних рішень. 

СтройОбзор нагадує, що в Україні вже хотіли провести інвентаризацію недобудов. Для громадського обговорення був опублікований проект «Деякі питання інвентаризації об'єктів житлового будівництва, не прийняті в експлуатацію відповідно до законодавства»