Ігор Кушнір про закон щодо будівництва бомбосховищ: сьогодні це необхідно

Ігор Кушнір

Голова правління – президент «Київміськбуду» Ігор Кушнір розповів про нові законодавчі норми щодо проектування та будівництва бомбосховищ у житлових будинках.

Як мають виглядати бомбосховища на ваш погляд? Чи може це приміщення об’єднуватися з паркінгом?

Бомбосховище – це місце, яке, крім основного фактора забезпечення безпеки, має бути придатним для тривалого перебування. Тобто мати нормальну вентиляцію, підведену воду, в ідеалі 2 виходи.

Підземний паркінг може бути бомбосховищем. Більше того, у 2019 році було прийнято нові ДБН В.1.2-4:2019 «Інженерно-технічні заходи цивільного захисту», а також внесено зміни №4 до ДБН В.2.2-5-97 «Будинки та споруди. Захисні споруди цивільного захисту». Вони стосуються забезпечення безпеки та цивільного захисту населення.Відповідно, паркінги, збудовані з 2019 року, повинні були відповідати цим ДБН, а отже сьогодні вони мають бути придатними для використання їх як бомбосховища.

Як сильно це позначиться на собівартості будівництва? Чи призведе ця норма до зростання цін на житло – якщо так, то як сильно?

На сьогоднішній день більшість будинків «Київміськбуду» збудовано за монолітно-каркасною технологією. Підвали та -1 поверхи в таких будинках є міцними і можуть використовуватися як бомбосховища: туди підведено воду, нормальну вентиляцію тощо.

Але, у новому законопроекті чітко прописано норму, згідно з якою, у бомбосховищі має бути система вентиляції, здатна забезпечити безпеку у разі ураження хімічними, радіоактивними та біологічно-небезпечними речовинами. Думаю, будівництво такої може зробити трохи білш дорожчим будівництво комплексу в цілому, десь до 10%.

Якщо брати приклад європейських країн, то там перший поверх будівлі повністю будується із бетону, без використання цегли чи блоків. Виходять суцільна бетонна коробка, здатна забезпечити повну безпеку.

Що робитимете з об’єктами, будівництво яких вже розпочато? Чи реально внести зміни до проекту і у скільки це обійдеться?

З одного боку, проекти, будівництво яких вже розпочато, можуть бути продовжені у первісному вигляді, тому що закон не має зворотної сили. Але з іншого боку, «Київміськбуд», як соціально орієнтована компанія, це робитиме, бо наші будинки мають бути повноцінними і з точки зору забезпечення безпеки мешканців у тому числі. Сьогодні це необхідно!