Частка непрацюючих кредитів у сфері нерухомості перевищила 79%

У компаній, що спеціалізуються на операціях з нерухомістю, частка непрацюючих кредитів досягла 79,4% від загального кредитного портфеля. Це один із найвищих показників серед усіх секторів економіки. Також значна частка проблемних позик спостерігається у сфері роздрібної торгівлі — 74,4%.
Про це свідчать дані Центру економічних досліджень та прогнозування «Фінансовий пульс».
Причини високої частки проблемних кредитів у нерухомості
Експерти пояснюють, що будівельні компанії стикаються з труднощами через тривалість виробничого циклу та значні фінансові витрати на початкових етапах будівництва. Навіть у довоєнний час зведення житлового будинку займало від 18 до 24 місяців, а повномасштабна війна лише загострила проблеми галузі.
«Будівельні компанії та підприємства, що реалізують нерухомість, страждають від спаду попиту. Крім того, суттєве зростання вартості будівництва, подорожчання матеріалів, електроенергії та дефіцит робочої сили негативно впливають на їх фінансовий стан», — зазначила Діляра Мустафаєва, керівниця аналітичного департаменту «Фінансового пульсу».
Інші галузі: стабільність та ризики
Серед секторів із найнижчою часткою непрацюючих кредитів — харчова промисловість (10,6%) та сільське господарство (13,33%). Водночас підприємства гуртової торгівлі, які формують 22% всього обсягу кредитування юридичних осіб, мають проблемний кредитний портфель на рівні 29%.
У сфері енергетики (постачання електроенергії, газу та пари) частка непрацюючих кредитів досягла 30%.
Тенденції та перспективи
Попри складну економічну ситуацію, загальний рівень непрацюючих кредитів в Україні поступово знижується. На початок 2024 року їх обсяг серед підприємств складав 365,5 млрд грн (44,12% від загального портфеля), а станом на 1 січня 2025 року — 347,38 млрд грн (38,96%). Тобто за рік якість кредитного портфеля покращилася на 5,2 в.п.
«Бізнес та банки пристосовуються до нових реалій. Поступове відновлення діяльності компаній, реструктуризація боргів та видача нових кредитів сприяють стабілізації фінансової системи», — підсумувала Діляра Мустафаєва.