Олександр Харченко: не можна відкладати відновлення Харкова, це потрібно робити зараз

Олександр Харченко

СтройОбзор завітав у гості до компанії АТ «Житлобуд-1». Трест продовжує працювати та активно займається відновленням зруйнованих та пошкоджених у місті будівель. Про те, яким був рік для компанії, нам розповів голова Наглядової ради «Житлобуд-1» Олександр Харченко.

Олександре Михайловичу, ми знаємо, що у воєнний час «Житлобуд-1» зосередився на відновленні об'єктів міста, скільки будинків ви зараз відновлюєте?

До кінця року ми відновимо 64 об'єкти. У кожному запустимо тепло. Ми відновлюємо конструкції будівлі, перекриття, стіни, всі великі руйнування. У деяких випадках нам доводиться розбирати кілька поверхів. Безумовно, стикаємося з дуже великими проблемами, як щодо конструкції, так і в частині організації роботи.

В основному це об'єкти на Салтівці, Північній Салтівці, ХТЗ, селищі Жуковського. Майже вся географія північно-східної частини Харкова.

На сьогодні ми відновили близько 7000 квартир у багатоповерхових будинках.

А чи є сенс відновлювати хрущовки, наприклад, на Танкопія, коли раніше їх хотіли просто знести? Іншими словами, масштабного знесення будівництва нових мікрорайонів на місці старих не чекатиме?

У Харкові є такі будинки, в яких наш обсяг робіт з відновлення дорівнює новому будівництву. Але якщо говорити про вартість, то відновити житло у 10-13 разів дешевше, ніж будувати нове. Мер ухвалив правильне рішення – відновлювати ці будинки.

Дім на вулиці Танкопія

Ви сказали, що є якісь проблеми… Про що йдеться? І якщо ми торкнулися цієї теми, чи є в місті проблема з будматеріалами?

Проблема з будматеріалами одна – вони невиправдано подорожчали. Інших проблем немає.

Але є проблеми взаємин із законодавчими органами. Ми мали пропозиції від імені Асоціації «Регіональне будівництво» і ми на них наполягатимемо далі. Йдеться про процедуру відновлення будівель та тієї схеми, яка для цього застосовується. Тобто організація роботи, затвердження документації, старт робіт… Наприклад, неможливо визначити конструктивне рішення щодо відновлення об'єкта, обсяг робіт та інше поки не розбереш будівлю. Із цього виникає низка труднощів. Ми вже надали свої пропозиції щодо цього народним депутатам, до обласної адміністрації…

Інших проблем немає, треба брати та працювати. Досить складно місту, країні за власний кошт у ситуації війни відновити пошкоджену інфраструктуру, житло, школи, садки. І ми маємо розуміти, що це не відкладена робота, це треба робити зараз. У Харкові за різними даними проживає понад мільйон людей, і це більше, ніж у багатьох містах у мирний час в Україні. Велике місто продовжує працювати і жити. Нині у місті приділяється велика увага відновленню. На всіх об'єктах, що ми реконструюємо, мер був особисто.

Ви займаєтеся лише житловими будинками?

Не тільки. Нам доручено законсервувати будівлю Харківської облдержадміністрації. Ці роботи вже успішно відбуваються. А також будівлю на Мироносицькій та Жон Мироносиць, де знаходиться СБУ та Нацполіція.
Сбу

Крім того, ще низка будівель пов'язана з силовими структурами. Також ми виконуємо спеціальні роботи на замовлення обласної адміністрації. Це пов'язано із обороноздатністю Харкова.

Будівля ХОГА 

Загалом у місті багато будинків не підлягає відновленню?

Ні, небагато. Я не назву точну цифру. Але це не та масова кількість… це моя думка, яка ґрунтується на особистому досвіді. Я маю на увазі висотні будинки.

У нас теж був зруйнований цех металопластикової столярні, зруйновано виробництво дрібноштучного залізобетону, були прильоти і в нашу техніку, до будинків... До речі, всі будинки, які у нас постраждали (це об'єкти біля гідропарку і на Олексіївці), ми вже відновили.

А що відбувається на будмайданчиках ваших об'єктів? Які будинки ви добудовуєте?

Ми пред'явили до здачі три будинки. Добудовуємо ЖК «Казка» та ще кілька об'єктів. Вирішуємо низку питань з ДІАМ (Державна інспекція архітектури містобудування). Зокрема, намагаємося правильно витлумачити ситуацію з документами, де передбачено здавання будинку в експлуатацію без впорядкування фасаду в умовах воєнного часу.

ЖК «Казка»

Ми отримували звернення від наших читачів, зокрема чому покупці не можуть отримати право власності у вже зданих будинках («Гідропарк», «Авіаційний», «Пташка», «Овіс» тощо)?

Був період, коли затримувалося отримання права власності, було багато труднощів в профільних службах.

А коли добудованим будинкам присвоюватимуться адреси?

Ми ще не зверталися з цього питання.

«Житлобуд-1» веде зараз продаж квартир? Якщо так, як їх зараз можна оформити?

Так, ми продаємо квартири. Процедура оформлення та сама, яка й була раніше. Вона зміниться лише після ухвалення Закону №5655.

Скандальний закон ... До речі, а як до нього ставитеся ви?

Є закон, значить працюватимемо за законом. Ми на це вплинути не можемо, і моя думка не буде визначальною… Є моменти, які нам не подобаються, але є і позитивні…

Добре. Тоді повернемося до новобудов – ціни на квартири у вас зросли?

Якщо у доларовому еквіваленті, то ціни на наші квартири значно впали. Незважаючи на те, що матеріали подорожчали у доларовому еквіваленті. Ви ж знаєте, ми завжди знаходились у сегменті бюджетного житла.

А що відбувається на інших ваших об'єктах, які ви не встигли здати в експлуатацію перед війною?

Приступати до добудови інших об'єктів і повного відновлення робіт можна буде, коли війна закінчиться. Поки що рано говорити…

Можна ж уявити, що квартири не купуються зараз. Це природно. Навіть у інших українських містах, де немає таких руйнувань, рівень продажу квартири сильно впав. Хіба що західні області зберегли свої обсяги. Але ціни виросли там фантастично. Наприклад, у Закарпатській області ціни на житло зросли на 60%.

Скільки, на вашу думку, забудовників після перемоги залишаться на ринку Харкова?

Ми залишимося. Від 70 до 80% обсягу житла у місті будував «Житлобуд-1». Нам буде найважче. А як чинитиме решта, я не знаю. Ви ж знаєте, деякі будмайданчики в Харкові зупинилися ще до війни. Коли війни ще не передбачалося.

У нас є абсолютно чіткі міркування, всі розрахунки, як ми будемо працювати далі. Але ми не знаємо коли буде старт. І мало хто знає. Але я переконаний, що він буде і житло почне відновлюватися.

А щодо Харкова, то ми обговорювали подальше відновлення будинків з мером міста. Цей процес не припиниться.

Що стосується безпосередньо Треста... А як змінилося керівництво компанії у зв'язку зі смертю Валерія Ашотовича?

Посаду голови правління Тресту займає Костянтин Іванович Сіухін. Всі свої. Усі на місцях.

Ну і насамкінець, ваші побажання нашим читачам?

Одне побажання – щоб війна закінчилася. Найшвидшою перемогою! А ми продовжуватимемо працювати і відновлюватимемо наш Харків!