У 2025 році іпотечні ставки для ветеранів скоротяться до 5-15% — банкір
Іпотека для ветеранів стане доступнішою: очікується зниження ставок до 5-15%
У 2025 році іпотечні ставки для ветеранів можуть скласти 5-15% залежно від умов першого внеску та терміну кредиту. Це в середньому на 1-2 відсоткових пункти нижче ринкових показників. Про це повідомив голова правління ГЛОБУС БАНКУ Сергій Мамедов під час круглого столу “Ветеранські бізнеси: як українські банки підтримують наших захисників”, організованого “Фінклубом”.
Експерт зазначив, що частка "ветеранських" кредитів у портфелях банків може скласти до 5% у 2025 році та зрости до 15% у 2026-му, за умови стабільності економічної ситуації та завершення активних бойових дій.
Зростання попиту на іпотеку та бізнес-кредити
Окрім іпотечних програм, очікується збільшення попиту на кредити для малого та середнього бізнесу (МСБ) на 15-20%. Це стосується як пільгових державних програм, так і цільових банківських пропозицій для придбання основних засобів, таких як транспорт чи обладнання.
“Банки готують комплексні ветеранські програми, які охоплюватимуть не лише іпотечні кредити, але й пільгові депозитні умови, безкоштовне карткове обслуговування та інші послуги, адаптовані до потреб ветеранів”, — зазначив Мамедов.
Пільгові депозити та довгострокові заощадження
За словами банкіра, у 2025 році частка пільгових депозитів для ветеранів може перевищити 7% від нових вкладів, а до 2026 року зрости до понад 20%. Понад 60% цих депозитів будуть довгостроковими (на один рік і більше), що сприятиме фінансовій стабільності як банків, так і ветеранів.
Законодавчі ініціативи та міжнародна співпраця
Для успішної реалізації ветеранських програм важливу роль відіграватиме ухвалення законопроєкту №19258 “Про ветеранське підприємництво”. Документ визначає критерії для визнання бізнесу ветеранським, зокрема частку ветеранів у капіталі компанії або серед її працівників.
Крім того, українські банки працюють над залученням міжнародних фондів для створення спільних програм із компенсації відсоткових ставок, що дозволить зменшити фінансове навантаження на ветеранів-підприємців.
Адаптація ветеранів до мирного життя
“Основна мета таких програм — не лише фінансова підтримка, але й допомога ветеранам у поверненні до мирного життя. Це включає придбання житла, розвиток бізнесу та соціальну адаптацію,” — підкреслив Мамедов.
Він наголосив, що ветеранські програми відповідають суспільному запиту і спрямовані на розв’язання ключових проблем ветеранів. У довгостроковій перспективі вони сприятимуть економічному зростанню та інтеграції ветеранів у цивільне суспільство.
Оптимізм серед ризиків
Попри невизначеність, пов’язану з воєнними діями, українські банки вже розробляють стратегії, які враховують економічні та геополітичні ризики. Реалізація ветеранських програм стане важливим кроком у відновленні економіки та підтримці тих, хто захищав країну.