ЗМІ: куди поділись“сховані” гроші в добудову ЖК “Укрбуду”

Укрбуд

Нацкомісія з цінних паперів та фондових ринків (НКЦПФР) оштрафувала ТОВ “ФК “Житло-Капітал” за незаконний вивід грошей на рахунки “дружнього” суб'єкта господарювання та зобов'язала це ТОВ розмістити на депозитах в банках 3,7 млрд грн. Мова йде про компанію, яка збирала з інвесторів кошти на будівництво квартир в комплексах "Укрбуду”.

Про це стало відомо з  розпорядження НКЦПФР, передає СтройОбзор із посиланням на КВ. 

У вердиктах Нацкомісії зазначено, що ТОВ “ФК “Житло-Капітал”, яка є управителем фондів фінансування будівництва (ФФБ) об'єктів корпорації “Укрбуд”, порушила вимоги чинного законодавства, передавши кошти свого оперативного резерву на суму 3,7 млрд гривень до ТОВ “Каса народної допомоги”, яка є небанківською установою.

Пояснюється, що “компанії, які займаються професійною діяльністю з управління майном для фінансування об'єктів будівництва або здійснення операцій з нерухомістю, мають зберігати кошти оперативного резерву, сформованого за рахунок залучених в управління коштів, виключно на банківських рахунках”.

Для ТОВ “ФК “Житло-Капітал” це вже не перше встановлене порушення, допущене в ролі учасника проєктів “Укрбуду”. Зокрема, 10 квітня 2021 року НКЦПФР двома своїми постановами №329-ДП-ФК і №330-ДП-ФК наклали на цю компанію санкції у вигляді попередження та в розмірі 8,5 тис. гривень. 

У першому випадку Нацкомісія зясувала, що з серпня 2020 року ТОВ “ФК “Житло-Капітал” почало розміщувати кошти оперативного резерву на рахунках вищезгаданого ТОВ “Каса народної допомоги”, що, як зазначалося вище, суперечить законодавству України. Друге порушення було допущено компанією в якості управителя ФФБ житлових комплексів (ЖК) “Чарівне місто” (вул. Бориспільська, 18-26, Київ) і “Art House” (ул. Михайла Максимовича, 3, Київ) – зазначалося, що ТОВ “ФК “Житло-Капітал” у відповідь на запити НКЦПФР подало цій комісії не всі документи, які повинно було подати.

СтройОбзор нагадує, що в другій половині 2019 року у столиці та Київській області були заморожені роботи на 26 житлових комплексах “Укрбуду”, наслідком чого стало те, що близько 40 тисяч людей (сім'ї біля 13 тисяч інвесторів, які вкладали кошти в будівництво квартир у цих ЖК) ризикували залишитися без житла. Однію з підстав для цього вкладники “Укрбуду” називали розкрадання коштів, які були заплачені ними за квартири та які фактично не були використані за цільовим призначенням. Зокрема, мова йшла саме про ті гроші, що були передані ТОВ “ФК “Житло-Капітал”.  Вирішення проблеми забезпечення житлом ошуканих інвесторів державна влада тоді побачила у залученні до добудови ЖК інших “будівельних гігантів”.

У грудні 2019 року деякі комплекси було доручено добудувати “Інтергал-Буду” та “Edelburg Development”, але більшість (18 ЖК) було вирішено передати “ХК “Київміськбуд”.

Повернення “Житло-Капіталом” в будівництво “покинутих ЖК” 3,7 млрд грн оперативного резерву, які, як з'ясували в НКЦПФР, були незаконно передані ТОВ “Каса народної допомоги”, могло б у значній мірі розв'язати фінансові проблеми.