Ігор Кушнір: Будівельний “двигун” зможе забезпечити стабільність і зростання усьому організму економіки

Игорь Кушнир

СтройОбзор поспілкувався з президентом ХК "Київміськбуд" Ігорем Кушніром. Столичний забудовник розповів, як працює компанія у воєнний час. 

Ігор Миколайович,  як компанія зустріла війну і як працювала з 24 лютого?

До червня не працювала. Роботи на будівельних майданчиках були зупинені, відділи продажу та центральний офіс не працювали зі зрозумілих причин. Більшість людей роз’їхались, тоді у пріорітеті була безпека. Хтось із будівельників повернувся до родин на Західну Україну, хтось пішов воювати. І навіть з червня, коли було прийнято рішення відновити роботу компанії, мало хто з них повернувся на будмайданчики. 

Які саме комплекси ви зараз продовжуєте будувати і чи є якісь реальні результати? Бо багато хто із забудовників декларує відновлення робіт, але по факту на майданчиках нічого не відбувається. 

З літа було вирішено відновлювати роботи лише на комплексах із високим ступенем готовності. Конкретніше це ЖК «Шевченківський», «Гвардійський», «Поділ град», Mirax, Freedom, Star Сity та ЖК «Райдужний». Останній, до речі, нещодавно ввели в експлуатацію. Також маємо сертифікати на введення в експлуатацію паркінгів у ЖК «Поділ град», «Оберіг-2» та «Шевченківський». Це щодо реальних результатів — якби ми лише декларували, сертифікатів ніхто б не видав. 

З вересня роботи розпочато ще на кількох об'єктах — “Урлівському-1” та “Урлівському-2", “Абрикосовому”. 

А що з тими об’єктами, де будівництво не розпочалось? 

Вони нікуди не ділись. Зараз будівельники проводять низку робіт, аби підготувати їх до зими. Десь “доливають” поверх, аби вже зв'язана арматура була покрита, десь дороблюють покрівельні роботи. Коротше кажучи роблять усе необхідне, аби конструкції нормально пройшли зиму. І у подальшому щоб можна було відновити роботи на них без будь-яких втрат через вплив погодних умов. 

Чому було ухвалено рішення відновити роботу. Київський ринок готовий до роботи?

Тому що економіка має працювати. Обіг коштів та сплата податків — це запорука забезпечення ЗСУ необхідним мінімумом. Після деокупації київської області столиця, на мій погляд, ні чим не відрізняється від західних регіонів, де забудовники почали відновлюватися ще з весни. Стояння на місці сьогодні рівнозначне відкочуванню назад, тож вирішили починати роботу. Чи готовий ринок? Ми і є ринок, більшість великих забудовників працює. Інша справа, що усі ми намагаємось втриматись мінімальними витратами, а нових продажів майже немає. Тож важко робити якісь прогнози навіть на коротку перспективу. 

Чи є пошкодження у будинках Київміськбуду?

Так, є. Весною “прилетіло” у один із будинків ЖК “Manhattan city” та апарт-комплекс у Пущі-Водиці. Там руйнування кількох поверхів секції. Комплекси були повністю готові та введенні в експлуатацію, але там, на щастя, ніхто не жив.  

Яка зараз ситуація із об'єктами, які ви прийняли від Укрбуду

Така ж, як і з нашими. Різниця лише в тому, що у фінансуванні будівництва укрбудівських комплексів бере участь ФФБ. Щоб було зрозуміло: кошти за квартири інвестори сплачували Фонду, тож щоб здійснювати добудову, він має перерахувати гроші “Київміськбуду”. Від початку війни Холдингова компанія  не отримувала коштів від ФФБ, тож і будувати фактично не має за що. Хоча ми робимо усе від нас залежне, аби роботи виконувались, де це можливо. 

Максим Микитась нещодавно повернувся в інформаційний простір із гучними заявами, що добудує усі комплекси “Укрбуду”. Чи може статись так, що у Київміськбуду відберуть ці комплекси назад? 

Давайте почнемо з початку. Наприкінці 2019 року майже 40 тис. інвесторів виходили на мітинги, звертались до влади із закликом допомогти їм, адже забудовник “Укрбуд” припинив будівництво їх житлових комплексів. Аби зняти соціальну напругу та допомогти, зобов'язання по добудові цих об'єктів були покладені Президентом, Кабміном та мерією на Холдингову компанію “Київміськбуд”. І ми прийняли цей виклик. Я вже неодноразово казав, що якби я знав, скільки проблем та складнощів нам доведеться “перемолоти”, відмовлявся б як міг. Але тоді у пріоритеті було допомогти, і, чесно кажучи, я не міг навіть подумати, що у такого великого забудовника можуть бути такі дивні прогалини з документами, дозволами і ті. 

Якщо говорити про результати: “Київміськбуд” прийняв загалом 18 об'єктів, 10 із яких уже введено в експлуатацію. «Гармонія», «Сонячна Рів'єра», «Пектораль», «Новомостицький», «Харківський», «Шевченківський», «Фрідом» та частково «Злагода», «Подол Град» та «Оберіг-2» - усі ці комплекси повністю чи частково введені! “Оберіг-2”, до речі, ми здали вже у 2022. Навіть зараз,  під час військового стану ми продовжуємо цю роботу – введено в експлуатацію паркінги у трьох ЖК  – «Шевченківський», «Фрідом», «Подол-град». Плюс активно працюємо над завершенням та введенням в експлуатацію двох житлових комплексів: «Гвардійський» на вул. генерала Алмазова та «Твін Хаус» на вул. Крайній. Тобто із усіх прийнятих житлових комплексів 10 повністю або частково вже введено в експлуатацію, та ще два завершуються.

