Для порятунку Гостиного двору потрібно 2 млрд гривень
Гостиний двір на Контрактовій площі у Києві зруйнується, якщо протягом дворічного періоду не провести реставраційні роботи, вартість яких становить приблизно 2 млрд грн.
Але, як повідомила голова Департаменту охорони культурної спадщини КМДА Марина Соловйова, спочатку будівлю треба передати будівлю на баланс міста від Фонду держмайна України, про що міський голова періодично просить уряд з 2021 року, передає СтройОбзор із посиланням на Ти Київ.
За її словами, через повномасштабну війну пам'ятку архітектури не підтримують у належному стані, через що продовжується її руйнування.
"Якщо протягом двох років не зробити реставрацію Гостинного двору, він зруйнується. Нам край необхідно провести хоча б укріплювальні роботи для того, щоб будівля встояла", — розповіла виданню очільниця ДОКС.
Будівлю Гостиного двору треба терміново укріплювати через специфічні ґрунти, а також метрополітен, "синя" лінія якого проходить просто під сподом споруди. Ба більше - саме наявність метро під будинком являє додаткові ризики для Гостиного двору.
"Ситуація з метро у столиці складна: це стосується і станцій "Контрактова площа" та "Поштова площа", над якими знаходиться Гостинний двір. Вони не в найкращому стані й мають бути закриті на ремонт. Враховуючи ці фактори, укріпляти будівлю потрібно зараз", - каже Марина Соловйова.
Втім Гостиний двір нині знаходиться на балансі Фонду держмайна України, відтоді, як ФДМУ розірвав достроково договір оренди з компанією "Укрреставрація", яка намагалася перебудувати пам'ятку архітектури під ТРЦ. Київська міська рада і архітектори вже кілька разів зверталися до уряду з проєктами реставрації. Мер Віталій Кличко з 2021-го також декілька разів просив передати Гостиний двір на баланс міста.
За словами очільниці ДОКС, після завершення реставраційних робіт всередині будівлі можуть створити Музей сучасного мистецтва, та й деякі інші муніципальні музеї. А от відкривати ТРЦ, каже Марина Соловйова, ДОКС не дозволить.
СтройОбзор нагадує, що протиаварійні та консерваційні роботи були оцінені в 33 млн грн за цінами 2021 року. На сьогодні виконано 50% консерваційних робіт, при цьому Міністерство культури профінансувало лише 9 млн грн.