Експертка: банки знизили іпотечні ставки на 3%

Ольга Дмітрієва

З початку широкомасштабного вторгнення комерційні банки вперше знизили іпотечні ставки, скоротивши їх відразу на 3%. 

Про це СтройОбзору повідомила перша заступниця Голови правління ГЛОБУС БАНКУ Олена Дмітрієва, за словами якої, зниження розміру облікової ставки до 20% спонукає банки до розвитку та покращення умов широкого спектра кредитних і зокрема іпотечних програм. 

“Зниження облікової ставки стало поштовхом до активізації кредитування, в першу чергу іпотеки, яка не може розвиватись в умовах високих відсоткових ставок”, - зазначила вона. 

На її думку, перш за все очікується пожвавлення іпотечного кредитування саме на первинному ринку, який з початку повномасштабної агресії практично завмер. Особливо цікавими для покупців житла будуть спільні іпотечні програми банків і девелоперів, за якими банк може запропонувати найнижчі відсоткові ставки:

  • програма з терміном погашення до 3 років: залежно від початкового внеску середні ставки складуть від 7% до 12% річних.
  • програма до 5 років із середніми ставками від 11% до 14% річних;
  • іпотечна програма на 20 років: 4% на перший рік та 19% на подальші 19 років.

За її даними, за перше півріччя 2023 року частка кредитів на первинному ринку в банківській системі складає усього 1,1% від загальної кількості виданих іпотечних кредитів. Такі результати обумовлені не тільки високими ставками, але й загальним зниженням попиту на первинному ринку. Тому покращення умов кредитування посприяє збільшенню попиту на нерухомість, що будується.  

Вона розповіла, що найбільш популярними для придбання в кредит на первинному ринку є квартири площею від 50 м2 до 80 м2 в ЖК економ та комфорт-класу зі ступенем готовності від 30% до 60% і вартістю до 2-3 млн грн. При цьому понад 90% потенційних покупців-позичальників цікавлять не лише умови отримання кредиту, а репутація девелопера, портфель реалізованих проєктів, темпи будівництва конкретного ЖК тощо.

Щодо локації, то пріоритетом є великі міста з активним розвитком будівництва, це, в першу чергу, Київ та Львів. 

“Громадянам потрібне нове та якісне житло за прийнятною ціною. Звісно, що найбільш вигідна ціна фіксується в об’єктах на стадії будівництва - вартість таких квартир на 30-35% менша за житло після введення будинку в експлуатацію. Саме тому механізм спільних іпотечних програм банків та девелоперів є вагомим джерелом збільшення попиту: з одного боку, банк акредитує девелопера (тобто фактично підтверджує його спроможність будувати та завершити об’єкт), а з іншого - потенційний покупець отримує кредит на оселю за більш доступною вартістю. Крім того, при отриманні кредиту на первинному ринку покупець фіксує вартість нерухомості в гривні та убезпечує себе від будь-яких валютних коливань”, - підкреслила банкір.

Експертка прогнозує, що після зниження іпотечних ставок кількість виданих банківських кредитів на житло до кінця поточного року може зрости на 20%, але більш активний розвиток іпотеки може припасти на першу половину 2024 року. На її думку, цьому сприятиме економічний поступ країни, завдяки якому облікова ставка буде надалі знижуватись. Відповідно слід очікувати розширення кількості банків, що розвиватимуть іпотечні програми, а також збільшуватиметься кількість спільних з девелоперами іпотечних програм.

“За сприятливих економічних, політичних та воєнних умов, очікується, що до кінця року облікова ставка може знизитися до 18% річних, а до кінця 2024 року вона потенційно може скоротитися до 15%. Іншими словами, є велика ймовірність, що надалі розмір ставок за іпотечними кредитами знижуватиметься, що спонукатиме комбанки розвивати власні іпотечні програми. Відповідно кількість громадян, що зможуть стати власниками житла суттєво зросте”, - підсумувала Олена Дмітрієва.