Яку підтримку може отримати підприємець, який працює у воєнний час

Бізнес

Українські підприємства через бойові дії зазнали наймасштабніших збитків за часи незалежності країни. Втім за останній рік в Україні від початку повномасштабного вторгнення рф було зареєстровано понад 202 тисячі нових фопів. Це означає, що навіть попри війну, українці продовжують активно розвивати бізнес.

Як повідомили СтройОбзору в прессслужбі Інститутуаналітики та адвокації, майже єдиним способом зберегти власну справу для підприємців стала релокація бізнесу – переміщення на більш безпечну територію у межах країни або за кордон. За рік повномасштабної війни до більш безпечних регіонів України за підтримки держави переміщено близько 800 підприємств, 623 з яких вже відновили роботу на новому місці. Для ще 239 здійснюється пошук відповідної локації або способу транспортування. Понад 650 підприємств, які планували релокувати свої виробничі потужності, відмовились від переміщення через деокупацію територій, на яких вони розташовані.

Для того, щоб підприємці могли й далі працювати та розвивати свій бізнес, влада, а також закордонні партнери пропонують ріні гранти та програми розвитку. 

Грантові програми

Державна програма «єРобота» пропонує гранти, сума яких залежить від виду діяльності та кількості створених робочих місць. 

У рамках урядового проєкту підприємці можуть отримати: 

  • «Власна справа» – мікрогранти для створення або розвитку власного бізнесу; 
  • «Новий рівень» – гранти для розвитку переробного підприємства;
  • «Свій сад» – державне фінансування закладки саду; 
  • «Своя теплиця» – кошти для розвитку тепличного господарства;
  • «Старт в ІТ» – кошти на навчання ІТ-спеціальностям (у розробці). 
  • «Стартап» – грант на реалізацію стартапу, зокрема в сфері ІТ (у розробці). 

Подати заявку на отримання грантів можна через портал ДІЯ

Грантова підтримка від фонду USF 

Центр «Український фонд стартапів»(USF) надає до $35 тис. безповоротної фінансової допомоги для проєктів, які наближають нашу перемогу. На отримання цього гранту може претендувати бізнес у сферах оборони, кібербезпеки, інфраструктурної відбудови, охорони здоров’я та освіти. 

Програма бізнес-партнерства від DRC

Данська рада у справах біженців (DRC) реалізовує програму бізнес-партнерства, спрямованого на підтримку аграрного сектору та харчового виробництва в Україні. Партнерство буде здійснюватися за принципом співінвестування, яке передбачає грантову підтримку від DRC у розмірі до $20 тис. та обов’язковий власний внесок партнера до 50% від загального бюджету проєкту.

Гранти від USAID

Програма «Конкурентноспроможна економіка України» спрямована на реалізацію підтримки безперервності та відновлення бізнесу. Програма планує надати приблизно 36 млн грн шляхом надання до 50 грантів. Очікується, що сума кожного гранту становитиме від 600 тис. грн до 1,2 млн грн. Термін подачі заявок – до 24 липня 2023 року.

Мікрогранти для ветеранів

Український ветеранський фонд запустив програму мікрофінансування бізнесу ветеранів та членів їх родин, яка розрахована на 500 аплікантів. Максимальна сума відшкодування — 20 тис. грн на одну заявку. Усього на програму виділено 10 млн грн.

Програма для постраждалих від війни мікро- та малих підприємств

Міжнародна організація з міграції оголосила конкурс, спрямований на підтримку економіки України шляхом відновлення робочих місць та виробництва, а також задоволення попиту населення на критично важливі товари та послуги. У рамках програми 270 мікропідприємств можуть отримати до €4,5 тис., ще 100 малих підприємств – до €20 тис. 

Спрощення системи оподаткування

У березні 2022 року Верховна Рада ухвалила Закон «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм  на період дії воєнного стану», який передбачає 40 нововведень для бізнесу на час воєнного стану. 

З-поміж іншого, спеціальний режим оподаткування дозволив ФОПам першої та другої груп не сплачувати єдиний податок, а всім ФОПам – не платити ЄСВ.

Крім того, ФОП і юрособи отримали можливість сплачувати єдиний податок з обороту в розмірі 2% за правилами для ІІІ групи ФОП, тобто зі звільненням від податку на прибуток, ПДВ та інших платежів. Станом на початок 2023 року переходом на 2% скористалися понад 300 тисяч підприємців. 

Очікується, що з 1 липня 2023 року платники податків повернуться на систему оподаткування, яка використовувалася до переходу на систему єдиного податку за ставкою 2%, якщо ухвалять відповідний законопроєкт. 

Кредитування бізнесу

У березні 2022 року Уряд ухвалив рішення щодо розширення кредитування для підприємців на базі програми «5-7-9%». Йдеться про запуск безвідсоткового кредитування бізнесу на час дії військового стану та ще місяць після нього. Відсотки за тих, хто хоче вести бізнес, платитиме держава. Після воєнного стану процентна ставка за цією програмою буде не більше, ніж 5%.