Зовнішня загроза: що відбувається на ринку нерухомості України (думка експерта)

украина

На фоні можливої зовнішньої військової агресії більшість інвесторів на ринку нерухомості зайняли вичікувальну позицію.

Про це СтройОбзору повідомив співзасновник та керуючий партнер компанії INSPI Development Володимир Семенцов.

ПРОЄКТИ НА ПАУЗУ

За його словами, у найближчий час реалізація більшості нових проєктів в різних сегментах нерухомості буде поставлена на паузу. 

«У найближчі 2 місяці на ринку нерухомості може спостерігатися тимчасовий вакуум  у розвитку нових проєктів. Потужні інвестори не поспішають вкладати кошти до вирішення проблеми, пов’язаної з можливою військовою агресією. Водночас, проєкти, реалізація яких почалася значно раніше геополітичної кризи, буде продовжена», - сказав експерт.
Зокрема гальмування інвестицій стосується проєктів цілої низки нових девелоперських компаній, що працюють за сучасними європейськими та світовими моделями, реалізуючи міські та заміські житлові комплекси різних форматів, сервісні апартаменти (апарт-готелі, прибуткові будинки), логістичні комплекси, сучасні бізнес- та офісні центри тощо.

Через високу вірогідність військового вторгнення в Україну, за даними Семенцова, більша частина інвесторів щонайменше на 1,5-2 місяці призупинила фінансування проєктів нових девелоперських компаній.

ВІДКЛАДЕНИЙ ПОПИТ

Експерт зазначив, що на ринку вже виник ефект «стисненої пружини»: запит у інвесторів для вкладання коштів досить великий, а прийняття рішення відтерміновується, що створює великий «інвестиційний» відкладений попит. 

«Вичікувальна позиція інвесторів є зрозумілою і цілком зваженою: зараз мало хто може прогнозувати, що станеться навіть у найближчий тиждень. Проте можна говорити, що після того, як питання зовнішньої агресії буде деактуалізоване, на ринку варто очікувати певний стрибок активності інвесторів», - сказав Володимир Семенцов.

ЩО ВІДБУВАТИМЕТЬСЯ НА ПЕРВИННОМУ РИНКУ

Що стосується ситуації на первинному ринку житла, то, на думку експерта, до квітня попит може скоротитися на 30-40%. Водночас він вважає, що період «інвестиційної паузи» для лідерів первинного ринку житла, що зводять левову частку всіх об’єктів у Київському регіоні переважно нових якісних форматів категорій комфорт, комфорт+, бізнес та преміум, мине без особливих проблем, адже в них достатньо фінансових і матеріально-технічних можливостей досить тривалий термін часу будувати без залучення коштів інвесторів-покупців квартир.

«Варто розуміти, що скорочення активності потенційних покупців - це ніщо інше, як збільшення відкладеного попиту, який буде реалізовано протягом 1,5-2 місяців по завершенню геополітичної кризи. Лідери ринку, що зводять переважно об’єкти нових якісних форматів, розраховують на те, що саме конкурентні переваги їхніх об’єктів стануть вагомими чинниками, що вплинуть на активність покупців. Водночас в період з лютого по квітень їхні зусилля будуть зосереджені на високій динаміці будівництва без призупинення робіт та будь-яких затримок», - наголосив Володимир Семенцов. 

РИЗИК ПРИЗУПИНЕННЯ БУДІВНИЦТВА ЖИТЛА ЕКОНОМ-КЛАСУ

Фахівець звернув увагу на те, що для компаній-забудовників, що реалізують 1-2 проєкти переважно категорій економ-класу, сприраючись виключно на рівень продажів, цей період може бути ускладнений призупиненням будівництва ЖК.
«Скорочення рівня продажів може негативно позначитися на діяльності невеликих компаній, що реалізують 1, чи максимум 2 проєкти. Більшість будівництв можуть бути призупинені на невизначений термін. Однак суттєвим є те, що ніхто з потенційних покупців не зацікавлений вкладати кошти в довгобуд. Тому зупинка будівельних робіт відлякуватиме покупців, і навіть можливі дисконти у розмірі до 20-25% навряд чи переборять їхні цілком мотивовані страхи», - підкреслив експерт.

ДО КВІТНЯ – ЗНИЖКИ, ПІСЛЯ – РІЗКИЙ ЗРІСТ

За прогнозом єксперта, у найближчі 2 місяці на ринку первинного житла цінова ситуація буде залишатися стабільною, проте за рахунок спеціальних акцій та пропозицій за 100-відсоткової сплати вартості квартири, потенційний покупець може розраховувати на суттєву знижку, яка може бути більшою за 10%. Водночас у квітні вартість квартир у найбільш ліквідних новобудовах може різко зрости в середньому до 7%.

«У квітні варто очікувати суттєву активізацію покупців, та, як наслідок, різкий ціновий стрибок на 5-7% в якісних та найбільш затребуваних у покупців проєктах, будівництво яких не зупинялося через зовнішню загрозу», - підсумував Володимир Семенцов.