Зазначу ще: коли “Київміськбуд” приймав об'єкти, компанія приєднувалась стороною до існуючих тристоронніх договорів у якості забудовника. Коли сьогодні хтось говорить, що компанія виступає лише підрядником і не бере на себе ніяких зобов'язань — це брехня і маніпуляція. Більше того, відповідно до умов цих договорів, “Київміськбуд” взяла на себе зобов'язання добудувати та ввести в експлуатацію об'єкти «Укрбуду». І тут цікавий момент: за умови фінансування будівництва фінансовою компанією “Житло-Капітал” у обсягах, необхідних для завершення будівництва і введення в експлуатацію кожного конкретного об'єкта. Це я вам майже цитую пункт договору. І коли сьогодні хтось говорить, що ви не будуєте, то маю відповісти: бо ФФБ не виконує своїх зобов'язань, не перераховуючи “Київміськбуду” кошти. А зі стелі вони, на жаль, не падають. 

У своїх заявах Микитась вже кілька разів закидав вам “нецільове використання коштів”.

Думаю, це свого роду помста. Коли “Київміськбуд” провів аудит укрбудівських комплексів, то виявилась недостача близько 2 млрд грн. Ми про це говорили відкрито, тож це не новина. Думаю, такі заяви це “відповідь”. Розумієте, люди ж звикли усіх рівняти по собі. Якщо хтось може щось робити, то, мабуть, і інші так роблять. Але у мене інша мета — хочу закінчити будівництво цих об'єктів і закрити це питання. Мені не цікаво роками тягнути цю добудову, виправдовуючись то війною, то кризою, то ще чимось. Якби залежало від мене, давно б усе завершив, віддав би людям житло і забув про все це, як страшний сон. 

“Київміськбуд” заявив про зростання цін з 1 жовтня. Хоча експерти говорять про складну ситуацію на ринку нерухомості та відсутність покупців. Не боїтесь, що ціна стане непід'ємною для людей? 

Продукт має продаватись або за ту ціну, яку він коштує, або зникнути з полиць. Віддати задарма — це про благодійність, але не про бізнес. Складна ситуація вона складна усюди, ви ж бачите, наскільки сильно росте інфляція. Якщо постійно дорожчають продукти та побутові товари, то що вже говорити про той же метал та арматуру, більшість виробництв яких знаходяться на окупованих територіях. До речі, хочу зазначити щодо подорожчання “на 50%”, як його трактують деякі експерти. “Київміськбуд” зазначав, що в середньому на 50% здорожчали будівельні матеріали. Але це не значить, що саме на стільки виростуть в ціні квартири. 

Хто сьогодні купує квартири? 

Той, хто зберігав кошти у доларах. Для них зараз найбільш вигідні умови.   І той, хто розуміє, що вкладення у нерухомість коштів — це запорука їх збереження. 

Який попит ви прогнозуєте на новобудови? Що потрібно ринку для повноцінного старту та подальшої роботи?

Зараз важко прогнозувати, ніхто не знає, що буде завтра. Є сподівання, що відносна безпека столиці допоможе ринку нерухомості триматись на плаву. Із приходом осені люди стали більш-менш купувати, що дає підстави говорити про  активність робіт на будмайданчиках. Якщо все так по-трохи і буде налагоджуватись, то ринок нерухомості витримає. Війна не зняла житлове питання, навпаки. З іншого блоку люди стали біднішими, а нерухомість ніколи не була придбанням “одного дня”. Але в кого кошти є, вони розуміють, що їх треба вкладати, інакше інфляція їх “з'їсть”. 

Головними умовами для повноцінного старту ринку нерухомості є: перше — закінчення війни, друге — активізація іпотечної програми. Я вже неодноразово наводив приклад, коли у США в часи Великої депресії відновити економіку допомагало саме будівництво. Воно ж стало основним двигуном для післявоєнної Німеччини. Україна може повторити цей позитивний приклад, і я не бачу причин, чому б цього не зробити. Один будівельник забезпечує роботою 5-7 спеціалістів суміжних галузей, кожен з яких в свою чергу також “множить” економічні показники. Вважаю, що будівельний “двигун” може забезпечити стабільність і зростання усьому організму економіки. 

Чи всі компанії зможуть витримати випробування війною?

Великі зможуть, а щодо менших — питання. Зараз я бачу відносне поновлення робіт на будмайданчиках лише у великих забудовників. А ті, хто будував 1-2 свічки, так і не відновились. Тож тут лише час може показати. 

Взагалі, переконаний, що коли війна завершиться перемогою України (а по іншому бути не може!), у всіх нас буде багато роботи. Бо відновлювати міста, відбудовувати інфраструктуру, повертати життя на вулиці, по яким ходила смерть, це також не легко. Та ми впораємось: незламність і міць українців відома вже на увесь світ.