Тетяна Маркова: Вирішальним для відновлення попиту на ринку нерухомості є фактор війни

Тетяна Маркова

Тетяна Маркова, директорка Департаменту продажу та маркетингу ПрАТ “ХК ‘Київміськбуд’ розповіла про зміни попиту на ринку первинної нерухомості на початку другого півріччя 2023 року

  • Як ви можете охарактеризувати попит на ринку первинної нерухомості столичного регіону на початку другого півріччя 2023 р.? 

“Пацієнт швидше мертвий, ніж живий”. Попитом це назвати не можна, укладаються поодинокі угоди, є запити по пільговим міським програмам 50 на 50 та 70 на 30, є запит по програмі єОселя, є запит на готові квартири, але це ні в яке порівняння не йде з попитом, який був до 24 лютого 2022 року.

  • Назвіть основні драйвери ринку й основні стримуючі фактори.

Дещо оживила попит на нерухомість програма єОселя та міські пільгові програми, але, знову ж таки, це окремі категорії людей, які проходять по цим програмам, масового пожвавлення попиту на нерухомість немає. Та й звідки йому взятися, коли по кілька разів на добу лунає сирена, а подекуди рештки збитих ракет і безпілотників нівечать будинки і вбивають людей. Поки триває велика війна, ринок нерухомості перебуватиме “в коматозі”, це зрозуміло.

  • Як змінювалися уподобання та критерії вибору нерухомості (порівняно з періодом до початку повномасштабного вторгнення, порівняно з 2022 роком від початку повномасштабного вторгнення)?  Які критерії станом на червень-липень 2023 р. є пріоритетними? 

Люди здебільшого цікавляться паркінгами, підвальними приміщеннями, акцент у запитах на квартири змістився на нижні поверхи, хоча, зазвичай, домінував запит на високі поверхи з краєвидом. Також відзначу, що в пріоритеті готові квартири і квартири у об’єктах високої готовності. Інвестувати у “котлован” зараз майже ніхто не ризикує. Важливим фактором для вибору нерухомості тепер є відсутність поруч з об’єктом ТЕЦ або інших об’єктів критичної інфраструктури, люди, налякані війною, обирають будинки, у яких обов’язково є підземний паркінг, або поруч справжнє укриття.

  • За вашими прогнозами, як змінюватиметься попит на первинну нерухомість до кінця 2023 р.

Звичайно, всі ми поволі звикаємо жити в умовах воєнного стану, чим далі від столиці будуть бойові дії, тим активнішим ставатиме попит на нерухомість. Адже є потреба у житлі у вимушених переселенців, є відкладений попит людей, які планували таку покупку до великого вторгнення, є зацікавленість інвесторів, є здорожчання будівництва та будматеріалів, що позначається на ціні нерухомості. Тобто, вирішальним для відновлення попиту на первинному ринку нерухомості є фактор війни. Ми всі дуже хочемо, щоб Україна перемогла, щоб ЗСУ вигнали окупантів з усіх куточків нашої країни, далі – все добудуємо і відновимо.